انتقادات حاجی بابایی به لایحه برنامه ششم ۱۹ مرداد, ۱۳۹۵

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با طرح انتقاداتی به لایحه برنامه ششم که از سوی دولت به مجلس ارائه شده، ابراز امیدواری کرد که برنامه ششم با هماهنگی و همگرایی دولت و مجلس تنظیم و تصویب شود.

اقتصادپرس: حمیدرضا حاجی بابایی  اظهار کرد: برنامه ششم برنامه‌ای است که باید پنج بودجه سالانه را پوشش دهد و تکلیف پنج سال ما را از نظر اهداف میان مدت چشم‌انداز ۲۰ ساله روشن می‌کند، پس تمام سیاست‌های کاری و برنامه‌ای که در طول پنج سال می‌خواهد اعمال شود باید در برنامه مشخص شود.

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌های توسعه باید جنبه کمی و کیفی داشته باشند، افزود: دوستان ما در دولت چیزی را تحت عنوان احکام مورد نیاز اجرای برنامه به مجلس قبل ارائه کردند و همان را عینا در قالب ماده ۱۴۱ آیین‌نامه با طرح‌های دیگری به مجلس ارائه کردند.

نماینده مردم میاندوآب در مجلس با بیان اینکه لایحه برنامه ششم چند اشکال شکلی دارد، یادآور شد: اول اینکه بر اساس آیین‌نامه مجلس هر لایحه‌ای از سوی دولت به مجلس ارائه شود باید امضای رییس‌جمهور و مصوبه هیات دولت را داشته باشد اما نه مصوبه هیات دولت این لایحه نوشته شده نه امضای رییس‌جمهور را دارد بلکه با امضای رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به مجلس آمده است، این از نظر آیین‌نامه داخلی مجلس اشکال دارد.

حاجی بابایی ادامه داد: از نظر محتوایی هم اشکالاتی در لایحه هست. ما شاهد یک برنامه نیستیم. چند جدول داده شده و ۳۳ ماده به عنوان احکامی که برای برنامه مورد نیاز است در لایحه آمده است. اگر تلقی ما این باشد که این لایحه در واقع برنامه نیست کمیسیون تلفیق مورد نیاز نیست. کمیسیون تلفیق زمانی مورد نیاز است که برنامه ارائه شود.

وی با بیان اینکه برنامه ششم نیازمند ارائه سند پشتیبان از سوی دولت است، گفت: فکر می‌کنم ما در این زمینه با مشکلات جدی روبرو خواهیم شد و احتمالا بازیافت و آمدهای مجلس و شورای نگهبان ممکن است وقتی از دولت، مجلس و مردم گرفته شود.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه علیرغم مذاکرات صورت گرفته بین دولت و مجلس، تغییری در لایحه برنامه ششم ایجاد نشد، یادآور شد: نمی‌دانم آیا دولت اعتقاد دارد که باید برنامه ششم را ارائه کند یا خیر اگر اعتقاد دارند باید لایحه برنامه ششم به امضای رییس‌جمهور به مجلس بیاید الان نوعی سردرگمی در این زمینه وجود دارد.

حاجی بابایی اضافه کرد: اگر دولت نخواهد برنامه ششم را ارائه کند مشخص نیست بودجه سال آینده قرار است بر چه مبنایی تنظیم و تصویب شود. این مشکلات پیشروی ما وجود دارد و باید با همکاری همه‌جانبه نوعی همگرایی ایجاد کنیم که دولت و مجلس بتوانند برنامه ششم را با موفقیت تنظیم و تصویب کنند.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *