کاهش شاخص کل بورس پس از دو هفته رشد مستمر ۱۸ مرداد, ۱۳۹۵

شاخص کل بورس امروز (دوشنبه) پس از حدود دو هفته رشد مستمر، اصلاح شد و با ۳۷۹ واحد افزایش به ۷۸ هزار و ۳۲۴ واحد رسید و در واقع شاخص اندکی عقب نشینی کرد.

اقتصادپرس: بازار سرمایه در معاملات امروز شاهد افت شاخص اصلاح شاخص بود به طوری که پس از حدود ۱۵ روز رشد، شاخص اندکی عقب نشینی کرد.
حجم و ارزش معاملات نیز امروز کاهش یافت به طوری که ۸۱۸ میلیون و ۹۱۶ هزار سهم و حق تقدم به ارزش بیش از یک هزار و ۸۱۶ میلیارد ریال در ۷۲ هزار و ۷۴۷ نوبت خرید و فروش شد.
گروه فلزات سهم اصلی را در افت شاخص در روز دوشنبه داشتند و در مقابل نمادهای پتروشیمی تلاش کردند که شاخص را تقویت کنند، بر این اساس، نمادهای فملی (صنایع مس ایران)، وامید (گروه مدیریت سرمایه گذاری امید)، فولاد (فولاد مبارکه)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و کگل (معدنی و صنعتی گل گهر)شاخص را پایین کشیدند و در مقابل جم (پتروشیمی جم) و مبین (پتروشیمی مبین) با تاثیر مثبت مانع افت بیشتر شاخص شدند.
حق تقدم عمران و توسعه فارس، تولید مواد اولیه داروپخش، فولاد امیرکبیرکاشان، صنایع شیمیایی فارس و تکنوتار از بیشترین رشد قیمت برخوردار بودند و در مقابل، حق تقدم سرمایه گذاری بهمن، حق تقدم فولاد خراسان، کابل البرز، حق تقدم سیمان فارس و خوزستان و حق تقدم ملی صنایع مس ایران با بیشترین کاهش قیمت روبرو شدند.
افت و اصلاح شاخص بورس پس از چندین روز رشد پیوسته امری طبیعی به شمار می رود، و معمولا پس از مدتی استراحت شاخص، روند حرکت نماگر دوباره از سرگرفته می شود.

** داد و ستد ۳۰۵ میلیون اوراق بهادار در فرابورس
به گزارش فرابورس، در معاملات امروز ۳۰۵ میلیون ورقه بهادار در ۲۶ هزار و ۳۷۲ نوبت داد و ستد شد که ارزش آن به یک هزار و ۵۰ میلیارد و ۷۱۰ میلیون ریال رسید.
همچنین شاخص کل فرابورس نیز در جریان معاملات امروز افت کرد و در نهایت با کاهش ۱٫۷۵ واحدی روی عدد ۸۱۵٫۲۲ واحد متوقف شد.
نمادهای ذوب آهن اصفهان و پالایش نفت لاوان بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند.
بیشترین ارزش معاملات امروز در بازار فرابورس به ارزش ۱۷ میلیارد و ۳۳۰ میلیون ریال به نام برق عسلویه مپنا ثبت شد و بیشترین حجم معاملات به میزان ۴۳ میلیون ورقه بهادار در نماد ذوب آهن اصفهان رخ داد.
امروز معامله اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۶» بالاترین حجم و ارزش معاملات اوراق با درآمد ثابت را از آن خود کرد. همچنین در مجموع در تمامی نمادهای اسناد خزانه اسلامی، ۱۸۴ میلیارد ریال مبادله شد.
اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن نیز در روز دوشنبه در بازه ۹۳۷ تا ۹۶۵ هزار ریال معامله شد که بیشترین افت قیمت مربوط به نماد بهمن ماه ۹۳ بود.
در میان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)، صندوق سرمایه گذاری اعتماد آفرین پارسیان، بیشترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کرد به طوری که حجم معاملات این صندوق امروز به ۱۰ میلیون و ۵۸۰ هزار ورقه بهادار رسید.

منبع:ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *