افزایش تولید ۶۲۰ مگاوات برق بدون ساخت نیروگاه ۱۸ مرداد, ۱۳۹۵

مدیرکل دفتر پشتیبانی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی از افزایش ۶۲۰ مگاواتی ظرفیت عملی تولید برق کشور بدون احداث نیروگاه جدید و با انجام دو طرح ابتکاری خبر داد.

اقتصادپرس: غلامرضا مهرداد در نشستی خبری اظهار داشت: نیاز مصرف برق در شبکه سراسری در فصول مختلف سال متفاوت است؛ در فصل تابستان مصارف سرمایشی حدوداً یک سوم کل مصارف را تشکیل می دهد و به همین جهت بیشترین مصرف در این فصل صورت می گیرد.

وی افزود: نیاز مصرف برق در طول شبانه روز نیز متغیر است به طوریکه در فصل تابستان در فاصله ساعات ۱۳ تا ۱۶ نیاز مصرف به حداثکر خود می رسد و در تابستان سال جاری نیز پیک مصرف به میزان ۵۲ هزار و ۶۹۳ مگاوات در ساعت ۱۴:۳۰ سی‌ام تیرماه امسال به ثبت رسیده است.

مدیرکل دفتر پشتیبانی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه “نیاز مصرف در فصل های کم مصرف سال حدود ۷۰ درصد مصرف تابستان است”، گفت: با این وجود سرمایه گذاری برای ایجاد نیروگاههای جدید بایستی برای پاسخگویی به حداکثر نیاز مصرف در گرم ترین رزهای تابستان صورت گیرد.

وی ادامه داد: رشد مصرف تابستانه تا این تاریخ حدود ۲۵۰۰ مگاوات نسبت به تابستان سال گذشته افزایش داشته؛ برای پاسخ گویی به رشد مصرف باید دو اقدام اساسی را در دستور کار قرار داد که یکی افزایش ظرفیت عملی شبکه سراسری با احداث نیروگاههای جدید است و دیگری اجرای برنامه تعمیرات استاندارد نیروگاههاست.

مهرداد با بیان اینکه “انجام تعمیرات استاندارد نیروگاهها امری حیاتی در حفظ آمادگی تولید واحدهای موجود است”، گفت: از بعد از تابستان هر ساتل تا قبل از شروع افزایش مصرف تابستان سال بعد با تدوین یک برنامه دقیق مطابق با استاندارد، تعمیرات اساسی نیروگاهها صورت می گیرد و در حال حاضر تمامی واحدهای نیروگاهی با حداثکر ظرفیت ممکن در مدار بهره برداری هستند.

وی افزود: با وجود افزایش ۲۵۰۰ مگاواتی مصرف برق در پیک امسال نسبت به پیک سال گذشته، افزایش ظرفیت تولید عملی از پیک مصرف برق سال گذشته تا پیک تابستان امسال به میزان ۱۲۰۰ مگاوات حرارتی و ۹۰۰ مگاوات برقآبی بوده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه “در سال جاری اقداماتی ابتکاری برای افزایش ظرفیت تولید نیروگاههای حرارتی انجام گرفته است”، گفت: با اجرای سیستم کاهش دمای هوای توربین گازی در ۱۸ واحد نیروگاهی در مجموع حدود ۲۶۰ مگاوات به ظرفیت عملی تولید برق حرارتی کشور و با اجرای طرح IGV+ در ۸۷ واحد نیروگاهی موفق به افزایش ۳۶۰ مگاواتی ظرفیت عملی تولید برق واحدهای حرارتی شدیم که در مجموع با اجرای این طرح ها در فاصله زمانی تابستان سال گذشته تا تابستان امسال، ۶۲۰ مگاوات به ظرفیت عملی تولید برق کشور بدون احداث نیروگاه جدید افزوده شد.

وی ادامه داد: میزان سرمایه گذاری برای اجرای این طرح ها حدود یک دهم هزینه احداث واحدهای جدید بود و از نظر زمانی نیز، احداث واحدهای جدید زمانی حدود ۳ سال نیاز داشت در حالی که این طرح ها در زمانی چندماهه به اجرا رسیده و تکمیل شدند.

مهرداد با اشاره به اینکه “ایران با رشد ۵ تا ۸ درصدی مصرف سالانه برق در بخش رشد مصرف یکی از نوادر جهان است”، گفت: در صورتی که این دو طرح ابتکاری و افزایش ۶۲۰ مگاواتی ظرفیت عملی تولید برق حرارتی انجام نمی شد، احتمال بروز خاموشی ها در کشور وجود داشت.

وی افزود: از نزدیک ۶۰ سال پیش تاکنون هر نیروگاهی که به مدار بهره برداری وارد شده را با ایجاد اصلاحات و تعمیرات متداول در مدار بهره برداری نگه داشته ایم، اما هزینه بروز خاموشی، از هزینه در مدار بودن فرسوده ترین نیروگاه نیز بیشتر است؛ پس باید با افزایش ظرفیت عملی تولید برق، نسبت به جاگزینی واحدهای فرسوده اقدام کنیم.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.