بازار جهانی همچنان به افزایش قیمت طلا خوشبین است ۱۸ مرداد, ۱۳۹۵

پایگاه خبری بلومبرگ گزارش داد، قیمت جهانی طلا روز دوشنبه به کمترین سطح در یک هفته گذشته رسید، با این وجود تحلیلگران معتقدند بازار هنوز به افزایش قیمت طلا در آینده خوشبین است.

اقتصادپرس: جمعه گذشته گزارش اشتغال آمریکا نشان داد بازار کار این کشور رونق دارد و گمانه زنی ها در مورد احتمال اتخاذ سیاست های پولی انقباضی توسط بانک مرکزی آمریکا قوت گرفت.
افزایش نرخ بهره موجب کاهش تقاضای طلا می شود.
قیمت تحویل فوری طلا در ساعت ۱۴:۳۶ روز دوشنبه به وقت سنگاپور در بازار لندن ۰٫۳ درصد نسبت به جمعه گذشته افزایش یافت و به یک هزار و ۳۳۱ دلار و ۵۹ سنت در هر اونس رسید که کمترین قیمت از ۲۹ ژوئیه (هشت مرداد) است.
قیمت طلا جمعه گذشته در بازار لندن ۱٫۹ درصد کاهش پیدا کرد که بیشترین کاهش قیمت از ۹ مه (۲۰ اردیبهشت) محسوب می شود.
قیمت طلا از ابتدای سال ۲۰۱۶ تا کنون به دلیل نرخ بهره کم یا منفی در اقتصاد برتر جهان ۲۶ درصد بالا رفته است. با توجه به رونق بازار کار در آمریکا که مهمترین شاخص برای ارزیابی بهبود شرایط اقتصادی محسوب می شود، بانک مرکزی این کشور ممکن است برای دومین بار اقدام به افزایش نرخ بهره کند.
بانک مرکزی آمریکا در دسامبر ۲۰۱۵ (آذر ۱۳۹۴) برای نخستین بار در ۱۰ سال گذشته اقدام به افزایش نرخ بهره کرد و آن را از نزدیک صفر به ۰٫۲۵ درصد افزایش داد.
بر اساس گزارش جدید اشتغال آمریکا، سطح اشتغال جدید این کشور در ماه ژوییه ۲۰۱۶ (تیر-مرداد) ۲۲۵ هزار واحد نسبت به ماه پیش از آن افزایش پیدا کرد و از پیش بینی تمام ۸۹ اقتصاددانی که بلومبرگ از آنها نظرسنجی کرده بود، فراتر رفت.
«اندرو او» استراتژیست بازار آی.جی آسیا در سنگاپور از طریق پست الکترونیکی به بلومبرگ گفت: بازار همچنان بر این گمان است که قیمت طلا در ماه های باقیمانده سال ۲۰۱۶ افزایش خواهد یافت، زیرا هنوز در شرایطی قرار داریم که بازده اوراق بهادار برای سرمایه گذاری چندان جذابیتی ندارد.
وی افزود: حتی قوت گرفتن گمانه زنی ها در مورد افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا در سال ۲۰۱۶ نیز ممکن است نتواند بازار را نسبت به افزایش قیمت طلا در آینده بدبین کند.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *