احتمال احیای طرح فریز نفتی در پاییز امسال ۱۸ مرداد, ۱۳۹۵

برخی از اعضای اوپک قصد دارند پاییز امسال مجددا ایده فریز نفتی را احیا کنند.

اقتصادپرس: به نقل از وال استریت ژورنال، به گفته چند منبع آگاه، در حالی که ایران در حال باز پس گیری بخش عمده از سهم از دست رفته خود از بازار نفت است، برخی از اعضای اوپک می خواهند ایده محدود کردن تولید نفت را پاییز امسال مجددا احیا نمایند.
این کشورها که شامل ونزوئلا، اکوادور و کویت هستند، می خواهند بار دیگر شانس همکاری ۱۴ عضو اوپک و کشورهای غیر عضوی نظیر روسیه بر سر محدود کردن تولید نفت را امتحان کنند.
طرح مشابه این طرح در ماه آوریل و در جریان مذاکرات دوحه شکست خورد. علت شکست آن طرح، اصرار عربستان مبنی بر مشارکت ایران در فریز تولید بود. بر اساس طرح فریز، کشورهای تولید کننده قرار بود تولید خود را در سطح معینی فریز کنند و تولید خود را بیش از آن افزایش ندهند.
اکنون تولید نفت ایران به ۳٫۶ میلیون بشکه در روز افزایش یافته که حدود ۱۸۰ هزار بشکه در روز بالاتر از سطح ماه آوریل و تقریبا ۶۰۰ هزار بشکه در روز بالاتر از زمان لغو تحریم های این کشور در ماه ژانویه است.
سخنگوی وزارت نفت ایران از اظهارنظر در این باره که آیا ممکن است ایران پیوستن به یک طرح فریز تولید جدید را بررسی کند یا نه، خودداری کرد.
برخی از اعضای اوپک گفته اند، معتقدند می توانند به توافقی بر سر فریز تولید تا ۲۶ سپتامبر یعنی موعد برگزاری نشست مجمع بین المللی انرژی در الجزایر دست یابند. به گفته برخی از هیئت های نمایندگی نزد اوپک،  تا آن زمان، احتمالا تولید نفت ایران به ۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
بر اساس این گزارش، نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، با محمد بارکندو دبیرکل جدید اوپک تماس گرفته و به وی پیشنهاد کرده که گفت وگوهایی در مورد هماهنگ ساختن میزان تولید اعضا صورت گیرد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *