مذاکرات موافقتنامه تجارت آزاد ایران با پاکستان متوقف شد ۱۷ مرداد, ۱۳۹۵

پیشرفت مذاکرات بین ایران و پاکستان در زمینه موافقتنامه تجارت آزاد به دلیل عدم ارائه پیش نویس پیشنهادی ایران در خصوص متن موافقتنامه تجارت آزاد، متوقف شده است.

اقتصادپرس: پیشرفت مذاکرات بین ایران و پاکستان در زمینه موافقتنامه تجارت آزاد به دلیل عدم ارائه پیش نویس پیشنهادی ایران در خصوص متن موافقتنامه تجارت آزاد، متوقف شده است.

منابع آگاه گفتند، مقامات دو کشور پیشتر در جریان سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاکستان در مارس ۲۰۱۶، طرح همکاری های تجاری استراتژیک ۵ ساله را به امضا رسانده بودند، و تصمیم گرفته شده بود مذاکرات در خصوص موافقتنامه تجارت آزاد در ژوئن امسال آغاز شود، اما به دلیل عدم تمایل طرف ایرانی این اتفاق تاکنون رخ نداده است. دو کشور باید قبل از شروع مذاکرات، متن پیشنهادی خود در زمینه چهارجوب موافقتنامه تجارت آزاد را به یکدیگر تحویل دهند.

طرف پاکستانی بر اساس یادداشت تفاهم امضا شده بین طرفین قبلا پیشنویس پیشنهادی خود را به طرف ایرانی تحویل داده، اما به رغم اینکه توافق شده بود یک گروه کاری مشترک در ماه ژوئن با یکدیگر دیدار کنند، این موعد بدون برگزاری هیچ نشستی سپری شده است.

پاکستان انتظار دارد نشست این گروه کاری مشترک در ماه جاری میلادی برگزار شود.

بر اساس مستندات موجود، دو کشور توافق کرده اند در خصوص کالاهای گنجانده شده در موافقتنامه تجارت آزاد، امتیاز تعرفه ای ۸۰ درصدی قائل شوند. در حال حاضر امتیاز تعرفه ای ۱۸ درصدی به کالاهای توافق شده در موافقتنامه تجارت ترجیحی دو کشور تعلق می گیرد. پاکستان به ۳۳۸ کالای ایرانی این امتیاز را قائل شده و ایران نیز به ۳۰۹ کالای پاکستانی این امتیاز را اختصاص داده است.

مقامات دولت کشور توافق کرده بودند مذاکرات در خصوص انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد را تا دسامبر ۲۰۱۷ تکمیل کنند. در حال حاضر، حجم مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان به ۲۷۰ میلیون دلار می رسد و با اجرای موافقتنامه تجارت آزاد، این رقم قرار است در طی ۵ سال به ۵ میلیارد دلار برسد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *