لازمه ایجاد کمپین مطالبه اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی ۱۷ مرداد, ۱۳۹۵

پیشنهاد می شود کمپین مطالبه اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی در شبکه های اجتماعی راه اندازی شود. کمپینی که سیاستهای اقتصاد مقاومتی را جزء به جزء به دولت یاداوری کرده و مطالبه گرانه از دولت پاسخ بخواهد.

اقتصادپرس: یکی از اصلی ترین انتقادات مقام معظم رهبری به دولت یازدهم در حوزه عدم اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی است؛ دولت اما در مقابل این انتقادات به صراحت می گوید که الویت اقتصادی دولت حتی قبل از برجام اقتصاد مقاومتی بوده است.

رییس جمهوری در گفتگوی تلویزیونی خود با مردم که سه شنبه هفته گذشته صورت گرفت تاکید کرد: در برجام به نتیجه برسیم و یا نرسیم، راه ما اقتصاد مقاومتی است و این را قبل از حصول توافق اعلام کردیم. باید اقتصاد ما درون‌زا و برون‌گرا باشد. شفافیت جزو موارد اقتصاد مقاومتی است و اگر همه ابعاد اقتصاد مقاومتی اجرا شود، یک تحول بزرگ است و برجام زمینه بهتری را برای اقتصاد مقاومتی آماده می‌کند. اگر بخواهیم صادرات غیرنفتی را توسعه دهیم راهش این است که بانک‌های ما بتوانند با دنیا ارتباط داشته باشند. همانطور که مقام معظم رهبری تأکید کردند، اقتصاد مقاومتی به معنای انزوا نیست. اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد قوی و پایدار.

اما واقعیت این است؛ اقتصاد مقاومتی که نقل محافل همه مسئولان دولتی شده حتی در تعریفش نیز اجماع نظری وجود ندارد چه رسد به تحقق ان . در حالی که اقتصاد مقاومتی نقشه راه کشور به سوی تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ اقتصادی است.

واقعیت این است که کار جدی و هدایت شده ای در زمینه اقتصاد مقاومتی از سوی قوه مجریه دیده نشده این در حالی است که دولت در باقی زمینه های اقتصادی نیز پرونده درخشانی از خود به جای نگذاشته و تنها دستاورد آن کاهش تورم بوده که به قیمت تعمیق رکود و بیکاری فزاینده حاصل شده است.

در حالی که اگر دولت پایه برنامه های اقتصادی خود را بر اساس سیاستهای اقتصاد مقاومتی تعریف می کرد حالا کشور قادر به تولید کالاهای مورد نیاز خود بود.

این سخن به ان معنا نیست که کشور در تولید تمام کالاها خود کفا شود چون در شرایط عادی نیز «مرقون به صرفه » نیست که کشوری تمام کالاهای مورد نیازخود را در داخل محدوده جغرافیای خود تولید کند.

بلکه رسیدن به توانایی تولید مد نظر است که اگر همزمان با روی کار آمد دولت اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی کلید زده می شد کشور به توسعه می رسید و وقتی کشوری به توسعه می رسد می تواند انسان های توسعه یافته تربیت کند. انسان هایی که ضمن طی درجات علمی با تسلط بر طبیعت و با شناخت از طبیعت بتوانند محصولات مورد نیاز خود را تامین کنند.

در حالی دولت توافق بر سر مناقشات هسته ای را مقدم بر اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی قرار داده که اجرای این سیاستها تا کنون مورد رضایت مقام معظم رهبری قرار نگرفته و به نظر می رسد پس از پایان کار دولت یازدهم عدم اجرای این مطالبه رهبری یکی از نقاط تاریک پرونده دولت یازدهم محسوب شود.

در این راستا پیشنهاد می شود کمپین مطالبه اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی در شبکه های اجتماعی راه اندازی شود. کمپینی که سیاستهای اقتصاد مقاومتی را جزء به جزء به دولت یاداوری کرده و مطالبه گرانه از دولت پاسخ بخواهد.

بسیاری از کشورهایی که با مشکلات اقتصادی دست به گریبان هستند برنامه مدونی برای مقابله با آن و خروج از شرایط بد اقتصادی ندارند اما کشور ما به یمن تدابیر مقام معظم رهبری سالهاست که چنین برنامه ای را تدوین کرده است که اجرای آن توسط دولت می تواند اشتغال و معیشت مردم را سروسامان بدهد. به همین جهت نباید اجازه داد با آن شعارگونه و ساده مابانه برخورد شود.

سهیلا طایی – روزنامه نگاردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.