اقتصاد دانش‌بنیان راه نجات کشور از رکود ۱۶ مرداد, ۱۳۹۵

جانشین قرارگاه شیخ بهایی(ره)، با اشاره به اهمیت اجرای مدلهای اقتصادی بومی راه نجات کشور از رکود را درون‌زایی و اقتصاد دانش‌بنیان دانست و افزود: حمایت گسترده از شرکتهای کوچک و متوسط دانش‌بنیان می‌تواند گره‌های اقتصادی کشور را باز کند.

اقتصادپرس: حسین عبادی‌فر ــ جانشین قرارگاه اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان شیخ بهایی(ره) ــ با بیان اینکه «نظام اقتصادی موجود کشور بر مبنای الگوی غربی و نظام سرمایه‌داری پایه‌ریزی شده» اظهار داشت: موضوعات مختلف کارکردی در نظام اقتصادی کشور، مثل نظام بانکداری، نظام بورس و مفاهیمی چون «ارزش افزوده اقتصادی»، «پول» و غیره، بیش از آنکه با مبانی اسلامی هماهنگ باشد با ساز و کارهای حاکم بر اقتصاد سرمایه‌داری هماهنگی دارد.

وی افزود: شاید دربرخی موارد آئین‌نامه‌ها و دستورالعملهای موجود در نظام اقتصادی و پولی و بانکی کشور دست‌ورزی‌های جزئی شده باشد، ولی شاکله وکلیت، همان مدلهای موجود در نظام اقتصادی غربی است؛ یعنی الگویی که مبتنی بر کسب «سود متمرکز» است و افزایش و رشد مداوم سرمایه به هر قیمت، را دنبال می‌کند.

عبادی‌فر یکی از مهمترین دلایل شکنندگی و آسیب‌پذیری اقتصاد ایران را «تک‌محصولی» بودن و «وابستگی به نفت» دانست و متذکر شد: همین امر موجب شده تا اقتصاد ایران توان لازم را برای مقابله با تحریمها و چالشهای بازار و نظام جهانی اقتصاد نداشته باشد.

وی یکی دیگر از چالشهای اقتصاد ایران را «وابستگی به بیرون به‌جای تکیه بر توان داخلی» دانست و خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران بیشتر از اینکه مبتنی بر توانمندی و ظرفیتهای داخلی باشد، مبتنی بر توانمندیها و ظرفیتهای خارجی است. حاصل اینکه در شرایطی که ارتباطات اقتصاد ملی با فضای  بیرونی قطع شود با مشکلات متعددی مواجه می‌شویم.

جانشین قرارگاه شیخ بهایی با انتقاد از اینکه «اقتصاد ایران درون‌زا نیست»، دو عامل «وابستگی به زنجیره‌های اقتصادی بیرونی» و همچنین «وابستگی به سیستمهای پولی و بانکی بین‌المللی» را دو دلیل مهم این شرایط دانست.

وی با اشاره به ویژگیهای یک اقتصاد سالم و پویا ادامه داد: مدل اقتصادی مطلوب، مدلی بر مبنای توزیع عادلانه ثروت در سطح اجتماع است. در این نگاه اقتصادی، تمام اقشار جامعه براساس ظرفیتها و توانمندیهایشان از رشد اقتصادی کشور بهره‌مند می‌شوند. درنتیجه یکی از ویژگیهای این نظام اقتصادی این است که موجب تحکیم بنیان اجتماعی می‌شود.

عبادی‌فر تأکید کرد: اقتصاد باید درون‌زا باشد؛ یعنی بر محور توانمندیها و ظرفیتهای داخلی ــ مخصوصاً ظرفیتها و توانمندیهای حوزه‌های دانشی ــ پایه‌ریزی شود و بر این اساس تکامل یابد.

وی افزود: اگر چنین رویه‌ای را دنبال کنیم،‌ بنیان اقتصاد محکم خواهد شد و احیاناً در شرایطی که برخی قدرتهای اقتصادی نخواهند با کشور ارتباطی منطقی برقرار کنند، اقتصاد داخلی توانمندی آن را دارد که نیازمندیهای خود را برطرف کرده و دچار تهدید و آسیب درونی نشود.

جانشین قرارگاه شیخ بهایی در ادامه به «شفافیت» در اقتصاد اشاره کرد و گفت: فرایندهای اقتصادی باید کاملاً شفاف باشد؛ یعنی میزان گردشهای اقتصادی، قراردادهای تجاری، میزان ورود و خروج ارز و کلیه فرایندهای اقتصادی باید کاملاً مشخص و شفاف باشد و در سامانه‌ای متمرکز به‌وسیله نظام بانکی کشور رصد و مدیریت شود.

وی در پایان با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: یکی از مفیدترین عواملی که می‌تواند به خروج اقتصاد از رکود کمک کند، اقتصاد دانش‌بنیان است. اقتصاد پویا، مبتنی بر ظرفیتهای نو و ایده‌های جدید در حوزه فناوری، می‌تواند کشور را از سد بزرگ رکود اقتصادی عبور دهد. در این میان حمایت گسترده از شرکتهای کوچک و متوسط در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان می‌تواند بسیاری از گره‌های اقتصادی کشور را باز کند.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *