افزایش قیمت تسه در فرابورس ۱۶ مرداد, ۱۳۹۵

در هفته گذشته همچنین اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن «تسه» در فرابورس ایران با افزایش تقاضا از سوی معامله‌گران حقیقی مواجه شده و تا بالاترین رقم به بیش از یک‌صدهزار تومان برای هر ورقه ۵۰۰ هزار تومانی رسید.

اقتصادپرس: پس از تغییر هیات رییسه بورس اتفاقات جالبی در هفته گذشته در تالار شیشه ای رخ داد؛ روز چهارشنبه و در آخرین روز کاری سیستم به مدت ۸۰دقیقه از دسترس فعالان بازار خارج ‌شد و در اتفاق دیگری قیمت اوراق تسهیلات مسکن از مرز یک میلیون ریال گذشت.

در هفته گذشته همچنین اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن «تسه» در فرابورس ایران با افزایش تقاضا از سوی معامله‌گران حقیقی مواجه شده و تا بالاترین رقم به بیش از یک‌صدهزار تومان برای هر ورقه ۵۰۰ هزار تومانی رسید.

اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برگه‌های بهادار به قیمت ۵۰۰هزار تومان است که برای دریافت وام خرید یا ساخت خانه از بانک مسکن توسط فرابورس تهیه می شود؛ بر اساس مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار، هر شخصی می‌تواند با خرید ۱۲۰ برگه از این اوراق و ارائه آن به بانک مسکن، وام ۶۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۷٫۵‌درصد دریافت کند.

همچنین برای دریافت وام جعاله تعمیر مسکن به مبلغ ۱۰ میلیون تومان نیز به ۲۰برگه نیاز است که در مجموع مبلغ وام خرید مسکن از بانک مسکن را به ۷۰ میلیون تومان (معادل ۱۴۰برگه اوراق تسهیلات) افزایش می‌دهد.

افزایش قیمت تسه به حدی است که برای دریافت وام ۷۰میلیون تومانی خرید مسکن باید ۱۴ میلیون تومان پول پرداخت شود این در حالی است که تا دو هفته گذشته با ۱۱ میلیون تومان می شد این اوراق را خریداری کرد.

براساس اطلاعیه فرابورس، سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها از اول فروردین‌ ۸۵ و بعد از آن باشد (مشروط به استفاده نکردن از تسهیلات طرح ۹۲) از ۵۰۰ میلیون ریال به سقف‌های جدید افزایش پیدا کرده است.

به گزارش اقتصادپرس به نقل از شرکت بورس؛ شاخص بورس اوراق بهادار در هفته منتهی به ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ به رقم ۷۷۸۸۳٫۳ واحد رسید که نسبت به آخرین روز کاری دو هفته گذشته(۶ مرداد۱۳۹۵) که رقم ۷۶۲۲۵٫۷ واحد بود، ۱۶۵۷٫۵ واحد افزایش یافت.

شاخص فرابورس نیز که هفته گذشته کار خود را با ثبت ۸۱۳٫۹ واحد پایان داد نسبت به آخرین روز کاری دو هفته گذشته که رقم ۷۹۹٫۷ واحد بود، ۱۴٫۳ واحد افزایش یافت.

شاخص بازار اول که در دو هفته گذشته کار خود را با ۵۳۷۶۹ واحد به پایان رساند هفته گذشته با رشد ۲٫۸ درصدی به رقم ۵۵۲۶۶٫۸ واحد و شاخص بازار دوم با رشد بیش از ۱ درصدی به رقم ۱۶۵۸۲۰٫۸ واحد رسید.

در هفته گذشته نیز شاهد این بودیم که شاخص قیمت(وزنی- ارزشی) که در پایان دو هفته گذشته در ارتفاع ۲۷۱۵۹٫۷ خاتمه داده بود، با رشد حدود ۵۸۹ واحدی به سطح ۲۷۷۴۶٫۱رسید.

بیشترین رشد شاخص بورس در دو هفته گذشته مختص به چهارشنبه ۱۳/۰۵/۱۳۹۵ با رشد ۷۹۳٫۴۹ واحد بود و بیشترین رشد شاخص فرابورس در دو هفته اخیر را در روز سه شنبه ۱۲/۰۵/۱۳۹۵ با رشد ۸٫۴ واحدی به خود اختصاص داد.

حجم معاملات در هفته گذشته ۳۹۱۰ میلیون سهم بود که نسبت به دو هفته گذشته (۳۸۹۷ میلیون سهم) شاهد رشدی بیش از ۰٫۳۴ درصدی شاهد بودیم.

مجموع ارزش معاملات بورس در هفته منتهی به سیزدهم مرداد ماه، ۹۰۳۹ میلیارد ریال که در مقایسه با مجموع ارزش معاملات بورس در هفته منتهی به ششم مرداد ماه که ۹۸۰۴ با کاهش ۷٫۸ درصدی روبرو شد.

مجموع ارزش معاملات فرابورس هم در هفته گذشته بیش از ۴۶۷۷ میلیارد ریال بود که نسبت به دو هفته گذشته با کاهش ۴۷ درصدی همراه بود.

بیشترین حجم معاملات در بورس در هفته گذشته در روز دوشنبه با بیش از ۱۰۶۶ میلیون سهم و بیشترین ارزش معاملات بورس در هفته با بیش از ۲۶۶۶ میلیارد ریال را در روز یکشنبه شاهد بودیم. بیشترین حجم معاملات در هفته گذشته را شرکت زامیاد با بیش از ۴۹۶ میلیون سهم به خود اختصاص داد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.