نگاهی به گزارش عملکرد تلویزیونی رییس جمهور ۱۶ مرداد, ۱۳۹۵

ظاهر سازی رییس جمهور در مقابل دوربین با عملکرد واقعی دولت در دفاع از مدیران متخلف تفاوت آشکار سیاست دولت در مورد مساله حقوق های نجومی را به روشنی نشان می دهد.

اقتصادپرس: رییس دولت یازدهم در شامگاه ۱۲ مرداد ماه از طریق رسانه ملی به تشریح برنامه های خود و نیز ارائه گزارش عملکرد به مردم پرداخت.

برنامه ای که دفاع مطلق از دولت بوده و از تمامی دقایقی که تلویزیون در اختیار رییس جمهور گذاشت برای تبلیغات دولت بهره گرفته شد، هر چند که روحانی سعی میکرد در مقابل سوال های مطرح شده پاسخ مورد علاقه خود را بدهد اما مجری کارآزموده با زیرکی تمام روند بحث را به موضوعات مورد مطالبه مردم برمی گرداند.

نکاتی در مورد مورد گفتگوی تلویزیونی رییس جمهور وجود دارد؛ از جمله این که رییس جمهور سعی بر آن داشت وضعیت اقتصادی کشور را بسیار مثبت ترسیم کرده و همه آن وفقیت ها را به برجام نسبت بدهد!

سخنان وی در مورد امنیت در کشور و ارتباط آن با برجام را می توان در این راستا ارزیابی کرد، در حالی که ایران سالهاست که امن ترین کشور خاورمیانه است و این امنیت ارتباطی به دولت یازدهم ندارد و از قدرت نیروهای نظامی _ امنیتی در ایران سرچشمه می گیرد.

بخشی از سخنان رییس جمهور به مساله حقوق های نجومی اختصاص داشت در حالی که این مساله عدم نظارت بر وضعیت مدیران را نشان می دهد. اما رییس جمهور در مقام نقد این مساله برآمد تا ژست مبارزه با فساد را به نمایش گذاشته و از پاسخگویی در مورد عدم نظارت بر پرداختی های مدیران شانه خالی کند.

این در حالی است که دولت در مساله حقوقهای نجومی راهبرد دلجویی از مدیران برکنار شده را در پیش گرفته و در این راستا می توان به سخنان نوبخت در مورد صفدر حسینی اشاره کرده که وی را از ذخایر نظام نامیده است.

ظاهر سازی رییس جمهور در مقابل دوربین با عملکرد واقعی دولت در دفاع از مدیران متخلف تفاوت آشکار سیاست دولت در مورد این مساله را به روشنی نشان می دهد.

اما مساله دیگری که علی رقم کاستی های بسیار روحانی در مورد آن فرافکنی کرد اقتصاد مقاومتی بود؛ اقتصاد مقاومتی جزو مباحثی است که رهبر معظم انقلاب انتقادات بسیاری در مورد عدم اجرای صحیح آن به دولت وارد کرده است.

در این سالها تحرک ملموسی از سوی دولت در زمینه اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی دیده نشده و عموما برخورد شعاری و سطحی در مورد این مطالبه مهم رهبری صورت گرفته است. با این حال روحانی اقتصاد مقاومتی را از برنامه های اصلی دولت عنوان کرد که اجرای آن مهمتر از برجام بوده است!

مساله دیگری که در سخنان روحانی خود نمایی می کرد ترسیم خوشبینانه وضعیت اقتصادی کشور بود رییس جمهور با ارائه آمارهایی وضعیت تامین اجتماعی، رکود و تورم را بسیار مثبت نشان داده و وارد موضوع مهمی همچون بیکاری نشد. رییس جمهور با ارئه این آمارها بیش از گذشته خود را از مردم دور کرد چرا که این آمارها با وضعیت معیشتی مردم همخوانی ندارد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *