حذف کارت سوخت و دونرخی شدن هم موافق و هم مخالف دارد ۱۴ مرداد, ۱۳۹۵

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: بخشی از مجلس مخالف حذف کارت سوخت و دونرخی شدن است و منتظر تصمیم‌گیری کمیسیون‌ها هستیم تا ببینیم نتیجه چه خواهد شد.

اقتصادپرس: حسین امیری درباره حذف کارت‌های سوخت اظهار کرد: این طرح موافق و مخالف‌هایی دارد که هر دو استدلال‌هایی دارند اما از اواخر دولت هشتم بحث کارت های سوخت مطرح شد که در ابتدا صرفا استفاده از کارت برای بهینه سازی مصرف و کنترل مصرف بود اما اجرای این کار در دولت هشتم انجام نشد و در نهایت در دولت نهم و دهم بحث هدفمندی یارانه‌ها و سهمیه بندی اجرا و کارت سوخت رسما وارد نظام سوخت‌گیری کشور شد.

وی با بیان این‌که «در دولت یازدهم قیمت‌ها یکسان و این سوال مطرح شد که در شرایطی که سوخت تک‌نرخی است و سهمیه‌بندی وجود ندارد، چه ضرورتی به استفاده از کارت می‌باشد؟» تصریح کرد: در بررسی بودجه سال جاری تعدادی از نمایندگان پیشنهادی مبنی بر دو نرخی شدن بنزین به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه دادند که سهمیه پایه در نظر گرفته و استفاده بیش از آن سهمیه با پرداخت قیمت تمام شده باشد. در همین حکم مجلس تصویب کرد که همه خودروها کارت سوخت داشته باشند و مخالف با دو نرخی شدن و حذف کارت سوخت بود.

وی افزود: دولت می گوید مردم برای استفاده از کارت سوخت معطل می شوند و حالاکه قیمت بنزین در آن سوی مر%Dدیدگاهها بسته شده است.