70 درصد فرسودگی صنعت نفت و گاز روسیه در برخی مناطق ۱۴ مرداد, ۱۳۹۵

دبیر شورای امنیت روسیه اعلام کرد که درجه فرسودگی دستگاه ها و تجهیزات صنعت نفت و گاز در برخی مناطق این کشور به ۷۰ درصد رسیده است.

اقتصادپرس: نیکلای پاتروشف با هشدار نسبت به پیامدهای این و ضعیت، اعلام کرد که تدوین راهبرد تامین امنیت انرژی روسیه در شرایطی که تحریم های غرب علیه مسکو ادامه دارد، اهمیت خاصی می یابد.
بنا به اعلام خبرگزاری ایتارتاس، وی در یک نشست انرژی در خاور دور روسیه که یکی از نفتی ترین مناطق این کشور است، گفت: بخش نفت و گاز شرایط حیاتی را برای فعالیت سایر بخش ها و پویایی اقتصاد فراهم می کند.
وی افزود: بخش انرژی تا حد زیادی توانمندی های مالی و اقتصادی روسیه را تامین می کند و اهمیتی فراوانی دارد و در شرایط اعمال تحریم ها گسترده ضد روسی و رقابت شدید در بازارهای جهانی نفت ، برآورده کردن نیازهای مربوط به تامین امنیت انرژی بسیار حیاتی است.
پیش از این نیز گزارش هایی انتشار یافته بود که بخش هایی از صنعت نفت و گاز روسیه به دلیل فرسودگی تجهیزات یا پایین بودن سطح فناوری سودآور نیست و حتی زیاندهی دارد.
روسیه با تولید روزانه حدود ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت هم ردیف یا پس از آمریکا در صدر کشورهای نفتی جهان است که صدور حدود نیمی از آن ارزآوری زیادی برای مسکو دارد، اما پایین ماندن قیمت و سطح فناوری های موجود دو زمینه آسیب پذیر برای روسیه بشمار می رود.
نتایج تحقیق های چندی پیبش انستیتو پژوهشی «گایدار» در روسیه نشان می دهد، این کشور از صدور نفت خام سود بیشتری می برد، زیرا به علت نبود بسترهای فنی و سرمایه گذاری های لازم نمی تواند بصورت گسترده از مزیت تبدیل طلای سیاه به فرآورده های نفتی و پتروشیمی با کیفیت بهره گیرد.
روسیه هر چند برای رعایت استاندارد تولیدات بالادستی نفت خود با استانداردهای روز اروپا، بهسازی پالایشگاه ها و تاسیسات فرآوری نفت را از سال ۲۰۱۱ آغاز کرده است، اما سقوط ناگهانی قیمت نفت از بیش از ۱۰۰ دلار به کانال ۴۰ دلار این برنامه ها را کم اثر کرد.
روسیه بر اساس برنامه ریزی ها در صدد است دانش و فناوری خود را در بهره برداری از منابع نفتی در آب های بسیار عمیق به کشورهای غربی نزدیک کند، اما موانع موجود بویژه پرهزینه بودن راه اندازی تاسیسات فرآوری نفت هنوز یک مانع اصلی محسوب می شود.
از سوی دیگر، بنا بر ارزیابی های انجام شده، روند تصفیه و فرآورش نفت خام در پالایشگاه های روسیه به جای اینکه بهره وری بیشتر اقتصادی ایجاد کند، به علت نوسازی نشدن تجهیزات و تاسیسات حتی سبب کاهش قیمت محصولات تولید شده نسبت به نفت خام می شود.

منبع: ایرنادیدگاهها بسته شده است.