تولید جهانی گندم با 4 میلیون تن افزایش به 717 میلیون تن ۱۳ مرداد, ۱۳۹۵

بر اساس اعلام موسسه پژوهشهای برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی، تولید جهانی گندم امسال با ۴ میلیون تن افزایش به ۷۱۷ میلیون تن رسید.

اقتصادپرس: گزارش نگاه اجمالی فائو به عرضه و تقاضای غلات در جهان منتشر شد.

بررسی عرضه و تقاضای غلات، چشم‌انداز جدیدی از بازارهای جهانی این محصولات را فراهم می‌کند. ارزیابی تفصیلی تولید و همچنین وضعیت عرضه و تقاضای غلات در کشور و منطقه که هر سه ماه یکبار در گزارش چشم‌انداز محصولات و وضعیت مواد غذایی توسط فائو منتشر می‌شود، مکمل خلاصه گزارش ماهانه این سازمان بین‌المللی است.

همچنین تحلیل‌های دقیق‌تر در بازارهای جهانی غلات و سایر مواد غذایی مهم در گزارش چشم‌انداز مواد غذایی دوبار در سال منتشر می‌شود گزارش خلاصه ماهانه سازمان جهانی خواربار و کشاورزی (فائو) در سال ۲۰۱۶ در تاریخ‌های ۴ فوریه (۱۵ بهمن ۱۳۹۴)، مارس (۱۳ اسفند ۱۳۹۴)،‌ ۷ آوریل (۱۹ فروردین ۱۳۹۵)،‌۵ می (۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵)،‌۲ ژوئن (۱۳ خرداد ۱۳۹۵)، ۷ ژوئیه (۱۷ تیر ۱۳۹۵)، ۸ سپتامبر (۱۸ شهریور ۱۳۹۵)، ۶ اکتبر (۱۵ مهر ۱۳۹۵)، ۱۰ نوامبر (۲۰ آبان ۱۳۹۵) و ۸ دسامبر (۱۸ آذر ۱۳۹۵) منتشر می‌شود.

در گزارش حاضر، خلاصه پیش‌بینی شاخص‌های تولید،‌عرضه،‌ تجارت مصرف و موجودی ذخایر غلات، ارائه و مورد برسی قرار گرفته که در تاریخ‌ ۵ می ۲۰۱۶ برابر با ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ منتشر شده است.

بهبود چشم‌انداز تولید و ذخایر جهانی غلات در ۱۷/ ۲۰۱۶

پیش‌بینی فائو برای تولید جهانی غلات سال ۲۰۱۶/۱۷ حدود ۲۵۲۶ میلیون تن می‌باشد که نسبت به میزان سال ۱۶/۲۰۱۵ تغییر چندانی نداشته ولی اندکی بیشتر از میزان پیش‌بینی شده در ماه آوریل می‌باشد. چشم‌انداز تولید گندم، دلیل اصلی بازنگری در تولید غلات این ماه می‌باشد.

انتظار می‌رود تولید گندم در سال ۲۰۱۶ به حدود ۷۱۷ میلیون تن برسد که ۴ میلیون تن بیشتر از میزان پیش‌بینی ماه گذشته می‌باشد، اما هنوز ۱۶ میلیون تن (۲٫۲ درصد) کمتر از میزان رکود سال ۲۰۱۵ می‌باشد. بازنگری افزایشی تولید گندم به طور عمده بازتابی از بهبود چشم‌انداز تولید گندم در روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا به دلیل شرایط جوی مساعد در زمستان می‌باشد.

میزان افزایش تولید گندم در این کشورها بیش از کاهش پیش‌بینی شده در هند می‌باشد پیش‌بینی اخیر فائو برای تولید جهانی غلات دانه درشت سال ۲۰۱۶ حدود ۱۳۱۴ میلیون تن می‌باشد که نسبت به ماه گذشته تغییر چندانی نداشته است اما اشاره به افزایش ۱ درصدی (۱۱٫۲ میلیون تن) در مقایسه با سال ۲۰۱۵ دارد، بر اساس پیش‌بینی اخیر میزان تولید ذرت در کشورهای جنوب آفریقا به دلیل شرایط خشکسالی کاهش خواهد یافت، اما این تنزل تولید با بهبود چشم‌انداز تولید ذرت در برزیل جبران خواهد شد.

پیش‌بینی اخیر فائو برای میزان تولید جهانی برنج حدود ۴۹۵ میلیون تن می‌باشد که نسبت به ماه گذشته تغییر چندانی نداشته اما در مقایسه با سال ۲۰۱۵ اشاره بر افزایش یک درصدی دارد. در واقع، هر چند بر اساس پیش‌بینی‌ها ال‌نینو در چند ماه آینده به پایان می‌رسد و این رویداد با کشت عمده برنج در نیمکره شمالی همزمان است اما پیش از شرایط جوی نامساعد موجب وارد آمدن خسارت به محصول برنج در امتداد و جنوب خط استوا شده است.

پیش‌بینی می‌شود مصرف جهانی غلات در ۱۷/۲۰۱۶ میلادی (۹۶/۱۳۹۵ هجری شمسی) حدود ۲۵۴۹ میلیون تن باشد که اندکی بیشتر از ماه گذشته است و فقط ۱٫۱ درصد (۲۷ میلیون تن) بیشتر از میزان برآورد سال ۱۶/۲۰۱۵ می‌باشد که نمایانگر دومین سال متوالی رشد کمتر از روند می‌باشد.

دلیل عمده کندی رشد مصرف غلات، کاهش رشد مصرف غلات به عنوان خوراک دام می‌باشد. بر اساس پیش‌بینی اخیر، مصرف کل گندم حدود ۷۲۴ میلیون تن می‌باشد که از سال گذشته تغییر چندانی نداشته است. انتظار می‌رود مصرف غذایی گندم در ۱۷-۲۰۱۶ در مقایسه با ۱۶/۲۰۱۵ حدود یک درصد افزایش می‌یابد و این در حالی است که مصرف گندم به خوراک دام با کاهش ۱٫۸ درصدی مواجه خواهد بود.

مصرف جهانی غلات دانه درشت تقریبا ۱۳۲۲ میلیون پیش‌بینی می‌شود که حدود ۱٫۵ درصد بیشتر از ۱۶/۲۰۱۵ می‌باشد. پیش‌بینی می‌شود مصرف ذرت در میان غلات دانه درشت مهم با رشد ۲٫۴ درصدی به ۱۰۲۶ میلیون برسد.

دلیل اصلی افزایش مصرف ذرت، رشد ۳ درصدی در مصرف علوفه‌ای آن می‌باشد. از سوی دیگر، پیش‌بینی می‌شود مصرف کل جو با کاهش ۲٫۷ درصدی به ۱۴۰ میلیون تن برسد. دلیل اصلی این تنزل، کاهش ۳٫۴ درصدی در مصرف جو به عنوان خوراک دام می‌باشد. انتظار می‌رود مصرف جهانی برنج با افزایش ۱٫۵ درصدی در ۱۷/۲۰۱۶ به ۵۰۳ میلیون تن برسد. بر همین اساس مصرف سرانه برنج در جهان با رشد ۱٫۳ درصدی مصرف غذایی برنج در سال، ثابت باقی خواهد ماند.

بر اساس پیش‌بینی‌های اخیر فائو برای تولید و مصرف غلات، انتظار می‌رود ذخایر جهانی غلات در ۱۷/۲۰۱۶ به حدود ۶۱۵ میلیون تن تنزل یابد که نمایانگر کاهش ۳٫۳ درصدی (۲۱ میلیون تن) از میزان برآورد ۱۶/۲۰۱۵ می‌باشد.

پیش‌بینی اخیر فائو برای ذخایر جهانی غلات حدود ۴ میلیون تن بیشتر از میزان پیش‌بینی مقدماتی فائو (ماه آوریل) برای ۱۷/۲۰۱۶ می‌باشد که بازتابی از بهبود چشم‌انداز تولید جهانی غلات می‌باشد، نسبت ذخایر به مصرف جهانی غلات علیرغم کاهش پیش‌بینی شده سالانه در ذخایر جهانی به طور جزئی کاهش خواهد یافت و از ۲۴٫۹ درصد سال گذشته به ۲۳٫۴ درصد در ۱۷/۲۰۱۶ خواهد رسید.

انتظار می‌رود در میان غلات مهم، ذخایر برنج با کاهش ۵ میلیون تنی مواجه شود و این در حالی است که میزان کاهش ذخایر گندم و غلات دانه درشت هر یک بیش از ۸ میلیون تن پیش‌بینی می‌شود کشورهایی که انتظار می‌رود میزان کاهش ذخایر غلات در آن‌ها حداقل یک میلیون تن باشد به قرار زیرند: برزیل (۴٫۷ میلیون تن)، تایلند (۲٫۸  میلیون تن)‌، مراکش (۱٫۹ میلیون تن)،‌ ایران (۱٫۸ میلیون تن)، آرژانتین (۱٫۵ میلیون تن) و آفریقای جنوبی (یک میلیون تن).

پیش‌بینی برای میزان تجارت جهانی غلات در ۱۷/۲۰۱۶ پس از ماه اخیر حدود ۲ میلیون تن افزایش داده شده و به ۳۶۷ میلیون تن رسیده است. دلیل عمده افزایش تجارت جهانی غلات، بازنگری فرآیند در تجارت گندم و ذرت می‌باشد. تجارت جهانی غلات در این سطح حدود ۷ میلیون تن یا ۱٫۸ درصد کمتر از میزان برآوردی برای ۱۶/۲۰۱۵ خواهد بود.

کاهش سالانه تجارت جهانی غلات بازتابی از تنزل تجارت جهانی غلات دانه درشت می‌باشد که در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود به ۱۶۹ میلیون تن برسد. تجارت جهانی غلات دانه درشت به دلیل کاهش خرید جو و سورگوم توسط چین حدود ۷ میلیون تن (۴ درصد) کمتر از ۱۶/۲۰۱۵ می‌باشد.

همچنین انتظار بر آن است که تجارت جهانی ذرت به ۱۳۰ میلیون تن برسد که از میزان برآوردی ۱۶/۲۰۱۵ کمتر است اما کاهش پیش‌بینی شده در واردات ذرت اتحادیه اروپا به طور عمده با افزایش واردات کشورهای جنوب آفریقای گرفتار در خشکسالی جبران خواهد شد.

پیش‌بینی اخیر حاکی از آن است که تجارت گندم در ۱۷/۲۰۱۶ (ژوئیه/ ژوئن) به ۱۵۴ میلیون تن برسد که اندکی (۰٫۷ درصد) بیشتر از میزان برآوردی ۱۶/۲۰۱۵ است و بخش عمده این افزایش بازتابی از خرید زیادتر توسط مراکش به دلیل کاهش تولید گندم این کشور است.

انتظار می‌رود میزان واردات گندم بیشتر کشورها مشابه با ۱۶/۲۰۱۵ باشد و برخی از کشورها به ویژه ایران حتی کمتر از سال گذشته گندم وارد خواهند کرد. پیش‌بینی می‌شود تجارت جهانی برنج در سال تقویمی ۲۰۱۷ به ۴۴ میلیون تن برسد که اندکی کمتر از پیش‌بینی ماه گذشته و ۲ درصد کمتر از برآورد برای ۲۰۱۶ می‌باشد. دلیل اصلی کاهش تجارت جهانی برنج، پیش‌بینی افزایش تولید برنج در آسیا و بالتبع تنزل واردات در منطقه و نیز کاهش دسترسی صادراتی در مناطق در مناطق عمده می‌باشد.

جمع‌بندی

پیش‌بینی اخیر فائو برای تولید جهانی غلات سال ۲۰۱۶ حدود ۲۵۲۶ میلیون تن می‌باشد که نسبت به میزان سال ۲۰۱۵ تغییر چندانی نداشته ولی اندکی بیشتر از میزان پیش‌بینی شده در ماه آوریل می‌باشد. بهبود چشم‌انداز تولید گندم در اروپا، روسیه و اوکراین دلیل اصلی بازنگری در تولید غلات این ماه می‌باشد.

پیش‌بینی می‌شود مصرف جهانی غلات در ۱۷/۲۰۱۶ میلادی (۹۶/۱۳۵۹ هجری شمسی) حدود ۲۵۴۹ میلیون تن باشد که فقط ۱٫۱ درصد (۲۷ میلیون تن) بیشتر از میزان برآورد سال ۱۶/۲۰۱۵ می‌باشد. کاهش رشد مصرف غلات به عنوان خوراک دام، دلیل عمده کندی رشد مصرف غلات برای دومین سال متوالی می‌باشد.

پیش‌بینی می‌شود ذخایر جهانی غلات در ۱۷/۲۰۱۶ با ۳٫۳ درصد (۲۱ میلیون تن)‌ کاهش از ۱۶/۲۰۱۵  به حدود ۶۱۵ میلیون تن تنزل یابد اما با این حال حدود ۴ میلیون تن بیشتر از پیش‌بینی مقدماتی فائو (ماه آوریل) می‌باشد. نسبت به ذخایر به مصرف جهانی به طور جزئی کاهش خواهد یافت و از ۲۴٫۹ درصد سال گذشته به ۲۳٫۴ درصد در ۱۷/۲۰۱۶ رسید.

انتظار می‌رود تجارت جهانی غلت در ۱۷/۲۰۱۶ به ۳۶۷ میلیون تن برسد که حدود ۲ میلیون تن بیشتر از پیش‌بینی ماه گذشته می‌باشد ولی هنوز ۷ میلیون تن (۱٫۸ درصد) کمتر از میزان تجارت برآوردی برای ۱۶/۲۰۱۵ خواهد بود.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *