برنامه ایران-اندونزی برای تحقق تراز تجاری دو میلیارد دلاری ۱۳ مرداد, ۱۳۹۵

ایران با صادرات قیر، انواع گاز، خرما و چای به اندونزی و این کشور با صادرات محصولات سلولزی به ویژه کاغذ و مقوا به ایران شرکای تجاری خوبی هستند.

اقتصادپرس: رییس اتاق شیراز در ملاقات با سفیر اندونزی، عضویت این کشور در سازمان اپک و جایگاه حساس آن در بازار بین المللی انرژی را موضوعی مهم خواند و بر ضرورت توسعه روابط بین دو کشور در این حوزه و بخش فناوری، تاکید کرد.

جمال رازقی، رییس اتاق شیراز در دیدار با اوکتاویانو علیمودین سفیر اندونزی، رئیس سازمان توسعه تجارت و جمعی از فعالان اقتصادی این کشور در خصوص لازمه های گسترش تعامل تجاری بین اندونزی و ایران سخن گفت.

رسیدن به تراز تجاری بیش از دو میلیارد دلار در سال مهم ترین موضوعی بود که در این نشست بین دو طرف مطرح شد. به اعتقاد رازقی با توجه به ظرفیت های موجود در اندونزی و از انجایی که این کشور از تولید کنندگان بزرگ نفت در آسیای جنوب شرقی به شمار می آید، می تواند بستر مناسبی برای صدور خدمات فنی مهندسی در حوزه انرژی باشد.

وی همچنین بر گسترش روابط تجاری بین دو کشور به ویژه در حوزه میوه و سبزی، کاغذ و صادرات فرآورده های پتروشیمی، قیر و مواد اولیه صنایع کانی غیر فلزی و شیمیایی تأکید کرد.

این فعال اقتصادی با اشاره به این نکته که اندونزی با شش هزار جزیره مسکونی بزرگترین مجمع جزایر جهان بوده و به دلیل بارش های موسمی، از شرایط خاص طبیعی برخوردار است و از طرفی جز کشورهای مهم گروه G20 محسوب می شود، می تواند در راستای توسعه گردشگری اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

رییس اتاق شیراز ویژگی های اقتصاد اندونزی را زمینه مناسبی برای توسعه مبادلات بین دو کشور دانست و افزود: نظام تجاری اندونزی در بخش های صنعت و کشاورزی به طور کامل باز بوده و میانگین نرخ تعرفه کمتر از ۷ درصد محاسبه می شود. از سویی با توجه به موافقت نامه های دو جانبه موجود و چند جانبه آ، سه ،آن این کشور می تواند از بازارهای مهم صادراتی ایران باشد.

براساس اظهارات رازقی اشتراکات مذهبی ، موقعیت ژئوپلوتیک ، دسترسی این کشور به آبراهه های مهم دریایی ، تجاری مانند تنگه مالاکا از عوامل مهم راهبردی توسعه مراودات تجاری بین ایران و اندونزی است.

گفتنی است ایران با صادرات قیر، انواع گاز، خرما و چای به اندونزی و این کشور با صادرات محصولات سلولزی به ویژه کاغذ و مقوا به ایران شرکای تجاری خوبی هستند.

وی همچنین با توجه به حجم بالای بارندگی در این کشور و وجود رودهای مهم موسی، باتانگاری و کامپار در این کشور به ضرورت نگاه جدید در حوزه واردات آب مجازی از این کشور اشاره کرد.

ذخایر جنگلی اندونزی که دومین جنگل های استوایی جهان را با وسعت ۱۲۰ میلیون هکتار در خود جای داده است پتانسیل مناسبی برای تأمین مواد اولیه سلولزی به ویژه کائوچوی مورد نیاز صنایع داخلی خواهد بود.

رئیس اتاق شیراز همچنین پیشنهاد داد:کمیته مشترکی بین اتاق شیراز و سفارت اندونزی در رابطه با تبادل هیات های تجاری تشکیل گردد به نحوی که تا پایان سال جاری، حداقل یک هیات از هر دو طرف به کشور مقابل کرده باشد.

اوکتاویانو علیمودین، سفیر اندونزی در واکنش به اظهارات رئیس اتاق شیراز بر توسعه روابط تجاری بین دو کشور در زمینه واردات انواع خرما ، تبادل سرمایه گذار و همچنین معرفی توانایی های اندونزی در زمینه صادرات انواع محصولات دریایی، مواد معدنی و میوه های گرمسیری و منسوجات تاکید کرد.

سفیر اندونزی اعلام کرد که طی مدت کوتاهی تفاهم نامه های سرمایه گذاری مشترک بین شرکت های ایرانی و اندونزیایی در حوزه نفت و گاز به امضا خواهد رسید. وی همچنین با اشاره به نگاه دولت اندونزی بر واردات گاز LPG از ایران و محصولات پالایشگاهی برای توسعه روابط اعلام آمادگی کرد.

وی از تجار ایرانی برای حضور و بازدید از نمایشگاه تجاری اکسپو ۲۰۱۶ اندونزی دعوت به عمل آورد.

در ادامه این نشست، هیأت اندونزی با بنگاه های اقتصادی فعال استان فارس رایزنی کرد. این واحدها نیز به معرفی توانایی های خود در حوزه تجارت پرداخته و زمینه های همکاری با شرکتهای اندونزیایی را بررسی کردند.

منبع: میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.