رکورد 20ساله جذب سرمایه‌گذاری خارجی شکسته شد ۱۳ مرداد, ۱۳۹۵

شاخص‌های کلان اقتصادی کشور روند رو به بهبودی را در یک دوره ۶ ماهه نشان می‌دهد. از میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی و رشد معاملات بین‌المللی ایران تا کاهش نرخ تورم و آغاز فرآیند خروج از رکود بخش‌های صنعتی.

اقتصادپرس : در کنار این بسیاری از مؤسسات بین‌المللی نظیر بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول رشد حداقل ۵ درصدی اقتصاد را برای امسال پیش‌بینی می‌کنند؛ موضوعی که از نقطه نظر بسیاری از کارشناسان در حال تحقق است. علاوه بر این ایران در زمینه صنعت انرژی و افزایش صادرات رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد. به طوری که ۶ ماه پس از اجرای برجام ایران توانست ۸۰ درصد سهمیه صادرات نفت خود پیش از تحریم‌ها را پس بگیرد. میزان صادرات نفت افزون بر ۲ میلیون و صد هزار بشکه شد که بسیار بیشتر از صادرات یک میلیونی قبل از تحریم‌ها محسوب می‌شود. با این حال یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های بهبود یافته در زمینه اقتصاد ایران میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی است. بر اساس آمارها سرمایه‌گذاری خارجی پس از برجام و لغو تحریم‌ها به بالاترین حد خود در ۲۰ سال اخیر رسیده است. این آماری است که فایننشیال تایمز و همچنین شبکه اقتصادی بلومبرگ از اقتصاد ایران منتشر کرده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ، بررسی آمارهای آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل) که یکی از ارکان مهم اقتصادی سازمان ملل محسوب می‌شود میزان سرمایه گذاری خارجی مستقیم در ایران طی ۲۰ سال گذشته با افت و خیز‌های فراوانی روبه‌رو بوده است. تا قبل از سال ۲۰۱۶ بیشترین میزان جذب سرمایه گذاری خارجی به سال ۲۰۱۲ برمی‌گردد که رقمی نزدیک به ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در اقتصاد ایران جذب شده است. با این حال پس از دوره‌ای از تحریم‌های شدید بین‌المللی میزان سرمایه گذاری خارجی با افت محسوسی مواجه شده و این رقم در ۲۰۱۳ به سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار کاهش یافت و در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ این ارقام باز روند نزولی به خود گرفت و به ترتیب ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون دلار را ثبت کرد. با این حال مطابق آمارهای فایننشیال تایمز پس از حصول برجام و لغو تحریم‌های شدید بین‌المللی، تنها در سه ماهه ۲۰۱۶ با یک شیب صعودی قابل توجه و بی‌سابقه، میزان سرمایه گذاری خارجی به ۴/۵ میلیارد دلار رسید. با اینکه این آمار تنها در سه ماهه اول ۲۰۱۶ رقم خورده است، در ۲۰سال اخیر سابقه نداشته است و بهترین عملکرد جذب سرمایه گذاری خارجی در طول دهه‌های پیشین در طول این سه ماهه رقم خورد. پیش‌بینی‌های محافل بین‌المللی حاکی از این است که این رقم تا پایان سال به ۸ میلیارد دلار خواهد رسید که در صورت تحقق یک رکورد تاریخی را به ثبت خواهد رساند.

ارتقای ایران از رتبه ۱۴ به رتبه ۳ جذب سرمایه‌گذاری خارجی در خاورمیانه

روزنامه فایننشیال تایمز در این باره نوشته است: «ایران از زمان لغو بسیاری از تحریم‌های اقتصادی و مالی، به رتبه سوم سرمایه گذاری‌های خارجی در خاورمیانه ارتقا یافته است. لغو این تحریم‌ها درهای این کشور را به روی موج جدیدی از سرمایه‌گذاری خارجی گشوده است. ایران قبل از لغو تحریم‌ها در میان ۱۴ کشور خاورمیانه از نظر میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی در رتبه دوازدهم قرار داشت و در فاصله ژانویه ۲۰۰۳ تا دسامبر ۲۰۱۵ سهم آن کشور از سرمایه گذاری‌های خارجی فقط ۶۲/۱ درصد بود. از زمان لغو تحریم‌ها در ژانویه امسال (دی ۹۴) مقام ایران به رتبه سوم ارتقا پیدا کرده و با جلب ۱۱/۱۱ درصد از سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه خاورمیانه پس از امارات متحده عربی و عربستان قرار گرفته است. در نتیجه لغو تحریم‌ها میلیارد‌ها دلار از دارایی‌های ایران که در خارج مسدود شده بود، آزاد شده است و این کشور می‌تواند صدور نفت خود به بازارهای بین‌المللی را از سر بگیرد.

۲۰۱۶ بالاترین رقم جذب سرمایه‌گذاری در ۱۳ سال اخیر

برآورد میزان آسیب‌ها و ضررهای ایران از تحریم‌ها بنا به گزارش فایننشیال تایمز بیش از ۱۶۰ میلیارد دلار بوده است که منجر به عقب ماندگی شدید این کشور از کشورهای منطقه شده است. از سال ۲۰۱۳ که این کشور فقط سه مورد سرمایه‌گذاری را جذب کرد سرمایه‌گذاری خارجی در ایران به مرور در حال افزایش بوده است. در سال ۲۰۱۴ تعداد سرمایه گذاری‌های خارجی به ۸ و در سال ۲۰۱۵ به ۹ مورد افزایش یافت اما در سه ماهه اول سال ۲۰۱۶ پیامدهای لغو تحریم‌های خارجی به وضوح نمایان شد. طی این سه ماه ایران ۲۲ مورد سرمایه‌گذاری خارجی را جذب کرد که بالا‌ترین رقم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از سال ۲۰۰۳ تاکنون است.

تصویب سرمایه گذاری خارجی به ۸میلیارد دلار می‌رسد

باوجود اینکه میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی بر اساس گزارش بلومبرگ به ۴/۵ میلیارد دلار رسیده است اما مقامات مسئول پیش‌بینی می‌کنند که این رقم تا پایان سال به ۸میلیارد دلار افزایش پیدا کند. در این زمینه رئیس انجمن سرمایه‌گذاری مشترک ایران و کشورهای خارجی پیش‌بینی و اظهار امیدواری کرد که تا پایان امسال سرمایه‌گذاری مستقیم در ایران از مرز ۸ میلیارد دلار عبور کند و مزیت این سرمایه‌گذاری مستمر بودن آن است چرا که خیلی از طرح‌ها به صورت فاینانس و BOT بوده که پس از ۳ یا ۴ سال به اتمام می‌رسد.

سرمایه‌گذاری خارجی به ۴/۵ میلیارد دلار رسید

همچنین بلومبرگ نیز گزارشی از میزان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران پس از اجرای برجام و لغو تحریم‌ها منتشر کرده است. براساس گزارش بلومبرگ، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران طی سه ماهه اول ۲۰۱۶ به ۴/۵ میلیارد دلار افزایش یافته است.

این رقم سرمایه‌گذاری که تحت عنوان ۲۶ طرح محقق شده است، بالاترین میزان در بیش از یک دهه گذشته در ایران بوده است. همچنین در این گزارش آمده است براساس آمار FDI.Intelligence که یک بخش از فایننشیال تایمز است، با وجود این میزان رشد در جذب سرمایه‌گذاری خارجی، دولت ایران همچنان در حال ترسیم نقشه راهی برای افزایش منابع مالی خارجی ایران از ۳۰ میلیارد دلار به ۵۰ میلیارد دلار در سال است. این طرح‌ها در بخش‌های زیر ساختی، صنعتی و انرژی بود که اجرایی شدن آنها می‌تواند باعث تحولات مثبت اقتصادی در ایران شود.

منبع: افکار نیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.