بررسی چرایی عدم استقبال مردم شهرهای کوچک ازتسهیلات خریدمسکن ۱۳ مرداد, ۱۳۹۵

در شهرهای متوسط و کوچک چندان از تسهیلات خرید مسکن استقبال نمی شود چرا که دریافتی خانوارها به حدی نیست که بتوانند از پس مبالغ بالای اقساط وام مسکن بر بیایند.

اقتصادپرس: مرکز آمار به تازگی آماری در مورد حجم معاملات منتشر کرده که بر اساس آن در سال‌های گذشته بازار تهران درقیمت، حجم معاملات و اجاره‌بهای مسکن پیشتاز بوده به نحوی که شهر تهران از نظر متوسط بهای یک مترمربع آپارتمان از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ گران‌قیمت‌ترین و شهر بیرجند ارزان‌‌ترین مرکز استان بوده است.

طبق این آمار؛ حجم معاملات در تهران حدود ۲۰ تا ۲۵درصد از معاملات کل کشور را در بر می‌گیرد، یعنی تهران به عنوان یکی از ۳۳ استان کشور، بالاترین سهم را درمیزان قراردادهای مسکن به خود اختصاص داده است.

در زمینه اجاره‌بها نیز نرخ کرایه در تهران نسبت به سایر شهرها بالاتر است، این موضوع را داده‌های مرکز آمار از سال ۸۴ تا نیمه اول سال ۹۴ نشان می‌دهد، در واقع براساس این آمار شهرهای استان تهران در زمینه اجاره‌بها گرانترین شهرها هستند.

اما دلیل این اختلاف فاحش قیمتی و حجم معاملاتی در تهران با سایر مراکز استانها طبیعی است؟ و از نظر عرف جهانی پایتخت همواره باید سریعتر از سایر شهر ها و مراکز استانی رونق یابد؟

کارشناسان حوزه مسکن معتقدند در ایران همواره رکود از تهران شروع شده و رونق نیز از این شهر آغاز می شود و تحرکات در بخش مسکن در تهران به منزله رونق شهرستانها در ماههای آتی است.

به گفته کارشناسان آنچه تهران را در میزان معاملات و سطح قیمتی از سایر استانها متمایز می کند سطح درآمدی و میزان نقدینگی شهروندان در این شهر است؛ همچنین تاثیر سریع متغیرهای اقتصادی در پایتخت نیز از دیگر دلایل تفاوت بازار مسکن در تهران و شهرستانهاست.

از سوی دیگر باید این مهم را نیز در نظر گرفت که ۲۰ تا ۲۵درصد از حجم معاملات و ۳۰ تا ۴۰درصد از نقل و انتقالات بازار مسکن و مستغلات کشور مربوط به استان تهران است و طبیعی است که این حجم گسترده بتواند مسیر بازار کل کشور را تغییر دهد به این معنا که رکود در بازار مسکن و یا رونق در این بازار از تهران آغاز شده و به کل کشور تسری می یابد.

شاید دلیل دیگر پیشتاز بودن تهران در معاملات مسکن را بتوان در عدم استقبال مردم شهرهای کوچک و متوسط از تسهیلات مسکن عنوان کرد.

در شهرهای متوسط و کوچک چندان از تسهیلات خرید مسکن استقبال نمی شود چرا که دریافتی خانوارها به حدی نیست که بتوانند از پس مبالغ بالای اقساط وام مسکن بر بیایند به همین جهت ترجیح می دهند در خانه های اجاره های که میزان اجاره بهای آن بسیار پایین تر از میزان اقساط وام خرید مسکن است سکونت کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *