تایید بانک توسعه اسلامی قرارداد خط انتقال آب طرح سد سرنی ۱۲ مرداد, ۱۳۹۵

شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اعلام کرد: قرارداد خط انتقال آب سد سرنی پس از انجام مذاکرات مربوطه و تامین مستندات، توسط بانک توسعه اسلامی تایید شد.

اقتصادپرس: مدیر امور برنامه ریزی طرح سرنی و پارسیان با بیان این مطلب افزود: بانک توسعه اسلامی در تاریخ ۲۸ تیر ماه سال جاری پس از بررسی پیش‏نویس قرارداد خط انتقال آب طرح سرنی، آن را برای ابلاغ به پیمانکار تایید کرد.
سد سرنی در ۳۴ کیلومتری جنوب شرقی میناب در حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان، روی رودخانه سرنی احداث می شود که از قلل رشته کوه «بشاگرد» سرچشمه گرفته و به دریای عمان می ریزد.
به گفته «فرزاد هوانورد»، این قرارداد که از محل وام بانک توسعه اسلامی تامین مالی می‏شود، با مشارکت «فراسان- آبسار» به عنوان پیمانکار با برآورد ۴۳۶ میلیارد ریال و در مدت ۲۴ ماه اجرا خواهد شد.
برپایه این گزارش، خط انتقال فوق شامل یک رشته خط لوله از نوع GRP به طول ۳۸ کیلومتر و قطر یک متر، آب مخزن سد سرنی را به صورت ثقلی از محل سد به تصفیه خانه میناب منتقل می‏کند. همچنین حجم آب قابل انتقال سالیانه در این طرح ۱۹ میلیون مترمکعب خواهد بود.
به گزارش ایرنا، سد سرنی از نوع خاکی با هسته رسی است که طول تاج آن ۴۶۰ متر، عرض تاج آن ۱۲ متر، ارتفاع از پی آن ۵۲ متر، طول سر ریز ۱۷۰ متر، عرض سر ریز ۴۳٫۵ متر، عرض در پی ۲۸۰ متر، طول تونل انحراف ۲۷۵ متر و حجم بدنه سد بیش از ۱٫۸ میلیون مترمکعب است.
هدف از اجرای این طرح، تامین نیاز بخشی از آب شرب شهر بندرعباس و روستاهای اطراف به میزان ۱۹ میلیون مترمکعب از طریق خط انتقالی به طول ۳۸ کیلومتر توسط یک واحد تصفیه خانه به ظرفیت دو مترمکعب در ثانیه و نیز تامین ۹ میلیون مترمکعب آب در سال برای حفظ تعادل سفره زیرزمینی و محیط زیست در وضع موجود است.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *