دستور تعطیلی فولاد آریان از “بالا” صادر شد ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۵

مدیرعامل کارخانه آریان فولاد از تعطیل شدن این کارخانه با بیش از هزار و دویست کارگر خبر داد و گفت: اداره مالیات از کارخانه ای که ضرر داده تقاضای ۱۵ میلیارد تومان مالیات کرده و کارمند اداره مالیات را که این واقعیت را بیان کرده، توبیخ و اخراج کرده است.

اقتصاد پرس: کارخانه آریان فولاد با بیش از یک‌هزار و دویست کارگر در هفته گذشته تعطیل شد. «بهمن قاسمی» مدیرعامل این واحد صنعتی در تشریح دلایل این مسئله به خبرنگار اقتصادی تسنیم اظهار داشت:این کارخانه در سال ۸۵ با ظرفیت ۳۰۰ کارگر به بهره برداری رسید و در طی زمان با توسعه فعالیت خود، به اشتغال زایی ۱۲۰۰ نفری دست یافت.

قاسمی با اشاره به مشکلاتی که در بحث تعیین میزان مالیات و نحوه وصول آن پدید آمده، گفت: ماموران مالیاتی اداره امور مالیاتی بوئین زهرا (اداره کل امور مالیاتی استان قزوین) بدون داشتن اسناد و مدارک لازم موضوع دستورالعمل‌های مالیاتی کشور با اقدام به بستن حساب‌های شرکت در این بحران اقتصادی به ویژه در شرایطی که صنعت فولاد کشور در بحران قرار دارد، کارخانه را دچار مشکل کرده‌اند؛ از اینرو تصمیم گرفته شد که از تاریخ هشتم اردیبهشت ماه سال گذشته کارخانه را تعطیل کنیم.

وی افزود: بروز این مشکل و تعطیلی کارخانه به مدیرکل مالیاتی استان اعلام شده، اما متاسفانه ایشان تعطیلی کارخانه را مربوط به آن سازمان ندانست.

مدیرعامل کارخانه آریان فولاد تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی خود را نسبت به این مسئله بی تفاوت نشان می دهد و عنوان می کند که باید از فروش ۶۰۰ میلیاردی کارخانه با احتساب ۶۰  میلیارد تومان سود معمول، ۱۵ میلیارد مالیات پرداخت کنید و اینکه کارخانه در فروش خود سود کرده یا زیان، به سازمان امور مالیاتی ارتباطی ندارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر کارخانه تعطیل است. حقوق کارگر از تعطیل بودن کارخانه حاصل نمی شود. رکودی که می گویند همین است.

قاسمی با انتقاد از عملکرد دولت در تعطیل شدن یک به یک واحدهای تولیدی گفت: دولت یازدهم از زمانی که بر سر کار آمد کشور را به تعطیلی کشانده و با تعطیل شدن واحدهای تولیدی و صنعتی عنوان می کند که تورم پایین آمده؛ مثل اینکه بگویید تهران ترافیک است، بعد تهران را تعطیل کنید و بگویید اکنون ترافیک کجاست؟ این نوع عملکرد دولت یک فاجعه است.

وی افزود: دولت تورم را پایین نیاورده است، بلکه کشور را به تعطیلی کشانده است.

این فعال بخش خصوصی اذعان داشت: به فرض اینکه ما سود هم می بردیم، نباید مالیات می دادیم؛ چرا که در ماده ۱۳۲ قانون سازمان امور مالیاتی آمده است صنایعی که در مناطق محروم هستند ۱۰ سال معافیت مالیاتی دارند و طبق قانون چون ما طرح گسترشی داشتیم تا سال ۱۴۰۰ باید از معافیت مالیاتی برخوردار باشیم که کسی گوشش به این حرفها بدهکار نیست.

وی ادامه داد: کارشناسانی که از امور مالیاتی قزوین برای بررسی دفاتر ما آمده بودند می گفتند که ما می دانیم حق با شما است و شرکت سودی نداشته است، اما از بالا دستور داده اند! من به معاونت سازمان امور مالیاتی مراجعه و مسئله را مطرح کردم و پرسیدم چرا به دنبال تعطیلی کارخانه ما هستید؟ آنها با تأکید بر اینکه ما به دنبال تعطیلی کارخانه شما نیستیم من را دوباره به سازمان مالیاتی قزوین فرستادند که در آنجا هم به کار من رسیدگی نشد و هم مأمورانی که حقیقت را گفته بودند توبیخ کردند.

مدیرعامل کارخانه آریان فولاد با بیان اینکه “دولت بیشتر طرفدار واردات است چرا که واردات برایشان سود بیشتری دارد”، گفت: در تولید برای خود تولیدکننده هم سود چندانی وجود ندارد و مطمئنا دولت از این رویه سودی نمی برد پس به دنبال تعطیلی واحدهای تولیدی هستند.

وی افزود: وقتی کارخانه ما ۶۰۰ میلیون دلار تولید داشته، یعنی ۲۰۰ میلیون دلار از واردات و سود طرفداران واردات کاسته شده است.

قاسمی با بیان اینکه “دزدی و رانت باعث دوستی طرفداران واردات با واردات می شود”، گفت: شعار واقعی دولت این است که نه کشت و نه تولید. کشت و تولید را به هر نحو تعطیل می کنند. مثلا ما چند صد سال است سیب زمینی می کاریم اکنون می گویند آب‌بر است و آنرا تعطیل می کنند.

وی ادامه داد: کارخانه هایی مثل فولاد خوزستان و ذوب آهن اصفهان یا فولاد مبارکه که با سنگ آهن شمش تولید می کنند، شاید از گرانی آهن سود ببرند، اما ما که از این کارخانه ها خرید می کنیم سودی نمی بریم.

مدیرعامل شرکت آریان فولاد خاطرنشان کرد: در روز یازدهم اردیبهشت فولاد خوزستان به میزان ۱۱۴۰ تومان به اضافه ۹ درصد فروش داشت که می شود ۱۵۴۹ تومان، ۵۰ تومان هم به عنوان کرایه پرداخت می کنیم که این رقم به حدود ۱۶۰۰ تومان می رسد. هزینه تولید هم حداقل ۱۵۰ تومان است که در مجموع رقمی بالغ بر ۱۷۵۰ تومان در هر کیلو قیمت تمام شده است اما همین الان میلگرد و پروفیل را ۱۵۸۰ تومان در هر کیلو هم نمی خرند که حتی قیمتی کمتر از خرید شمش است.

وی افزود: وقتی کارگران با ۷۰۰ یا ۸۰۰ هزار تومان نمی توانند زندگی‌شان را اداره کنند، تلاش می کنیم با پرداخت پاداش کسری آنها را تا حدودی جبران کنیم که تأمین پاداش کارگران هم با سختی صورت می گیرد که این پاداش نیز معاف از مالیات است؛ این بدین معنی است که من کارفرما از سود خودم رقم ۱۰۰ هزار تومان پاداش را پرداخت می کنم، سازمان امور مالیاتی حساب کرده که هر کارگر در این هفت یا هشت سال سه میلیون تومان بدهی مالیاتی دارد و عنوان می کند که شما موظف هستید با بهره ۵٫۲ درصد ۵ سال قبل حساب کنید که بدهی هر کارگر بالغ بر ۱۰ میلیون تومان می شود و از ما می خواهد که این رقم را از دستمزد کارگران کم کنیم و به آنها بدهیم.

این فعال بخش خصوصی اذعان داشت: کارگری که به نان شب محتاج است، کارگری که ساعت ۵٫۵ بیدار می شود و کارگرانی که از ۷۰ روستای اطراف به این کارخانه می آیند و تا به خانه بازگردد ساعت به ۱۲ نیمه شب می رسد؛ سازمان امور مالیاتی انتظار دارد از این افراد مالیات پاداش بگیریم؟

وی افزود: این رویکرد سازمان مالیاتی در حالی است که در آن طرف هزار هزار میلیارد می گیرند و در جیبشان می گذارند و از رانت خواری بهره می گیرند اما ما تولیدکنندگان باید همواره جریمه بدهیم.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *