ایران هجدهمین مصرف کننده بزرگ طلا در جهان شناخته شد ۱۰ مرداد, ۱۳۹۵

زارش یک موسسه بین المللی نشان می دهد ایران سالانه بیش از ۶۰ تن طلا و نقره مصرف می کند و از نظر مصرف طلا در رتبه هجدهم جهان قرار گرفته است.

اقتصادپرس: دفتر آمار جهانی فلزات در گزارشی اعلام کرد قیمت فلزات گرانبها در سه ماهه دوم سال جاری میلادی به دلیل افزایش تقاضا، کاهش ارزش دلار و سرمایه گذاری های بدون ریسک، ۸ درصد افزایش داشته است. نقره در این میان بیشترین افزایش را شاهد بوده و ۱۳ درصد رشد قیمت داشته است. پس از آن پلاتین با ۱۰ درصد افزایش در رتبه دوم قرار گرفته است. قیمت طلا نیز با ۷ درصد افزایش همراه بوده و در اوایل ماه جولای به بالای ۱۳۵۰ دلار در هر اونس رسیده است.

بر اساس این گزارش انتشار آمارهای منفی از اقتصاد آمریکا که موجب به تعویق افتادن افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو شده، یکی از عوامل اصلی رشد تقاضا برای سرمایه گذاری در بازار طلا بوده است. دیگر عامل افزایش قیمت فلز زرد، تصمیم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا بوده، چرا که این تصمیم موجب تضعیف رشد اقتصادی و بلاتکلیفی سیاسی شده است.

دفتر آمار جهانی فلزات پیش بینی کرده است که قیمت فلزات گرانبها در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۷ درصد افزایش یابد که دلیل عمده این افزایش تقاضای بیشتر برای سرمایه گذاری در بازار فلزات گرانبها خواهد بود. همچنین پیش بینی شده قیمت طلا و نقره امسال ۸ درصد رشد نماید.

بر اساس این گزارش کشور چین در سال ۲۰۱۴ با تولید ۴۵۲ تن طلا بیشترین تولید طلا را در بین کشورهای جهان به خود اختصاص داده است. کشورهای استرالیا، روسیه، آمریکا و کانادا به ترتیب با ۲۷۴، ۲۴۹، ۲۱۰ و ۱۵۲ تن در رده دوم تا پنجم بزرگترین تولید کنندگان طلای جهان جای گرفته اند.

میزان کل تولید طلای جهان در سال ۲۰۱۴، ۳ هزار و ۴۹ تن بوده، در حالی که این رقم در سال قبل از آن ۲ هزار و ۸۶۸ تن اعلام شده بود.

در زمینه مصرف طلا و ساخت جواهرات، هند با ۷۷۱ تن طلا در سال ۲۰۱۴ در رتبه نخست جهان جای گرفته است. پس از هند، کشورهای چین، ترکیه، آمریکا و ژاپن به ترتیب با ۷۳۲، ۱۵۶، ۱۵۰ و ۱۱۹ تن طلا، در رده های دوم تا پنجم قرار دارند.

این گزارش میزان مصرف طلا در ایران را ۳۲ تن در سال ۲۰۱۴ اعلام کرده که این رقم نسبت به سال قبل ۱۰ تن کاهش داشته است. مصرف طلای ایران در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۴۲ تن اعلام شده بود. طلای مصرفی در ایران طی سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ نیز به ترتیب ۳۸، ۳۹، ۳۷ و ۳۷ تن گزارش شده است.

در حالی که ایران بین ۱۹ تولید کننده بزرگ طلای جهانی جایگاهی ندارد در رده بندی جهانی مصرف طلا رتبه ۱۸ را به خود اختصاص داده است. ۱٫۱۱ درصد از کل مصرف جهانی طلا در سال ۲۰۱۴ به ایران اختصاص داشته است. کل طلای مصرفی در جهان طی این سال ۲ هزار و ۸۶۸ تن بوده است.

این گزارش همچنین حاکی است، در بازار جهانی نقره در سال ۲۰۱۴، مکزیک با تولید ۵ هزار و ۷۶۶ تن بیشترین تولید را داشته و پس از آن کشورهای پرو، چین، استرالیا و شیلی به ترتیب با ۳۷۷۷، ۳۶۷۳، ۱۸۴۷ و ۱۵۷۲ تن تولید در رتبه های بعدی جای گرفته اند. مجموع تولید جهانی نقره جهان در سال ۲۰۱۴، ۲۷ هزار و ۴۲۲ تن بوده است.

در بخش مصرف نقره، هند با ۳ هزار و ۵۸ تن، در مقام نخست قرار گرفته و کشورهای چین، ایتالیا، تایلند و آمریکا به ترتیب با مصرف ۱۶۴۲، ۶۱۴، ۶۱۱ و ۴۱۹ تن، بیشترین مصرف نقره جهان را در اختیار داشته اند.

ایران نیز در سال ۲۰۱۴ با مصرف ۳۴ تن نقره، در رده هفدهم جای گرفته است. میزان مصرف نقره در ایران در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به ترتیب ۳۷ و ۳۹ تن بوده است. در سال ۲۰۰۵ میلادی میزان مصرف نقره در ایران به ۵۰ تن رسیده بود.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *