تغییر مدیریتی در بورس شاخص را مثبت می کند؟ ۱۰ مرداد, ۱۳۹۵

با ورود محمدی به بورس فعالان بازار سرمایه که انتقادات بسیاری را به فطانت داشتند حالا امیدوار هستند که با انتخاب فردی از جنس اقتصاد و پیاده کردن طرح های سود ده جان تازه ای به بورس دمیده شود.

اقتصادپرس: مهمترین خبر هفته گذشته تغییرات مدیریتی یکباره در بورس بود؛ شاپور محمدی معاون اقتصادی وزیر اقتصاد جای محمد فطانت را که ۱۹ ماه سکان دار بازار سرمایه بود را گرفت.

با تایید شورای عالی بورس شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر شد و در کنار سید احمد عراقچی، حسن امیری هنزکی، علی سعیدی و سعید فلاح پور به عنوان اعضای ۵ نفره هیات مدیره سازمان بورس انتخاب شدند و محمد فطانت به عنوان مشاور وزیر اقتصاد انتخاب شد که بازار به این تغییر و تحولات در نخستین روز واکنش مثبت نشان داد.

شنیدن تغییرات مدیریتی در آخرین روز از معاملات منتهی به ۶ مرداد ۱۳۹۵ باعث شد که نماگر تالار شیشه ای بیش از ۷۰۰ واحد رشد کند.

فعالان بازار سرمایه منتظر هستند تا ببینند شاپور محمدی که سابقه مدیرعاملی بورس انرژی را هم در کارنامه خود دارد چه برنامه هایی برای بورس اوراق بهادار تهران در شرایط پسابرجام اجرا می کند و تا چه حد می تواند نسبت به مدیران اول و دوم ساختمان ملاصدرا بهتر عمل کند و شرایط بازار سرمایه ایران را سامان بخشد.

بورس که مدتها بود حال و روز خوشی نداشت و با نسخه های مختلف درمان نمی پذیرفت وزیر اقتصاد را بر آن داشت تا با تغییر مدیریتی جانی تازه به بازار سرمایه ببخشد و تحرکی دوباره را در آن ایجاد کند.

در دولت روحانی این دومین باری است که رئیس سازمان بورس تغییر می کند و پس از علی صالح آبادی که از زمان دولت دهم همچنان در بورس فعالیت می کرد، محمد فطانت در آذرماه سال ۹۳ به سازمان بورس رفت. فطانت در حالی وارد بازار سرمایه شد که اوضاع بورس چندان مطلوب نبود، البته طی این مدت نیز بورس نتوانست روند مثبتی را تجربه کند و دیگر از آن جهش ها و شتاب های دائمی خبری نبود و فقط در چند مقطع بورس جهشی مثبت و چشمگیر داشت، اما در اغلب موارد سردی خود را به فعالان بازار منتقل می کرد.

شاخص کل بورس در اولین روزی که فطانت رئیس سازمان بورس شد ۶۹ هزار و ۶۰۸ واحد بود و دیروز یعنی آخرین روز فعالیت وی در این سازمان رقم ۷۵ هزار و ۵۰۱ واحد را تجربه کرد.

بنا بر این گزارش از ابتدای سال تا پایان هفته اول مرداد ماه؛ دفعات معاملات بورس تهران از ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دفعه عبور کرده و در پایان معاملات هفته منتهی به ۶ مرداد ماه ۹۵، شاخص کل با ۳ / ۲ درصد افزایش روبرو شد.

به گزارش اقتصادپرس و به نقل از روابط عمومی بورس تهران، در پایان معاملات هفته منتهی به ۶ مرداد ماه ۹۵، شاخص کل با ۱۷۱۲ واحد افزایش نسبت به دوهفته قبل، به رقم ۷۶۲۲۵ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۱۶۵۲ واحد افزایش به رقم ۵۳۷۷۰ واحد بالغ شد و شاخص بازار دوم با ۱۰۸۶ واحد افزایش عدد ۱۶۴۱۷۱ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۲ / ۳ درصد و ۷ / ۰ درصد افزایش نسبت به دو هفته قبل مواجه شدند.

در ۵ روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۸۵۲۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به دو هفته قبل با ۱۰ درصد کاهش یافته است.

در ضمن تعداد ۳۸۹۷ میلیون سهم و حق تقدم در ۲۸۹ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۳ درصد کاهش و ۵ درصد کاهش را نسبت به دو هفته گذشته تجربه کرد.

براین اساس تعداد ۱۲۲۰۰۴۴ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۱۲۸۲ میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۲۰ درصد و ۱۷ درصد کاهش نسبت به دو هفته گذشته را نشان می دهد.

طی هفته گذشته فلزات اساسی با ۴۹ / ۱۰ درصد، استخراج زغال سنگ با ۲۵ / ۹ درصد، سایر واسطه گریهای مالی با ۸۰ / ۷ درصد، فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با ۸۹ / ۶ درصد، قندو شکر با ۱۱ / ۶ درصد و بیمه وصندوق بازنشستگی به جزتامین اجتماعی با ۱۵ / ۵ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص دادند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *