آب تولیدی طرح550هزارهکتاری بیش از 6برابر زه آب‌ نیشکراست ۷ مرداد, ۱۳۹۵

معاون امور عمرانی استاندار خوزستان گفت: نباید حلاوت طرح ۵۵۰ هزار هکتاری را با عدم مدیریت پساب‌ها از بین برد.

اقتصادپرس: در نشست بررسی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری با تأکید بر لزوم ارائه ارقام و آمار شفاف از میزان افزایش تولیدات کشاورزی و همچنین اشتغالزایی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اظهار کرد: این طرح با عزم دولت یازدهم شتاب دیگری را به خود گرفته اما نمایندگان استان که در این ارقام شک و شبهه می‌بینند درخواست شفاف‌سازی این آمار را داده‌اند.

وی افزود: رییس سازمان جهاد کشاورزی استان در گذشته یک مرتبه عنوان کرد که تمام اراضی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری به‌جز ۱۶ هزار هکتار آن در گذشته دارای حق آبه بوده است و بنابراین باید آمار شفاف اعلام شود.

سیاحی با بیان این‌که باید در خصوص افزایش درآمد کشاورزی استان با اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری شفاف‌سازی شود، خاطرنشان کرد: اکنون می‌گویم که اجرای این طرح باعث افزوده‌شدن ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به درآمدهای بخش کشاورزی استان خواهد شد. بنابراین باید میزان افزایش درآمد در هر منطقه و همچنین میزان افزایش تولیدات هر محصول به تفکیک گفته شود.

وی بیان کرد: در ارتباط با اخذ قرارداد با پیمانکاران و مشاوران بومی ظاهراً تعداد قراردادهای منعقد شده با سایر استان‌ها از رقم بسیار بالایی برخوردار بود، به‌طوری‌که تا حدود ۹ ماه گذشته حتی شنیده شد که رقم قراردادهای درون استان یک‌پنجم قراردادهای پیمانکاران و مشاوران غیربومی است.

سیاحی با پیشنهاد برگزاری بازدیدی از روند اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری توسط مجمع نمایندگان استان و همچنین اصحاب رسانه و مطبوعات، با ابراز نگرانی جدی از وضعیت زه آب‌های این طرح گفت: تبعات این امر به مردم رسیده است و ما نیز می‌گفتیم که پس از اجرایی شدن طرح های توسعه نیشکر، فکری به حال زه آب‌های آن خواهیم کرد و اکنون یکی از موضوعات جدی در استان در ارتباط با زه‌آب‌ها است.

معاون عمرانی استاندار خوزستان، تصریح کرد: نباید حلاوت طرح بزرگ ۵۵۰ هزار هکتاری را با عدم مدیریت زه‌آب‌ها از بین برد. در صورت عدم مدیریت زه‌آب‌ها در آینده با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد. روز گذشته خانم ابتکار گفتند که هیچ مجوز زیست محیطی برای این کار نداریم.

وی با بیان این‌که طرح ۵۵۰ هزار هکتاری بیش از ۶ برابر زه‌آب‌های طرح‌های توسعه نیشکر تولید زه‌آب خواهد کرد، یادآورشد: اگر فکری به حال وضعیت زه‌آب‌های این طرح نشود، به‌شدت محیط زیست استان در مخاطره قرار می‌گیرد.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.