مرکز آمار ایران: نرخ تورم تیرماه 9 درصد است ۶ مرداد, ۱۳۹۵

مرکز آمار ایران درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم شهری) در دوازده ماه منتهی به تیر ماه ۱۳۹۵ را نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹ درصد اعلام کرد.

اقتصادپرس: براساس گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار های شهری کشور در تیرماه ۱۳۹۵ که مرکز آمار ایران منتشر کرده است، درصد تغییرات شاخص کل نسبت به همین اطلاع درخرداد ماه ۱۳۹۵(۹٫۵) کاهش یافته است.
شاخص کل (بر مبنای۱۰۰=۱۳۹۰) در تیر ماه سال ۱۳۹۵ عدد ۲۲۷٫۸ را نشان می دهد که نسبت به ماه قبل ۱٫۶ درصد افزایش داشته است.
افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ( تورم نقطه به نقطه ) ۶٫۵ درصد است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۶٫۱) افزایش یافته است.

**شاخص گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات
این شاخص در تیرماه ۱۳۹۵ به رقم ۲۶۷ رسید که نسبت به ماه قبل ۲٫۶ درصد افزایش داشته است. شاخص گروه اصلی «خوراکی ها» در ماه مورد بررسی به عدد ۲۶۴٫۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۲٫۸ درصد افزایش داشته است. شاخص گروه اصلی «خوراکی ها» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵٫۸ درصد افزایش نشان می دهد و نرخ تورم دوازده ماهه این گروه ۹۶٫۹ درصد است.
شاخص گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶٫۱ درصد افزایش نشان می دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به تیر ماه ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶٫۹ درصد است که نسبت به همین اطلاع در خرداد ماه ۱۳۹۵ (۷٫۵ ) کاهش داشته است.

** شاخص گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات
این شاخص در تیر ماه ۱۳۹۵ به رقم ۲۱۴٫۴ رسید که نسبت به ماه قبل ۱٫۲ درصد افزایش داشته است. میزان افزایش شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶٫۷ درصد بوده و نرخ تورم دوازده ماه منتهی به تیر ماه ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۹٫۹ درصد است که نسبت به تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۵ (۱۰٫۴ ) کاهش یافته است.
به گزارش ایرنا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز گذشته ( سه شنبه) نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به تیرماه ۱۳۹۵ را نسبت به دوازده ماه منتهی به تیرماه ۱۳۹۴ معادل ۹٫۲ درصد اعلام کرد.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.