صیادان دیروز و آبزی پروران امروز قشم ۶ مرداد, ۱۳۹۵

صیادان روستای ‘دوستکو’ منطقه ای در غرب شهرستان قشم در پاسخ به ندای رهبر فرزانه انقلاب در خصوص ترویج اقتصاد مقاومتی ؛ لنج های صیادی خود را فروختند و با عمران زمین های لم یزرع روستا ، پیشرفته ترین سایت پرورش میگو را احداث کردند.

اقتصادپرس: صنعت شیلات و آبزیان از قدیمی ترین و موثرترین راه های درآمدی مردم هرمزگان بوده که دراین راستا و در سال های اخیر پیرو منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و همچنین سیاست های توسعه ای دولت تدبیروامید مبنی بر مشارکت جامعه صیادی در آبزی پروری، شیلات هرمزگان با نشست های توجیهی مستمر توانسته تا حدودی جامعه صیادی این استان را به این سمت(آبزی پروری به جای صید) سوق دهد.
ساکنان دوستکو از غربی ترین ومحروم ترین نقاط جزیره قشم با مشاوره گرفتن از کارشناسان خبره و بکارگیری روش های نوین، استخرهایی به طول سه متراحداث کرده اند که به گفته مدیرکل شیلات هرمزگان قابلیت کشت متراکم نیز درآنها وجود دارد.
آنها تنها به این بسنده نکرده بلکه به منظور بهره برداری تمام وقت ازآب دریا از روش تخلیه مرکزی درمزارع خود استفاده کرده، درحالی که تجهیزات لازم را نیز برای مکانیزاسیون استخرهای پرورش میگو و افزایش تولید در واحد سطح خریداری کرده اند.
از آنجایی که لایروبی کانال اصلی آبرسانی از دریا به محل مزارع نیاز به هزینه های گزافی دارد بهره برداران روستای دوستکوی قشم در کانال آبرسانی به استخرهای پرورش میگو از پوشش پلی اتیلن استفاده کرده اند.
در استان هرمزگان ۹سایت فعال پرورش میگو با تولید سالانه هفت هزارو۳۰۰ تن فعالیت دارند که تنها ۳۰۰ هکتار از آنها مکانیزه (مجهز به وسایل هوادهی) هستند به همین علت میزان برداشت از هر هکتار مزرعه حدود دو و نیم تن است که نیم تن کمتر از میانگین کشوری است.
مدیرکل شیلات هرمزگان این حرکت خودجوش صیادان روستای دوستکو را یک اقدام شجاعانه وبی نظیر و الگوی برتر اقتصاد مقاومتی نام برد.
سید پرویز محبی در همین زمینه درمصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: صیادان دیروز و فعالان عرصه تولید میگوی امروز، با ۳۰میلیارد ریال سرمایه گذاری یک سایت پرورش میگو به مساحت ۱۵۰هکتار ایجاد کرده اند.
مدیرکل شیلات هرمزگان از ایجاد سایت پرورش میگو توسط شماری ازصیادان دوستکو درجزیره قشم بعنوان دستاوردی مهم در زمینه آّبزی پروری نام برد وافزود: این سایت ۱۵۰ هکتاری بدون شک نقش مهمی در کاهش فشار بر ذخایر آبزیان خلیج فارس و افزایش آبزی پروری خواهد داشت.
وی با بیان اینکه سایت مذکور تا پایان امسال زیر کشت میگو می رود ، ابراز داشت:با توجه به بهره گیری ازجدید ترین فن آوری ها و روش های روز دنیا می تواند بعنوان مزرعه ای نمونه درسطح کشور تبدیل شود.
محبی یادآورشد: مزرعه ۱۵۰هکتاری دوستکو به دلیل استفاده از تجهیزات مکانیزاسیون و دارا بودن شرایط بهداشتی و قرنطینه ای و همچنین دور بودن از سایر مزارع پرورش میگو، بهترین مکان برای مولد سازی است که برای طی مراحل رشد و تبدیل به میگوی مولد جهت ذخیره سازی انتخابی مناسب است.
وی خاطرنشان ساخت: میگو های مولد این مزرعه پس ازطی دوره پرورش و رسیدن به وزن و مرحله زادآوری مناسب و فراهم شدن شرایط باروری و تخم ریزی برای تولید بچه میگو در اختیار مراکز تکثیر لارو میگو قرارمی گیرند.
با توجه به بیماری لکه سفید میگو که باعث وارد آمدن خسارت های غیر قابل جبرانی به پرورش دهندگان استانهای بوشهر، خوزستان(چوئبده آبادان) و سواحل چابهار شده این پیشنهاد می تواند کمک بزرگی به صنعت پرورش میگو در هرمزگان و کشور باشد، بیماری لکه سفید میگو سال گذشته از مزارع پرورش غرب استان هرمزگان نیز گزارش شد که کارشناسان به موقع وارد عمل شدند.
مدیرکل شیلات هرمزگان میزان صید یک قایق بزرگ صیادی را در سال حدود ۱۰تن عنوان کرد و گفت: درحالیکه می توان با ایجاد یک قفس در دریا (طرح پرورش ماهی در قفس) سالانه حدود ۴۰تن ماهی برداشت کرد که چهاربرابر صید یک قایق است و خطرات متعدد طوفان و غرق شدن را نیز ندارد.
اما ممکن است این پرسش برای خیلی از مردم و حتی پرورش دهندگان بوجود بیاید که صیادان دیروز واحداث کنندگان سایت ۱۵۰ هکتاری مزرعه پرورش میگو دوستکو برای آغازتولید از مسئولان چه طلب می کنند؟
مدیرکل شیلات هرمزگان درگفت وگو با خبرنگارایرنا تنها خواسته آنان را تسریع در تامین برق و برخورد با طرح معارض در مجاورت سایت عنوان کرد که موجب مزاحمت برای کارسایت پرورش میگو شده است ودر صورتی که با پرورش دهندگان نیز بعنوان مشترک برخورد شود بسیاری از مشکلات آنان حل می شود.
مردمی که در راستای اقتصاد مقاومتی و کاهش فشار برذخایر آبزیان با فروش همه دارایی خود یعنی لنج های صیادی قدمی بزرگ در توسعه صنعت آبزی پروری برداشتند سزاوار بی مهری نیستند ونیازمند حمایت اند.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *