نامزدی اولین زن در تاریخ انتخابات آمریکا ۶ مرداد, ۱۳۹۵

هیلاری کلینتون رسما از سوی نمایندگان حزب دمکرات آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر در این کشور انتخاب شد.

اقتصادپرس: سرانجام پس از چندین ماه رقابت درون حزبی بین هیلاری کلینتون و سندرز و همچنین رسوایی اخیر در کنواسیون ملی حزب دموکرات، هیلاری کلینتون رسما به عنوان نامزد دموکرات ها در انتخابات نوامبر انتخاب شد.

کلینتون اولین زنی است که نامزدی یک حزب عمده را در انتخابات سراسری آمریکا به عهده خواهد داشت.
کلینتون در سخنانی با اشاره به تاریخی بودن نامزدی یک زن در انتخابات گفت:‌ “باورم نمی شود که ما بزرگترین ترک را در آن سقف شیشه ای ایجاد کردیم.”
هواداران سندرز در روز اول همایش حزب دمکرات با هیاهو هنگام سخنرانی هواداران کلینتون در گردهمایی اخلال ایجاد کردند.
در پی شمارش آرای نمایندگان و گذر از حد نصاب لازم، سندرز در حرکتی نمادین به نشانه همبستگی حزبی، میکروفون را به دست گرفت و با دور زدن مقررات آیین‌نامه ای کلینتون را نامزد حزب معرفی کند.
با این حال پس از اعلام رسمی نام هیلاری کلینتون به عنوان نامزد حزب تعدادی از هواداران برنی سندرز سالن محل همایش را به نشانه اعتراض ترک و در مقابل سالن محل برگزاری همایش در فیلادلفیا تجمع اعتراضی برپا کردند.
این درحالیست که برنی سندرز که در سالن همایش حضور داشت با در دست گرفتن میکروفون اعلام کرد که وی از رقابتهای کنار کشید تا راه برای نامزدی نهایی هیلاری کلینتون برای غلبه بر دونالد ترامپ هموار شود.
 در روز نخست گردهمایی دموکرات ها میشل اوباما، همسر رئیس جمهور آمریکا، در حمایت از هیلاری کلینتون اعلام کرد وی تنها کسی است که شایستگی ورود به کاخ سفید را دارد.
وی در نخستین شب گردهمایی ملی حزب دموکرات، که چهار روز طول می کشد، گفت: “هیلاری کلینتون تنها کسی است که واقعا شایستگی رئیس جمهور شدن را دارد. در این انتخابات من در کنار او هستم.”
چالش اصلی دموکرات ها در پی انتشار ای‌میل هایی که نشان می داد کمیته ملی حزب دمکرات در انتخابات مقدماتی از کلینتون جانبداری می کرده بالا گرفت اما ستاد مبارزاتی هر دو نامزد برای فرونشاندن تنش و آرام کردن اعتراضات در تالار گردهمایی کوشیدند.
اخلال ها اواسط برنامه دوشنبه شب همایش با حمایت قاطع سناتور لیبرال الیزابت وارن و میشل اوباما همسر باراک اوباما از خانم کلینتون فروکش کرد.
جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا، روز سه شنبه با بازدید از محل همایش این ایده را که هواداران سندرز به دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان رای خواهند داد، رد کرد.
هیلاری کلینتون روز پنجشنبه رسما طی نطقی نامزدی حزب دمکرات را خواهد پذیرفت.
منبع: شریان نیوز


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *