جای خالی آجیل مرغوب ایرانی در سبد مصرف خانوار ۶ مرداد, ۱۳۹۵

در بازار های جهانی نام ایران را با محصولات با کیفیت خشکبار می شناسند اما چند وقتی می شود که ورود محصولات بی کیفیت به کشور این بازار را زیر سوال برده است.

اقتصادپرس: برخی از واردکنندگان اقدام به واردات خشکبار از مبادی رسمی می کنند که این محصولات در مقایسه با تولید داخل کیفیت نامطلوبی دارند.

در بازار های جهانی نام ایران را با محصولات با کیفیت خشکبار می شناسند اما چند وقتی می شود که ورود محصولات بی کیفیت به کشور این بازار را زیر سوال برده است.

محصولات بی کیفیتی که با وجود بی مزه بودن اما با قیمت پایین مشتریان را به خود جلب کرده و تولید کننده داخلی را روز به روز منزوی تر می‌کند و ادامه این روند نابودی بازار خشکبار داخلی را در پی دارد.

البته برخی از کارشناسان معتقدند تنها دلیل استقبال مصرف کنندگان، قیمت پایین این محصولات است و تشکیل کارگروه های نظارتی برای تخمین هزینه تولید و تعیین قیمت مناسب برای کشاورزان،‌ کارخانه های خشکبار و مصرف کنندگان،‌ جلوگیری از واردات خشکبار می تواند کمک بزرگی به ارتقای بازار داخلی و صادرات خشکبار کند.

اما با توجه به بحث سیاست های اقتصاد مقاومتی که در آن تاکید بر ممانعت از ورود کالاهایی که تولید مشابه آنها در داخل کشور است ، شده چرا نظاره گر واردات روز افزون این محصولات هستیم؟

عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم شورای اسلامی اظهار کرد: با وجود این که ایران جز بزرگ ترین صادرکنندگان خشکبار در جهان است ولی با واردات محصولات بی کیفیت به ویژه تولیدات کشور چین  مواجه‌ایم و باید به طور جدی با واردکنندگان برخورد قانونی شود .

وی ادامه داد : بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری و سیاست های اقتصاد مقاومتی باید با واردات کالاهایی که مشابه آن در داخل کشور وجود دارد به شدت برخورد شود زیرا اکنون در بحث فنی ،‌کیفیت و کمیت دارای جایگاه برتری نسبت به کشورهای دیگر هستیم و پسته ایران در رتبه نخست بازار جهانی قرار دارد .

رضیان در خصوص نحوه واردات خشکبار گفت :‌ بسیاری از واردکنندگان خشکبار به دلیل تقاضا در بازار داخلی از مبادی رسمی اقدام به واردات، آن هم با کیفیت بسیار پایین نسبت به نوع مشابه ایرانی این محصولات می کنند و تنها دلیل استقبال مصرف کنندگان از این محصولات قیمت پایین آن است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم شورای اسلامی افزود :‌ کنترل جدی بر نابسامانی های موجود در گمرک ،‌ جلوگیری از سوء استفاده وارد کنندگان،‌ کاهش واسطه ها و دلالان محصولات داخلی،‌ تشکیل کارگروه های نظارتی و حمایت همه جانبه از تولیدات کشور وکاهش قیمت خشکبار می تواند کمک بزرگی به ارتقای بازار داخلی و صادرات کند.

وی تصریح کرد :‌ ایران در صادرات خشکبار جایگاه خوبی از نظر کمی و کیفی دارد باید با ارائه بسته ها ی تشویقی به سمتی برویم که حتی وارد کنندگان به سمت صادرات گرایش پیدا کنند زیرا این صنعت ارزآوری خوبی را برای کشور دارد.

رضیان با تاکید بر لزوم توجه به استاندارد های جهانی در بحث برند سازی افزود : در صنعت خشکبار نیز مانند  زعفران با مشکل برند سازی و بسته بندی های نامناسب مواجه ایم به طوری که این محصولات به صورت فله ای صادر می شود و در کشور های دیگر با برندهای آنها به فروش می رسد و این امر برای اقتصاد ایران یک آسیب و بحران بزرگ محسوب می شود .

وی در پایان گفت :‌ بزرگترین مشکل ایران  در بخش صادرات این است  که به دلیل عدم کسب رتبه مناسب ، ‌هزینه بالای تعرفه های جهانی ،‌ کمبود منابع مالی و عدم عضویت در سازمان تجارت جهانی نمی تواند به درستی با کشورهای دیگر رقابت کند .

علت واردات بی رویه آجیل و خشکبار چیست؟

مصطفی احمدی رییس اتحادیه آجیل فروشان اظهار داشت: در برخی حوزه ها نیاز به واردات داریم به طور مثال خشکباری مانند بادام هندی که حجم تولید آن در کشور کمتر از مصرف است ،به ناچار باید به کشور وارد شود.

احمدی افزود: البته باید برای واردات این محصولات مدیریت جدی صورت بگیرد زیرا محصولی مانند تخمه آفتابگردان به اندازه کافی در کشور تولید می شود و نیازی به واردات آن نیست اما متاسفانه این امر از طریق مبادی قانونی و با ثبت سفارش صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: به دلیل تقاضای داخلی و قیمت پایین ،محصولات چینی به وفور در بازار دیده می شود زیرا دلالان و سودجویان برای سود بیشتر جنس بی کیفیت وارد می کند و بیشتر این اجناس وارد شده هیچ خاصیتی ندارند و فقط ظاهر آجیل و خشکبار را دارا هستند.

حل شدن این معضل در بازار آجیل و خشکبار کشور مستلزم حرکت جهادی وزارت کشاورزی است و تنها در صورتی بازار به روزهای اوج خود باز می گردد که مسئولین از صاحب نظران و کارشناسان خبره در این زمینه استفاده کنند.

آجیل های وارداتی کیفیت ندارند

علیرضا ارزانی ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار اظهار داشت:کمبود برخی اقلام در بازار موجب شده که نیاز کشور از طریق مبادی غیر قانونی و قاچاق تامین شود.

وی افزود: واردات آجیل و خشکبار باید از طریق مبادی قانونی صورت گیرد تا ضمن رعایت مسائل بهداشتی، عوارض گمرکی آن عاید دولت شود.

ارزانی ممقانی با بیان اینکه اکثر محصولات وارداتی از استاندارد لازم برخوردار نیستند، بیان کرد: مسئولان امر باید کار کارشناسی انجام دهند و مایحتاج نیاز مورد نیاز کشور را از طریق مبادی قانونی تامین کنند چرا که واردات از طریق قاچاق ضربه مهلکی به تولید کشور وارد می کند.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار ادامه داد: طی سال های گذشته واردات بی رویه کار را به جایی رساند که کشاورزان داخلی انگیزه خود را برای کاشت محصول از دست دادند.

وی گفت:کشور ما که از نظر خشکبار در دنیا حرفی برای گفتن داشت ،اما متاسفانه واردات بی رویه موجب شد که در برخی اقلام از قبیل آفتابگردان و بادام زمینی با وجود پتانسیل های تولید در داخل، اقدام به واردات کنیم.

ارزانی ممقانی تصریح کرد: هم اکنون بازارهای صادراتی خود را به سبب عدم حمایت های لازم و قیمت تمام شده بالا از دست دادیم از این رو لازم است که با حمایت جدی از کشاورزان ، مجدد در عرصه جهانی حضور پررنگی داشته باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.