درمان رکود با افزایش اعتبار کارت خرید کالا ۶ مرداد, ۱۳۹۵

این امر در کوتاه مدت رضایت مشتریان را در بر دارد اما حل مشکلات زیر بنایی اقتصاد نیازمند برنامه ریزی جامع از سوی دولت است.

اقتصادپرس: افزایش اعتبار کارت خرید کالا در کوتاه مدت رضایت مشتریان را در بر دارد اما حل مشکلات زیر بنایی اقتصاد نیازمند برنامه ریزی جامع از سوی دولت است.

چندی است که مسئولین امر به دنبال راهکاری اساسی برای خروج اقتصاد از رکود و نجات صنایع داخلی هستند و تا کنون طرح های مختلفی به منظور ایجاد رونق در بازار اجرا نموده اند.

در این راستا از اواسط سال گذشته زمزمه‌های اجرای طرح توزیع کارت‌های اعتباری خرید با هدف حمایت از تولید داخل و کمک به افزایش توان خرید جامعه هدف شروع شد که به تازگی به مرحله اجرا رسیده و سقف اعتباری این کارتها نیز از ۶ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

اما دراین میان برخی کارشناسان، افزایش اعتبار کارت خرید کالای ایرانی را دوای درد این مشکل نمی دانند چرا که معتقدند ارتقای کیفیت و افزایش قدرت رقابت با سایر کالاهای خارجی، عامل رونق بازار است.

حال به سراغ چند کارشناس اقتصادی رفتیم تا از تاثیر افزایش اعتبارکارت های خرید در گرایش افراد به سمت و سوی کالای ایرانی با خبر شویم:

عطا اله حکیمی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: افزایش اعتبار کارت خرید کالا در گرایش افراد به سمت خرید کالای ایرانی مقطعی است، چرا که ریشه و درمان اساسی معضل رکود، حمایت از کارخانجات و پرداخت تسهیلات با سود کم بهره به تولیدکنندگان است.

وی افزود: این امر در کوتاه مدت رضایت مشتریان را در بر دارد اما حل مشکلات زیر بنایی اقتصاد نیازمند برنامه ریزی جامع از سوی دولت است.

حکیمی ادامه داد: با پیوستن به سازمان تجارت جهانی، کالاهای با کیفیت خارجی بدون عوارض گمرکی به کشور وارد می شوند که در چنین شرایطی لازم است که تولیدکنندگان به رقابت با سایر رقبا بپردازند و در راستای بهبود کیفی محصولات خود تلاش کنند.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شرایط فعلی کالاهای داخلی به سبب کیفیت پایین، قدرت رقابت با کالاهای خارجی را ندارند از این رو لازم است که با بکارگیری تمهیدات مناسب تولیدکنندگان بتوانند کالاهای رقابت پذیر تولید کنند.

کالای داخل توان رقابت با کالاهای خارجی را دارد؟

فرزاد هاشمی کارشناس اقتصادی، در خصوص افزایش اعتبار کارت خرید کالا اظهار داشت :با توجه به این اقدام باید تقاضای جامعه را نیز افزایش داد اما در حال حاضر کالای داخلی ،مقبولیت عمومی را به همراه ندارد این در حالی است که شاهد ورود کالاهای بی کیفیت از کشورهای دیگر ،به خصوص کشور چین هستیم و تصور عمومی بر این است که این کالاها از کیفیت بیشتر برخوردار هستند!

هاشمی تصریح کرد: عرضه کالا با قوانین و مقررات لازم ، رفع موانع موجود در بخش صنعت ،سهولت در اعطای تسهیلات بانکی و معافیت های مالیاتی در فعالیت هایی که بر عرضه کالا داخلی تاثیر گذار هستند، قادر است جامعه را به سوی خرید و استفاده از کالای ایرانی سوق دهد.

وی با اشاره به اینکه تولیدات با کیفیت پایین مشمول طرح کارت خرید کالای داخلی نمی شوند، اضافه کرد :در حال حاضر با افزایش شارژ کارت های اعتباری نمی توان اشخاص را مجبور به خرید کالای داخلی کرد اما می توان با بهبود کیفیت و رقابت با کالای خارجی ، بازار را از رکود خارج کرد .
منبع: باشگاه خبرنگاراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *