تولید یک میلیارد فوت مکعبی فاز ۱۴ در سال ۹۵ مشروط شد ۶ مرداد, ۱۳۹۵

طبق طرح توسعه پروژه فاز ۱۴ پارس جنوبی، برنامه ریزی شده تا در نیمه دوم سال جاری با نصب دو سکوی ۱۴A و ۱۴C در محل پروژه، تولید یک میلیارد فوت مکعبی از این فاز در پایان سال ۹۵ محقق شود.

اقتصادپرس: طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با هدف تولید گاز طبیعی به میزان دو میلیارد فوت مکعب استاندارد در روز در دست انجام است. به منظور تحقق این هدف، ساخت و نصب ۴ سکوی دریایی هر یک به ظرفیت تولید ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز در برنامه قرار دارد.

در ابتدای سال جاری دو سکوی ۱۴C و ۱۴D که در یارد بندرعباس مراحل نهایی تکمیل و آماده سازی را می گذراند، به پروژه فاز ۱۷ و ۱۸ اختصاص یافت. به دلیل آماده شدن بخش دریایی فازهای ۱۷ و ۱۸ برای نصب سکو از یک طرف و آماده نبودن سکوهای ۱۷B و ۱۸B در یارد شرکت صدرا، وزارت نفت تصمیم گرفت تا با اعمال تغییراتی در سکوهای ۱۴C و ۱۴D آنها را با مشخصات سکوهای ۱۷B و ۱۸B راهی خلیج فارس کند.

از اینرو مقرر شده تا سکوهای ۱۷B و ۱۸B که در یارد صدرا با عقب ماندگی در حال ساخت هستند، با مشخصات دو سکوی ۱۴C و ۱۴D تغییر کرده و ساخته شوند. پیش بینی شده از مجموع ۴۴ حلقه چاه در نظر گرفته شده در فاز ۱۴ برای تولید دو میلیارد فوت مکعب گاز، حفاری ۲۲ حلقه در نیمه دوم سال جاری به اتمام برسد و محل پروژه در میانه آبهای خلیج فارس، آماده نصب دو سکو شود.

طبق طرح توسعه این پروژه، برنامه ریزی شده تا در نیمه دوم سال جاری با نصب دو سکوی ۱۴A و  ۱۴C در محل پروژه، تولید یک میلیارد فوت مکعبی از این فاز در پایان سال ۹۵ محقق شود. پیگیری های تسنیم حاکی از این است که ساخت سکوی ۱۴A در حال انجام است اما به دلیل اختصاص سکوی ساخته شده ۱۴C به پروژه فازهای ۱۷ و ۱۸، باید سکوی ۱۴C در یارد شرکت صدرا ساخته شود و در صورتی که این سکو به موقع تکمیل نشود، هدفگذاری تولید یک میلیارد فوت مکعبی در پایان سال ۹۵ به ۵۰۰ میلیون فوت مکعب تقلیل خواهد یافت.

توسعه بخشی از فاز ۱۴ در بخش خشکی و دریایی در سال ۹۶ و تکمیل این پروژه در سال ۹۷ در برنامه وزارت نفت قرار دارد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *