شکر باید به قیمت مصوب کیلویی 2300تومان درب کارخانه عرضه شود ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۵

مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: شکر باید به قیمت مصوب هر کیلوگرم ۲۳۰۰ تومان درب کارخانه ها عرضه شود.

اقتصاد پرس: سید جمال مدرسی دره گفت: کل شکر مورد نیاز کشور حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن است.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۶۰۰ هزار تن شکر در انبارهای کارخانجات نیشکر و چغندر قند موجود است.

مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: از آنجایی که عمده شکر موجودی فعلی، مربوط به کارخانه های نیشکری است، این کارخانه ها مکلفند، شکر خود را همچنان براساس قیمت مصوب سال گذشته عرضه کنند و بدین ترتیب افزایش قیمت نخواهیم داشت.

مدرسی با تاکید بر تداوم ممنوعیت واردات شکر سفید در راستای اقتصاد مقاومتی،اظهار داشت:به منظور تامین مواد اولیه و پرداخت بخشی از مطالبات کارخانجات قند چغندری و نیشکری از دولت ناشی از مابه التفاوت قیمت شکر خام و قیمت فروش شکر استحصالی، صدور مجوز واردات حدود ۵۰۰ هزار تن شکر خام به عنوان مواد اولیه کارخانه های چغندرقند و نیشکری که چغندرقند و نیشکر کشاورزان را خریداری کرده‌اند، در دست اقدام است.

وی اضافه کرد: در این راستا، نخستین کشتی با ظرفیت حدود ۶۷ هزار تن شکر خام، هفته گذشته در بندر امام خمینی (ره) پهلو گرفته است.

مدرسی ادامه داد: به این ترتیب ۵۰۰ هزار تن شکر وارداتی به زودی به حجم ذخایر موجود اضافه می شود و با آغاز فصل برداشت چغندرقند و نیشکر در مهر ماه، نیاز شکر کشور از تولیدات داخلی تامین خواهد شد.

مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در این حال به حضور فعال شرکت بازرگانی دولتی در ذخیره سازی و عرضه شکر در این مقطع زمانی به منظور تنظیم بازار این محصول اشاره کرد و اذعان داشت: این شرکت در صورت لزوم نسبت به عرضه بیشتر شکرهای ذخیره شده به بازار اقدام می کند.

وی با بیان این که شکر جزو کالاهای اساسی است که هم در سبد خانوارها نقش دارد و هم ۵۰ درصد آن به عنوان مواد اولیه در واحدهای صنف و صنعت مصرف می شود، خاطر نشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی، برنامه تامین شکر را با اولویت تولید داخل دنبال می کند و بر تامین کسری شکر صرفا از طریق واردات توسط کارخانه های چغندرقند و نیشکر تاکید دارد.

مدرسی از دستگاه های نظارتی مانند سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده و سازمان تعزیرات خواست،عرضه و فروش این محصول را از درب کارخانه تا بازار رصد و با اخلالگران بازار برخورد کنند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.