تنها سه درصد چاه های غیرمجاز بسته شده است ۵ مرداد, ۱۳۹۵

ایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می گوید، سرعت بسته شدن چاه ها تاکنون متناسب با بزرگی بحران نبوده است و از سال ۱۳۸۴ تاکنون از ۳۵۰ هزار چاه غیرمجاز تنها ۹ هزار و ۲۰۰ حلقه چاه و حدود سه درصد مسدود شده است.

اقتصادپرس: پدرام سلطانی امروز سه شنبه در نخستین همایش ملی اقتصاد آب با اشاره به اینکه هنوز در کشور چاه غیرمجاز حفر می شود، افزود: اگر مسدود کردن چاه های غیرمجاز با همین سرعت پیش برود، این طرح راهکاری برای مقابله با بحران کنونی آب در کشور نخواهد بود.
وی با بیان این که مشکل آب در کشور از دهه ۱۳۴۰ به وجود آمد و مدیریت آب به دست دولت افتاد، افزود: این موضوع باعث شد بهره وری آب از نظر فیزیکی و اقتصادی کاهش پیدا کند و با کمبود سرمایه و مسایل مختلف در بخش آب رو به رو شویم.
نایب رییس اتاق ایران با ییان اینکه مشکل آب بدون مشارکت بخش خصوصی حل نمی شود، پیشنهادهای این اتاق را در رابطه با بحران آب تشریح کرد.
وی گفت: حق آبه ها باید به رسمیت شناخته شده و دارای سندی معتبر باشند که برای سیستم بانکی و تجاری اعتبار داشته باشد.
سلطانی افزود: بازار آب باید به اعتبار سند حق آبه ها شکل بگیرد، تولید و تجارت بر اساس وضعیت بهره وری آب در مناطق مختلف کشور باشد و باید همه بخش های کشور بحران آب را پذیرفته و در مدیریت آن همگرا باشند.
سلطانی از استقبال کمرنگ مسوولان از نخستین اجلاس آب گلایه کرد و گفت: اقتصاد، علم کمیابی هاست؛ علم توجه به منابع کمیاب و تخصیص بهینه است. اما باعث تعجب است که ما تاکنون برای کم ترین منابع چنین همایشی برگزار نکرده ایم. در حوزه انرژی، سرمایه و نیروی انسانی که ما جزو کشورهای ثروتمند هستیم هر سال چند کنفرانس برگزار می شود.
وی افزود: برای اتاق ایران که وظیفه ذاتی اش پایش محیط کسب و کار است و وظیفه مشورت دهی به قوای سه گانه را دارد، مساله آب جایگاه ویژه ای دارد.
نایب رییس اتاق ایران در تشریح اقدام های این اتاق درباره موضوع آب گفت: مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران با ارایه گزارش های تحلیلی تاثیر مثبتی در زمینه آب کشور داشته و از گزارش هایی که این مرکز تهیه کرده است می توان به گزارش تحلیلی آثار مخرب طرح ها مانند پیش بینی تنش های زاینده روز و سد گتوند، هشدار مشکلات محیط زیست ارومیه و چاه های غیر مجاز اشاره کرد.
نخستین همایش ملی اقتصاد آب با شعار آب، اقتصاد، بهداشت و محیط زیست امروز (سه شنبه) در سالن همایش های برج میلاد آغاز بکار کرد و تا فردا ادامه دارد.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *