استفاده از همفکری متخصصین برای برون رفت از تنش آبی ۵ مرداد, ۱۳۹۵

معاون وزیر نیرو درامور آب و فاضلاب گفت: طور قطع برای حل مشکل بحران کم آبی باید از همفکری تمام متخصصین این حوزه و تجربیات کشورهای دیگر استفاده کنیم.

اقتصادپرس: رحیم میدانی در اولین  کنفرانس ملی اقتصاد آب با اشاره به قرارگیری ایران در منطقه خشک و نیمه خشک جهانی گفت: این جایگیری منطقه ای به همراه توزیع نامناسب بارشها در سطح کشور است به گونه ای که ۷۵ درصد بارشها در ۲۵ درصد سطح کشور صورت می گیرد که بحران آب را در کشورمان تشدید می کند.

میدانی بیان کرد: آب قابل استفاده در کشور ۸۰ میلیارد مترمکعب است که در مقایسه با جمعیت کشور سرانه مصرف ۱۰۰۰متر مکعب گزارش شده است که این روند در مقایسه با متوسط جهانی بسیارپایین است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب خاطر نشان کرد: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته جمعیت کشور تا سال ۲۰۲۵ به ۱۰۵ میلیون نفر خواهد رسید که این افزایش جمعیت به طبع خود افزایش میزان تقاضا را به دنبال خواهد داشت همچنین این افزایش جمعیت در کنار تغییر شرایط اقلیمی و گرم شدن کره زمین بحران آب را به بحرانی اجتماعی تبدیل خواهد کرد.

وی تصریح کرد: نظام قیمت گذاری آب از دهه پنجاه شمسی ثابت مانده و امروز باید با افزایش میزان تقاضا بر روی این نظام اقتصادی اصلاحاتی صورت گیرد.

میدانی در پایان خاطر نشان کرد: به طور قطع برای حل مشکل بحران کم آبی باید از همفکری تمام متخصصین این حوزه و تجربیات کشورهای دیگر استفاده کنیم.

منبع: میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.