بررسی دلایل کاهش سرمایه گذاری در حوزه مسکن ۶ مرداد, ۱۳۹۵

ساخت و ساز مسکن صرفه اقتصادی ندارد. سازندگان ترجیح می دهند سرمایه های خود را در بانکها سرمایه گذاری کنند تا اینکه پولهای خود را در بخش پر هزینه و کم مشتری همچون حوزه مسکن سرمایه گذاری کنند.

اقتصادپرس: هر چه خبر از تعمیق رکود بیشتر می شود رغبت سرمایه گذاران در حوزه مسکن نیز کمتر می شود؛ کاهش حجم سرمایه‌گذاری در بخش مسکن مترادف است با افزایش رکود چرا که مسکن با صنایع بسیاری در ارتباط مستقیم است.

از آنجایی که ساخت و ساز مسکن صرفه اقتصادی ندارد سازندگان ترجیح می دهند سرمایه های خود را در بانکها سرمایه گذاری کنند تا اینکه پولهای خود را در بخش پر هزینه و بی خریداری همچون حوزه مسکن سرمایه گذاری کنند.

اما دلایل این کاهش سرمایه گذاری و عدم استقبال سرمایه گذاران از بخش مسکن چیست؟ به اعتقاد کارشناسان در سالهای دور سرمایه گذاری در حوزه مسکن چندان پر سود نبود و سودهی مسکن از سال ۸۶ و به دنبال افزایش شدید قیمت مسکن ایجاد شد و سرمایه گذاران از ساخت و ساز مسکن سودهای سرشاری به دست می آوردند.

به همین جهت در یک بازه زمانی با انبوه ساختمانهای خالی و بدون مشتری روبه رو بودیم از سوی دیگر همزمان جذابیت در بازارهای دلار و سکه، سرمایه گذاران را تشویق به خروج سرمایه ها از حوزه مسکن و روانه کردن آنها به سمت بازارهای کاذب کرد.

در حال حاضر بازار مسکن از دو مشکل مازاد عرضه و خروج سرمایه و نیز دخالت دولت در رنج است چرا که دولت با طرح هایی همچون مسکن مهر سعی در تعدیل قیمت مسکن و افزایش عرضه داشت که این امر سبب دولتی کردن اقتصاد مسکن و خروج بخش خصوصی از این حوزه شد.

از سوی دیگر شرایط رکودی و نیز کاهش نقدینگی سبب شده که مردم از خرید مسکن استقبال نکرده و پول خود را در حوزه های با بازدهی سریع تر سرمایه گذاری کنند.

به گفته برخی از فعالان حوزه ساخت و ساز مسکن سرمایه گذاری در این حوزه در سالهای اخیر سود بسیار کمی را نصیب سرمایه گذاران کرده و در برخی موارد حتی سرمایه های اولیه نیز بازگشت نداشته است.

در این میان این تناقض وجود دارد که با وجود نیاز یک میلیونی کشور به مسکن چرا از این کالای اساسی استقبال نمی شود؟ دلیل این سوال را در دو بخش می توان جستجو کرد بخش اول کاهش نقدینگی و وضعیت اقتصاد کلان کشور و دلیل دوم تعلل مردم در خرید که از انتظار برای کاهش قیمت مسکن سرچشمه می گیرد.

مردم انتظار دارند وعده های دولت در خصوص خروج کشور از رکود محقق شده و با افزایش معاملات در این بخش قیمت مسکن به نرخ واقعی خود نزدیک شود. به همین جهت برای خرید دست نگه داشته اند و خریداران به نوعی در انتظار به سر می برد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *