برندجهانی موزه هنرهای معاصر فرصتی برای انگیزه هنرمندان است ۴ مرداد, ۱۳۹۵

مدیر امور هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان گفت: برند جهانی موزه هنرهای معاصر اصفهان، فرصتی برای ارتقای انگیزه هنرمندان است.

اقتصادپرس: محمد عیدی با اشاره به توجه سازمان فرهنگی تفریحی اصفهان به موضوع تلاقی هنر سنتی و مدرن و عملیاتی کردن این موضوع در برگزاری نمایشگاه‌های مختلف سازمان اظهار داشت: با توجه به انتخاب اصفهان به عنوان شهر خلاق نیازمند آن هستیم که در چنین شهری، فعالیت‌های فرهنگی و خلاقیت اجتماعی را به عنوان یک صفت بارز مد نظر قرار دهیم.

وی ادامه داد: برای این که شهر خلاق و جامعه‌ای خلاق‌تر داشته باشیم، باید به سراغ شهری رویم که ریشه و هویت تاریخی بالایی داشته باشد و باید گفت که اصفهان از این نظر، کم‌نظیر است. اصفهان را نباید به اشتباه «کلانشهر» نامید زیرا لفظ درست نام‌گذاری این شهر، «جهان‌شهر اصفهان» به شمار می‌رود.

کل فرهنگ ایرانی در شهر اصفهان خلاصه شده است

مدیر امور هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با بیان اینکه جهان ایرانی در اصفهان جهانی خلاصه شده است، افزود: این جمله بدان معناست که کل فرهنگ ایرانی در شهر اصفهان خلاصه شده است. اگر ما بخواهیم در شهر خلاق فعالیت کنیم، باید آنچه که خود داریم، مورد بررسی قرار داده و پیرامون آن مطالعه انجام دهیم.

وی ادامه داد: یکی از هنرمندان مجسمه‌ساز ایرانی تمام هنرهای مجسمه‌سازی دنیا را آموخت ولی در پایان به این نتیجه رسید که باید پیرامون هنر سرزمین خود تحقیق کرده و آن را اجرایی کند. زیرا وی بر این موضوع عقیده داشت که باید حرف‌های فرهنگ وهنر سرزمینی خود را بازگو کند.

عیدی با اشاره به افتتاح نمایشگاه «مروری بر نقاشی قهوه‌خانه‌ای ایران» در موزه هنرهای معاصر اصفهان از سوی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری گفت: باید هنر خود را به دنیا نشان دهیم و بگوییم این هنر ما بوده که از اصل و ریشه ایرانی نشأت گرفته است. هنر مدرن ما نیز باید از هنر سنتی ما خوانش پیدا کند و از آن اقتباس شود.

توانایی‌های هنری ایران‌زمین باید مورد بازخوانی قرار گیرند

وی با بیان اینکه باید توانایی‌های هنری را مورد بازخوانی قرار دهیم، تاکید کرد: یکی از این هنرها نقاشی قهوه‌خانه‌ای است که از اهمیت بسیاری در زمینه‌های مختلف برخوردار است. به نظر من با وجود تمام سبک‌ها و مکاتب هنری نقاشی، باید به نقاشی قهوه‌خانه‌ای توجه بسیاری صورت گیرد زیرا این نوع نقاشی در بطن زندگی ما بوده است.

مدیر امور هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با اشاره به توجه کشورهای مختلف جهان به آثار هنری ایران‌زمین افزود: امروز نقاشی قهوه‌خانه‌ای به میزان زیادی مورد توجه و شناسایی کشورهای مختلف قرار گرفته و به نظر بنده، مسئولان فرهنگی ایران باید قبل از آن‌ها از توانایی‌های هنری خود استفاده کنند.

اقتباس سبک‌های موسیقی اروپایی‌ها از موسیقی ایرانی

وی ادامه داد: یک موسیقی‌دان اروپایی برای این که کاری جدید داشته باشد و موسیقی نوینی که تا کنون از سوی کسی اجرا نشده را اجرا کند، سبک موسیقی خود را از موسیقی تعزیه اقتباس کرد و از این طریق به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کرد.

عیدی با اشاره به اهمیت توجه به ارتباط بین هنر بومی و معاصر ادامه داد: ارتباط بین هنر بومی و هنر معاصر یکی از مأموریت‌های مهم موزه هنرهای معاصر به شمار می‌رود، از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و این موضوع، خوانش دوباره متن هنرهای سنتی است زیرا باید هنرهای سنتی را مطالعه کرد و سپس به خوبی با هنر مدرن ارتباط داد.

برند جهانی موزه هنرهای معاصر، فرصتی برای ارتقای انگیزه هنرمندان

وی درباره افتتاح نمایشگاه پیشگامان هنر معاصر ایران در موزه هنرهای معاصر گفت: موزه هنرهای معاصر اصفهان یک برند جهانی به شمار می‌رود و ما باید با استفاده از این برند جهانی، به هنرمندان اصفهانی پیرامون فعالیت در هنرهای معاصر انگیزه دهیم.

مدیر امور هنری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان تصریح کرد: این موزه افرادی را که بر مبحث هنرهای معاصر فعالیت دارند، مورد توجه قرار داده تا یک فضای گفت‌وگویی را ایجاد کند و سمت پیشگامی هنر ایران را در اصفهان دوباره زنده کنیم.

عیدی تاکید کرد: افتتاح نمایشگاه پیشگامان هنر معاصر ایران پیرامون بحث پیشگامی اصفهان در هنر ایران است و باید در این زمینه نیز توجه لازم صورت گیرد.

منبع: مهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.