گرمای شدید به درختان مرکبات دزفول خسارت زد ۴ مرداد, ۱۳۹۵

مسئول امور باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی دزفول گفت: گرمای شدید و وزش باد گرم در اواخر تیر در این شهرستان به درختان مرکبات خسارت زده است.

اقتصادپرس:دمای هوا در روزهای پایانی تیر در شمال استان خوزستان از جمله دزفول، شوش، گتوند و اندیمشک برای مدت چند روز از مرز ۵۰ درجه سانتیگراد نیز فراتر رفت.
مسعود کرمی نژاد روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:سه روز گرمای بالای ۵۰ درجه در شهرستان دزفول موجب خشکیدگی سرشاخه ها و زرد شدن برگ درختان مرکبات شده که در کیفیت محصول مرکبات تاثیر نامطلوب خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه این خسارت به درختان مرکبات باغ هایی که مشکل آبیاری داشتند وارد شده گفت:باغ هایی که بصورت منظم و پیوسته آبیاری شده اند متحمل این خسارت و عارضه نخواهند شد.
کرمی نژاد اظهار کرد:شکوفه های درختان مرکبات در دزفول از فروردین رشد کرده که با وجود گرمای شدید تابستان موجب پایین بودن کیفیت، خشکیدگی و کم آبی محصول خواهد شد.
مسئول امور باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دزفول گفت:با توجه به اینکه در سال های گذشته با ۲۰ روز گرمای بالای ۴۰ درجه در شهرستان دزفول روبه رو بودیم خسارت وارد شده ناشی از گرما در امسال کمتر از پارسال خواهد بود.
سطح زیر کشت باغ های مرکبات دزفول پنجهزار و ۵۰۰ هکتار است که از این سطح چهار هزار و ۸۰۰ هکتار بارور می شوند.
۲۰ نوع مرکبات از جمله پرتقال، نارنگی،لیموترش، گریپ فروت، لیمو شیرین و لمون از باغ های دزفول برداشت می شود.
سالانه بیش از ۷۰ هزار تن انواع مرکبات از باغ های دزفول برداشت می شود.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *