ارسال اولین محموله ترانزیت هند به روسیه از ایران در ماه اوت ۴ مرداد, ۱۳۹۵

معاون عملیات و تزانزیت بین المللی راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت اولین محموله ترانزیتی از هند به روسیه از طریق ایران و آذربایجان در ماه اوت ارسال خواهد شد.

اقتصادپرس: حسین آشوری، معاون عملیات و تزانزیت بین المللی راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت، ایران با تخفیف ۴۰ درصدی در هزینه ترانزیت ریلی بار از نخجوان به بنادر خلیج فارس موافقت کرده است.

وی گفت: «طرف آذربایجانی از ایران خواسته تا تسهیلاتی را برای کمک به شروع ترانزیت کالا از نخجوان به بنادر جنوبی ایران فراهم کند و ما با تخفیف ۴۰ درصدی در هزینه ها موافقت کردیم.»

آشوری همچنین گفت، اولین محموله ترانزیتی از هند به روسیه از طریق ایران و آذربایجان در ماه اوت ارسال خواهد شد.

این مقام ایرانی گفت: «این محموله از هند با کشتی به بندرعباس منتقل می شود و سپس از طریق ریلی به شهر قزوین و از آنجا با کامیون به شهر آستارای آذربایجان در نزدیکی مرز با ایران منتقل می شود. در نهایت این محموله از طریق خط آهن آذربایجان-روسیه به روسیه تحویل داده خواهد شد.»

تزانزیت آزمایشی کالا از این مسیر یک گام عملکرایانه به سمت محقق ساختن کوریدور ترانزیتی شمال- جنوب به شمار می رود.

کوریدور ترانزیتی شمال- جنوب قرار است شمال اروپا را به جنوب شرق آسیا متصل نماید. در قالب این کوریدور باید خطوط ریلی کشورهای ایران، آذربایجان و روسیه به یکدیگر متصل شود.

در حال حاضر ایران باید برای تکمیل این کوریدور، احداث خط آهن رشت- آستارا را به اتمام برساند. تا آن زمان، که بر اساس برآوردها ۳ تا ۴ سال به طول خواهد انجامید، کشورهای عضو این کوریدور از طریق یک مسیر ترانزیتی ترکیبی کالاها را به مقصد های مختلف حمل خواهند کرد.

در مرحله نخست قرار است سالانه ۵ میلیون تن بار از طریق کوریدور شمال-جنوب ارسال شود و این رقم در مراحل بعدی به ۱۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *