ایجاد زنجیره یکپارچه از واحدهای تولیدی در افزایش بهره وری ۴ مرداد, ۱۳۹۵

اقتصادپرس: ارتقای کیفیت و قدرت رقابت تولیدات داخلی از مهم ترین دغدغه های مسئولان برای کسب سهم بیشتر از بازار جهانی و سبقت گرفتن از رقبای خود در عرصه های مختلف صنعت و تکنولوژی است ؛ در حقیقت اگر بتوان به این مهم دست یافت مشکلات حاکم در جامعه به ویژه اشتغال و رکود اقتصادی نیز برطرف می شود.

یدالله صادقی رییس مرکز امور اصناف و بازرگانان در گفتگو با خبرنگار کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اصلاح ساختار و یکسان سازی فرآیندهای تولید ، اظهار کرد: ایجاد زنجیره یکپارچه از واحدهای تولیدی و تجاری برای بهره وری بیشتر و ‌کاهش قیمت تمام شده با رویکرد اقتصاد مقاومتی از مهم ترین اهداف پیش رو در ارتقای تولیدات داخلی است .

وی ادامه داد:‌ واحدهای کوچک تولیدی با سرمایه گذاری کم و توانایی خوبی که برای ایجاد اشتغال و افزایش تولید دارند، بعنوان حلقه های پیشین تجارت برای آینده کارخانه ها و واحدهای بزرگ تولید محسوب می شوند .

صادقی اظهار داشت: برای بهره‌ور کردن تولید و توزیع کالا با هدف رضایت مصرف کنندگان باید برای هر واحد تولیدی استراتژی های مشخص و متناسب با مختصات آن برنامه ریزی و تعریف شود .

رییس مرکزامور اصناف و بازرگانان در خصوص لزوم احیای واحدهای صنفی در چرخه تولید، ‌توزیع و عرضه کالاهای داخلی تصریح کرد : حدود هشت هزار و صد اتحادیه وجود دارد، تعدادی از آنها اعضای کافی برای ایجاد تشکل های صنفی و هزینه مناسب برای ایجاد فعالیت های جاری و توسعه ای خود ندارند و لازم است با کاهش هزینه ها و افزایش میزان بهره وری این اتحادیه ها را کارآمد کنیم .

وی گفت : اتحادیه های صنفی باید با به روز کردن واحدهای خود و خروج از وضعیت سنتی به عنوان نیروی محرک اقتصاد با انجام پژوهش ها و تحقیقات در زمینه های مختلف برای بهبود کیفیت ، رعایت حقوق مصرف کنندگان و ایجاد فعالیت های نوین با توجه به نیاز جامعه تلاش کنند.

*** لزوم توسعه صنایع خرد

سید جواد حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم شورای اسلامی درگفتگو با خبرنگار صنعت تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به توانایی رقابت جهانی کارخانه های مادر و صنایع مختلف اظهار کرد: اگر بخواهیم در حوزه صادرات موفق باشیم باید با ارتقای زنجیره های تجاری پیش زمینه رقابت کارخانه های مادر در بازارهای جهانی را مهیا سازیم و با تقویت واحدهای کوچک تولیدی و تجاری و افزایش کیفیت و حمایت از این بخش بستر را برای این امر آماده کنیم.

وی ادامه داد : باید با بررسی و مطالعات دقیق انتخاب چرخه ها و پیش زنجیره های تجاری از مشکلاتی مانند ایجاد خسارت های حاصل از برخی بی تجربگی ها و ناکامی ها در عرصه سرمایه گذاری و اقتصاد پیشگیری شود زیرا در غیر این صورت نه تنها در این عرصه پیشرفتی حاصل نمی شود بلکه بحران و رکود اقتصادی و ورشکستگی را نیز به دنبال خواهد داشت.

این نماینده مجلس در خصوص تامین زیر شاخه های تولیدی واحدهای تجاری در بخش زنجیره ای گفت: در بخش های مختلف صنعت مانند کیف ،‌کفش ،‌ فرش یا خودرو ابتدا باید زیرشاخه های آن شامل چرم ، پشم ، نخ ،‌ نقشه فرش ، دار قالی ، لوازم یدکی تامین شود سپس برای بازدهی بیشتر با تشکیل یک زنجیره درعرصه تجارت ، بازار یابی و بازرگانی نیز اقدامات اساسی و لازم انجام شود .

حسینی کیا در پایان افزود:‌ وزارت صنعت معدن و تجارت باید با هماهنگ سازی چرخه ها و زنجیره های تجاری صنعتی ،‌ به روز رسانی دانش و صنایع مختلف کشور، خروج کارگاه های تولیدی تک رو از زنجیره های تجاری صادراتی ، تشویق واحدهای مشارکت کننده در زنجیره های تجاری با ارائه تسهیلات ویژه با هدف جلوگیری از هدر رفت منابع مالی و اقتصادی اقدامات لازم را انجام دهد ، زیرا با تقویت این امر مشکلات اشتغال و رکود اقتصادی نیز رفع می شود .

منبع: باشگاه خبرنگاراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *