آمریکا بازنده بزرگ کودتای ترکیه ۳ مرداد, ۱۳۹۵

از هنگامی که پارلمان ترکیه در سال ۲۰۰۳ میلادی مجوز استفاده نیروهای آمریکایی را از خاک ترکیه برای حمله به عراق صادر نکرد می‌شود گفت جایگاه آمریکا در افکار عمومی ترکیه رو به افول نهاد و امروز هم در پی کودتای اخیر ترکیه می‌بینیم این جایگاه بیشتر از هر زمانی در حال سقوط است.

اقتصادپرس: رفتارهای چندگانه آمریکایی‌ها در منطقه مزید بر علت شده است تا این کشور در منطقه طرفدار آنچنانی نداشته باشد. البته باید حساب برخی حکام  را با مردم منطقه سوا کرد. به هر روی امروز ما شاهد هجمه شدید مردم ترکیه و حتی مقامات رسمی این کشور علیه آمریکا برای مداخله در کودتای ترکیه هستیم. سلیمان سویلو، وزیر کار دولت ترکیه اخیرا در یک برنامه تلویزیونی در شبکه تلویزیونی خبرترک اعلام کرد برخی از رسانه‌های آمریکا فراهم کننده بسترهای کودتا در ترکیه بوده‌اند.

به اعتقاد کارشناسان اشاره وی به گزارش مایکل روبن، یکی از محققان مرکز مطالعات اینترپرایز آمریکا است که قبلا مشاور پنتاگون بوده و اخیرا وی ضمن انتقاد از سیاستهای دولت ترکیه اعلام کرد: احتمالا کودتای ارتش تنها راه برای متوقف کردن اردوغان باشد و آمریکا و اروپا هم با آن مخالفت نخواهند کرد.

فارغ از این شخص اردوغان، آمریکا را متهم به حمایت مستقیم از فتح‌الله گولنی کرده است که به اعتقاد وی کودتاچیان از وی دستور می‌گرفته‌اند. آنکارا برای اینکه بر حجم فشارهای خود بیافزاید درصدد است در بالاترین سطح برای بازگرداندن گولن از آمریکا اقدام کند. در همین راستا مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز شنبه در سخنانی تاکید کرد: آنکارا ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده، مدارک و شواهد لازم برای استرداد فتح‌الله گولن از آمریکا را تکمیل و آماده خواهد کرد. وی در مصاحبه با شبکه خصوصی ان تی وی افزود: ارتباط بین سربازانی که در کودتای ۱۵ ژوئیه شرکت داشته و شبکه گسترده گولن کاملا آشکار و روشن است و ترکیه هر اقدام سیاسی و قانونی را برای بازگرداندن گولن انجام خواهد داد. گولن ۷۵ ساله هرگونه دست داشتن در کودتای نافرجام اخیر ترکیه را رد کرده است. آمریکا اعلام کرده است که ترکیه باید شواهد روشنی را در خصوص دخالت گولن در کودتا ارائه کند. وکلای حقوقی بر این باورند که روند بازگرداندن گولن سالها به طول خواهد انجامید.

در سطوح پایین‌تر نیز ابراهیم کاراگول، سردبیر روزنامه ینی شفق نزدیک به حزب عدالت و توسعه در دو مطلب پی در پی اخیرا آمریکا را به دخالت در کودتا متهم کرد. همزمان نسخه انگلیسی روزنامه صباح نزدیک به اردوغان نظرسنجی‌ای را منتشر کرده است براین اساس که کدام یک از ارگانهای دولتی آمریکا بیشتر از همه از فتح‌الله گولن حمایت می‌کنند؟ این مطالب بخش اندکی از موج حملات رسانه‌ای و رسمی علیه دولت آمریکا برای دخالت این کشور در کودتای اخیر می‌باشد. در سال ۲۰۱۱ میلادی بود که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، اردوغان را یکی از پنج روسای کشورهای جهان دانست که به وی نزدیک هستند اما به نظر می‌رسد در روزهای پایانی ریاست جمهوری اوباما اصولا روابط آمریکا و ترکیه بسیار از آنچه تصور می‌شد فاصله گرفته است.

آمریکا می‌رود در افکار عمومی ترکیه به یک کشور دشمن تبدیل شود که با کودتاگران همراه بوده است. حال سوال این است در چنین شرایطی آیا آمریکا گولن را تحویل ترکیه خواهد داد؟ اگر آمریکا گولن را تحویل ترکیه ندهد برای همیشه چون لکه سیاهی بر روابط ترکیه و آمریکا این موضوع سنگینی خواهد کرد و اگر هم چنین اقدامی صورت گیرد باز بازنده نهایی آمریکا خواهد بود که با قبول تحویل گولن به ترکیه پذیرفته است گولن و در نهایت آمریکا در کودتای ترکیه نقش داشته‌اند. هرچند پیش بینی‌های اولیه حکایت از این دارد که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بعید است آمریکا دست به چنین اقدامی بزند.

در صحنه سیاست ترکیه اردوغان نشان داده است فردی است که منافع خود را بر ایدئولوژی خود ترجیح می‌دهد؛ امری که درخصوص رژیم صهیونیستی و روسیه اتفاق افتاد و از این رو قطعا روابط خود را با آمریکا بیشتر از این تیره نخواهد کرد ولی بدون شک از تخریب چهره آمریکا در منطقه نیز نهایت بهره را خواهد برد. اردوغان ضمن تخریب بیشتر جایگاه آمریکا در افکار عمومی مردم کشورش خواهد کوشید یک گام بیشتر برای تحویل گولن بردارد. با احتساب همه احتمالات  می‌توان گفت آمریکا یکی از بازندگان بزرگ کودتای ترکیه خواهد بود.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *