گزارش وزیر نیرو از وضعیت منابع آب/ مصرف آب به اوج رسید ۳ مرداد, ۱۳۹۵

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ایران از نظر منابع آبی، کشوری فقیر محسوب می‌شود گفت: ۸۶ درصد منابع آبی کشور را استفاده می‌کنیم.

قتصادپرس: حمید چیت چیان شب گذشته در برنامه نگاه یک سیما در خصوص وضعیت منابع آبی کشور گفت: اصولا ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و از نظر منابع آب غنی نیست. بارش ایران یک سوم متوسط بارش کل کره زمین است و ما از نظر آب فقیر هستیم.

وزیر نیرو با اشاره به خشکسالی ایران در طی ۱۵ سال گذشته تاکید کرد: تغییر اقلیم و نوع بارش ها از دیگر مسائل است که ایران دچارش شده است. وی بابیان اینکه امسال میزان بارش ۲۴ درصد نسبت به سال آبی گذشته افزایش داشته گفت: نسبت به متوسط سال های آبی گذشته هنوز میزان بارش در ایران کاهش دو درصدی دارد.

چیت چیان افزود: توزیع بارش در ایران یکسان نیست به نحوی که در غرب ایران امسال میزان بارش بسیار بالا بوده اما در مناطقی مثل فارس، یزد، اصفهان، سیستان و کرمان میزان بارش بسیار پائین بوده است.

وی گفت: اگر بخواهیم زندگی و توسعه پایدار داشته باشیم باید در نحوه مصرف آب تجدید نظر کنیم و مدیریتی صحیح را به کار بگیریم. این مدیریت شامل مصرف کنندگان و دستگاه های اجرایی می شود.

وزیر نیرو با اشاره به اوج مصرف آب در فصل تابستان و فعالیت کارکنان در این حوزه تصریح کرد: از نظر سیستم ها و استفاده از پساب آب و غیره … تمام کارها در حال انجام است. چیت چیان در ادامه ضمن تشکر از مردم به علت صرفه جویی در مصرف آب گفت: میزان مصرف آب در این دوره نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است.

چیت چیان با بیان اینکه سیاست ذخیره سازی آب باید دنبال شود گفت: بارش در سال های مختلف متفاوت است و با پیگیری این سیاست می توانیم برای ۱۸ ماه آینده ذخیره کافی داشته باشیم.

وی افزود: با توجه به ذخیره کافی آب در سدها نباید تصور کنیم که به مدیریت مصرف آب نیازی نداریم چرا که با صرفه جویی می توانیم برای سال های آینده برنامه داشته باشیم. حدود ۵۵ درصد آب مورد نیاز کشور از منابع زیرزمینی استحصال می شود.

وزیر نیرو ادامه داد: با توجه به میزان بارشی که داشته ایم و برداشت زیاد از سفره های زیرزمینی هنوز این منابع در خطر هستند. وی با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: امیدواریم در پنج سال آینده بتوانیم میزان کسری آب سالانه را جبران کنیم.

وی تاکید کرد: بنا داریم میزان برداشت سالانه از آب های زیرزمینی را حدود شش میلیارد متر مکعب کاهش دهیم که این میزان باعث خواهد شد تغذیه سالانه از آب های زیرزمینی با میزان برداشت از آنها یکسان شود.

چیت چیان گفت: اگر بتوانیم پنج میلیارد متر مکعب دیگر به این میزان اضافه کنیم می توانیم به حد تعادل برسیم. وزیر نیرو با اشاره به برخی از مثال های انجام اصلاح روش کشت در مزارع افزود: با اصلاح روش کشت بدون اینکه میزان برداشت کشاورز تغییر کند قادر به مدیریت مصرف آب خواهیم بود.

وی با بیان آماری از مطالعات جهانی در خصوص استفاده از منابع آب گفت: براساس این مطالعات اگر در یک منطقه مردم به اندازه ۴۰ درصد از منابع آب استفاده کنند وضعیت در آن مناطق متعادل است، اما اگر این میزان از ۶۰ درصد عبور کند آن منطقه دچار بحران خواهد شد.

چیت چیان افزود: ما در ایران در حال حاضر ۸۶ درصد از منابع آب خود را استفاده می کنیم که این میزان در گذشته حدود ۹۰ درصد بوده است. وزیر نیرو با اشاره به استفاده بیش از ۹۲ درصدی منابع آب در بخش کشاورزی گفت: تلاش داریم تا با برنامه ریزی درست این میزان را به ۶۰ درصد کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه بین آب کشاورزی، صنعت و شرب تفاوت زیادی وجود دارد تصریح کرد: برای آب شرب استانداردهای سختگیرانه ای داریم که برای مصارف دیگر وجود ندارد. چیت چیان با اشاره به هزینه های مصرفی جهت تهیه آب شرب تاکید کرد :شاید از نظر مقدار فقط شش درصد آب برای شرب مصرف شود ولی این میزان بسیار پُرهزینه است و مردم با صرفه جویی می توانند در کاهش هزینه های ملی نقش داشته باشند.

وزیر نیرو در خصوص تولید و مصرف برق در کشور گفت: چهارشنبه هفته گذشته با ثبت رکورد ۵۲۶۹۵ مگابایت مصرف برق این رقم در طول تاریخ ایران شکسته شد. اگر میزان مصرف برق مدیریت نمی شد این رقم به بیش از ۵۴ مگابایت می رسید.

چیت چیان با اشاره به اینکه قیمت برق در کشور ما بسیار پایین است افزود: ارزان بودن قیمت برق در کشور سبب می شود که مردم در مصرف این انرژی کمترین دقت را داشته باشند. اگر برق به قیمت اصلی خودش به فروش برسد سبب می شود که مردم در مصرف برق صرفه جویی کنند.

وی تاکید کرد: اگر ما قیمت برق را منطقی نکنیم به آسیب هایی همچون افزایش مصرف برق بر خواهیم خورد، وقتی مصرف افزایش یابد نیازمند سرمایه گذاری بیشتر برای ساخت نیروگاه و احداث شبکه های انتقال برق هستیم اما به این دلیل که شرکت های برق درآمدپایین تری نسبت به هزینه ها دارند امکان سرمایه گذاری نیست.

وزیر نیرو تصریح کرد: در اطراف تهران بخشهایی بوده که تحت پوشش آب و فاضلاب شهری نبوده اند و زیر نظر بخشداری و دهداری همان محل از قدیم الایام اداره می شده که البته باز هم به چنین بخش هایی کمک های زیادی شده است. تا یکماه آینده قرار است از سد ماملو به مناطقی که از آب کافی بی بهره اند هم چون مسگرآباد، آبرسانی انجام شود.

وی همچنین از آبرسانی به حدود ۶۵۰۰ روستا معادل یک و نیم میلیون نفر که از نعمت آب شرب بی بهره بودند تا پایان امسال خبر داد و گفت: با در سال جاری مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی جهت توسعه این بخش به وزارت نیرو واگذار شده که حدود هزار و پانصد میلیارد تومان از این مبلغ در سال ۹۵ هزینه خواهد شد.

چیت چیان وعده داد تا پایان سال ۹۶ تمام مساکن مهر از آب و برق مورد نیاز برخوردار شوند البته اگر اعتبارات مالی مورد نیازش از طریق صندوق توسعه ملی و بودجه دولت تامین شود.

وزیر نیرو درباره سدسازی ها هم گفت: متاسفانه در حال حاضر دو دیدگاه افراطی در جامعه وجود دارد یکی احداث سد در هر نقطه ای که امکان و نیاز و ساخت وجود داشت باید ساخته شود دیگر اینکه هیچ سدی در هیچ کجا نباید ساخته شود که هر دوی اینها اشتباه است.

منبع:مهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *