خرید ایرباس و بوئینگ نافرجام مانده است ۲ مرداد, ۱۳۹۵

از روز اجرای برجام، هواپیما مهم شد. دولت و وزارت راه تمام تلاش شان را معطوف به هواپیما کردند. آن ها که می دانستند مردم از هواپیما های روسی خاطرات بدی در ذهن دارند، به سراغ ایرباس و بوئینگ رفتند. شاید فکر می کردند که برگ برنده دولت در پسابرجام هواپیما های اروپایی و آمریکایی است. تفاهم اولیه با ایرباس خیلی زود به امضا رسید. ۱۱۸ ایرباس قرار بود در طول ۸ سال به ایران بیاید اما محدودیت های بانکی و بدعهدی های آمریکایی ها باعث شد تا اما و اگر های فراوانی بر سر راه قرارداد ایرباس ایجاد شود.

مدیر فروش ایرباسپیشتر گفته بود:«بانکها میترسند خرید ۱۱۸ هواپیمای ایران را تأمین مالی کنند و اگر ایران فکری برای بندهای مالی قرارداد خود نکند، فروش هواپیما لغو خواهد شد» .در این میان البته بوئینگغول هواپیماسازی آمریکایی نیز برای عقب نماندن از رقیب خودزمزمههایی را برای ورود به بازار ایرانآغاز کرد.

این اتفاقها باعث شد تا پای بوئینگ به ایران باز شود. شرکت بوئینگ نیز اعلام کرد، دولت آمریکا به این شرکت مجوز مذاکره با ایرلاینهای ایرانی برای فروش هواپیما را داده است…

شوق اولیه قرارداد از طرف آمریکایی وبدعهدی بعدی وی سبب شد تا این تفاهمنامه در حالتی از ابهام قرار بگیرد. آینده این قرارداد به تصویب طرح مجلس نمایندگان در سنای آمریکا و امضای اوباما برای تبدیل شدن به قانون بستگی دارد. اگر این اتفاق رخ دهد، قرارداد بوئینگ ناکام میماند. البته این تصمیم میتواند قرارداد ایرباس را نیز تحتالشعاع قرار بدهد. هر چند وزیر اقتصاد گفته که آمریکاییها بیش از ما نیازمند قرارداد بوئینگ هستندو کاخ سفید هم تاکید کردهحتی اگر سنا هم این مصوبه را تایید کند اوباما آن را وتو خواهد کرد، اما نباید از این موضوع غافل ماند که اگر این طرح به قانون تبدیل شود، قرارداد ایرباس با مشکلات تازهتری مواجه میشود.

همانطور کهمدیرعامل بوئینگ گفته بود:«اگر ما مجوز ادامه کار را نداشته باشیم، پس قطعاً هیچ شرکت آمریکایی دیگری نیز نباید اجازه جلو رفتن داشته باشد. این یعنی هر شرکت تأمینکننده آمریکایی برای هر تولیدکننده دیگری»

شرایط نشان میدهد که بازی چانهزنی پسابرجامی همچنان ادامه دارد به گونهای که پسابرجام اهمیت بیشتری از پیشا برجام پیدا کرده است.

شاید دیپلماتهای ایرانی و مسئولان شرکتهای هواپیمایی باید تلاش دوچندانی برای به نتیجه رسیدن و استفاده حداکثری از برجام به خرج دهند.

منبع: خراساندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *