۳۰ سد سرریز شد/خشکسالی هیدرولوژیکی پابرجاست ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۵

بارشهای مطلوب روزهای گذشته از سال ۹۵ به سرریز شدن ۳۰ سد و پر شدن ۹۰ درصدی مخزن ۲۸ سد منجر شده اما خشکسالی های هیدرولوژیکی همچنان در پهنه ایران گسترده است.

اقتصاد پرس: بارش‌های ۴۰ روزه ابتدایی سال ۹۵ موجب شد تا ۳۰ سد کشور سرریز شود. هم اکنون به جز این ۳۰ سد، حجم ذخایر آبی ۲۸ سد کشور نیز بیش از ۹۰ درصد است.

وضعیت مطلوب ذخایر آبهای سطحی نسبت به گذشته نشان از اتمام سالهای خشکسالی اقلیمی در ایران دارد اما در خصوص اینکه این وضعیت پایدار خواهد بود یا خیر، هنوز اختلاف نظر بین کارشناسان وجود دارد. گرچه همه خشکسالی ها از کمبود بارش منشأ می گیرند و با افزایش میزان بارشها رفع می شوند اما خشکسالی های اقلیمی متناوب به نوعی از خشکسالی می انجامد که به آن خشکسالی هیدرولوژیکی می گویند. خشکسالی های هیدرولوژیکی معمولاً‌ با تأخیر بیشتری نسبت به خشکسالی های هواشناسی، کشاورزی یا اقلیمی رخ می دهند و با تأخیر بیشتری نیز برطرف می شوند.

خشکسالی هیدرولوژیکی ایران که اکنون در پهنه کشور وجود دارد، ناشی از سالها کمبود بارش ها و اضافه برداشت از منابع زیرزمینی آب است. در حال حاضر حجم منابع آبی زیرزمینی کشور با کمبود ۱۱۰ میلیارد مترمکعبی یعنی به اندازه کل میزان منابع آبی سالانه در دسترس کشور است.

کارشناسان بر این باورند که اگر چندین سال مثل ۴۰ روز ابتدایی سال ۹۵ بارش های مطلوب داشته باشیم، رفته رفته خشکسالی هیدرولوژیکی کشور نیز برطرف خواهد شد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.