مدیران چند شغله آفت سیستم مدیریتی کشور ۲ مرداد, ۱۳۹۵

یک استاد دانشگاه معتقد است : مدیرانی که با مکانیسمی غیر از شایسته سالاری، بر مسند مدیریت جا خوش کرده اند و حقوقهای آنچنانی نیز برای خود دست وپا کرده اند نه تنها موجبات ارتقا و افزایش بهره وری سازمان متبوع خود را فراهم نمی آورند، بلکه خود بزرگترین آفت سازمان هستند.

اقتصادپرس: حسین محمودی اصل استاد دانشگاه در گفتگو با اقتصادپرس ضمن اشاره به ضعف در سیستم مدیریت در کشورمان گفت: باوجود منابع توانمند انسانی ، مشکلات فراوانی دارد وبجای اینکه بعنوان برگ برنده کشور ، تنگناهای موجود را برطرف کند ، مشکلی افزون بر سایر معضلا ت موجود است.

وی ادامه داد: مدیریت در کشور بگونه ای شکل گرفته است که در آن نه سطح ، رتبه و سابقه دخیل است ونه مکانیسم مناسب ارتقا از طریق شایسته سالاری و خلاقیت محوری وجو دارد. انگار در کشوری که درآن نیروهای خلاق و متخصص و جوان موج می زند، قطع الرجال است.

به گفته این استاد دانشگاه؛ در چنین شرایطی بعضی از مدیرانی که با مکانیسم به غیر از شایسته سالاری ، بر مسند مدیریت جا خوش کرده و حقوقهای آنچنانی نیز برای خود دست وپا کرده اند نه تنها موجبات ارتقا و افزایش بهره وری سازمان متبوع خود را فراهم نمی آورند ، بلکه خود بزرگترین آفت سازمان هستند.

محمودی اصل خاطر نشان کرد: این مدیران که براساس روابط ،جایگاه اشغال می کنند به دلیل عدم ثبات ،بدنبال استفاده شخصی حداکثری از شرایط در کمترین زمان ممکن هستند. بنابراین مدیران میانی ضعیف تر از خود را به کار می گمارند و منافع سازمان را فدای ملاحظات شخصی و گروهی می کنند و فیش های نجومی، بخشی از آسیب های ظهور چنین مدیرانی است .البته انتخاب مدیر شایسته، توانمند و موثر در شرکتها ،سازمان ها و بانکها و پرداخت حقوق متناسب مورد انتقاد نخواهد بود. اما ظاهرا نه مدیران چندان توانمند بودند و نه پرداختها معقول و شایسته ، عملکرد بخش های مختلف نشان می دهد با وجود قابلیتهای مختلف بخصوص در حوزه اقتصاد در کشورمان ، مدیریتها انچنان که باید موفق نبوده اند.

وی تصریح کرد: البته معضل مدیریت در کشورمان مربوط به دولت فعلی نمی باشد وسیستم مدیریتی از سالیان دور ، بیماربوده است با شکل گیری دولت تدبیر و امید انتظار بر این بود که ضمن انتخاب مدیران شایسته در تمامی سطوح مدیریتی ، از تعداد مدیران چند شغله بصورت معنی داری کاسته شود اما اصلاحات کافی نبود هرچند سطح مدیران و شیوه نامه انتخاب مدیران ارتقا یافته است اما با وضعیت ایده آل فاصله ها داریم . مدیران متعددی هستند که در چندین شرکت و موسسه همزمان هیات مدیره هستند و چندین حکم مشاوره همزمان در جیب دارند و هرگونه اگر حساب کنیم این افراد توان حضور چند ثانیه ای در طول یک هفته یا دو هفته در شرکتها و سازمانهای مربوطه را نیز نخواهند داشت و بعضی از اینان حتی آدرس شرکتی که مشاور آن هستند را نیز نمی دانند.

این کارشناس اقتصادی یادآوری کرد: پاداش ها ،حق جلسه و … آنچنان قابل توجه هستند که چنین مدیرانی از گرفتن پست های مختلف سیر نمی شوند. از سوی دیگر مدیران بالاسری انگار به جر این چند نفر نه کس دیگری می شناسند و نه به دیگرام مثلا اعتماد دارند . بازار حضور در هیات مدیره شرکتها خصولتی گاه چنان داغ می شود که رقابت بر سر کسب کرسی بیشتر و متعدد تر بعنوان استراتژی اغلب گروهها مورد توجه قرار می گیرد.

وی سخنان خود را با یک مثال ادامه داد: به قول یکی از نمایندگان نزدیک به دولت بعضی از این مدیران بین ۱۵ تا۳۰ سمت دارند . بی تردید این موضوع به هیچ وجه قابل توجیه نیست و دولت یازدهم با گرداوری بانک اطلاعاتی مدیران ، می توانند با تعدد پست مدیران مقابله کند. البته ممکن است افرادی از طریق سازمانها ،شرکتها و مجموعه های مختلف انواع پست ها را صید کنند که در رصد دولت نباشد یا بخشی از پست ها متعلق به شرکتهای تحت پوشش سایر نهادها و ارگانها باشد .اما استخراج تعدد پستهای مدیریتی در نهایت ممکن و در دسترس خواهد بود .در گام اول مروری در لیست مدیران در شرکتهای بزرگ دولتی ،صندوق های سرمایه گذاری و بازنشستگی ، لیست قابل توجهی از مدیران چند شغله را مشخص خواهد کرد .گام های بعدی قطعا اراده بیشتری خواهد طلبید.
محمودی اصل تاکید کرد: قرار گرفتن مدیران خوب اما غیر اقتصادی در راس مجموعه های اقتصادی مسبب مشکلات مضاعفی خواهد بود .امام خمینی (ره) بر داشتن تعهد و تخصص برای مدیران تاکید خاصی داشتند .اما در برخی موارد برای مدیران معیار تعهد در نظر گرفته می شود و تخصص زیاد مورد نظر نمی باشد گاه تعهد حزبی و گروهی ملاک برتری برای انتخاب مد نظر است . با قاطعیت می توان گفت مدیری که صرفا بخاطر تعهد (بدون تخصص و کارامدی) پستی مدیریتی را بپذیرد به یقین باید بر متعهد بودن وی تردید کرد چرا که افراد متعهد به خوبی می دانند این انقلاب و کشور حاصل خون شهدای بسیاری است و حداقل تعهد ما ،خدمت به ملت با کمترین هزینه و بیشترین بهره وری است .یک انسان متعهد وقتی متخصص و کارامد نباشد منصبی را نمی پذیرد و پذیرش آن از سوی افراد متعهد و متخصص را توصیه می کند . البته منظور از متخصص بیشتر مدیر متخصص ، کارامد و خلاق است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مشکل انتخاب مدیران در بعضی مواقع آنچنان پیچیده می شود که شاهد تغییرات مداوم و بی ثباتی درمدیریت برخی سازمانها و شرکتها هستیم.

به گفته محمودی اصل وزرا و مدیران بالادستی، قبل از این که موجی از فشار در خصوص مدیران چند شغله ایجاد شود (همان طور که در مورد فیش های نجومی ایجاد شد) خود با ایجاد بانک اطلاعاتی مدیران، درصدد اجرایی نمودن مصوبه مجلس در خصوص عضویت در یک هیات مدیره توسط هر نفر برایند و فضا را برای استفاده از مدیران کم مشغله و متعهد به یک مجموعه را مهیا کنند. بی شک مدیران با یک پست و منصب کارایی بیشتری را در جهت موفقیت دولت و شکوفایی ایران اسلامی خواهند داشت .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *