ارزیابی قیمت کف طلا ۳۱ تیر, ۱۳۹۵

روزنامه دنیای اقتصاد در صفحه آینده نگر بازار، به ارزیابی قیمت جهانی طلا، نشانه های مثبت در صورت های مالی و حرکت محدود دلار پرداخت.

اقتصاد پرس: ‏در این گزارش که در شماره پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ خورشیدی انتشار یافت، آمده است: یکی از روش های پیش بینی قیمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان براساس شواهد موجود پیش بینی شده اند.
**نشانه های مثبت در صورت های مالی
دیروز شاخص کل بورس با رشد ۲۰۱ واحدی (۰،۳ درصدی) همراه شد. روز گذشته نشانه های مثبت در صورت های مالی شرکت ها با تقویت خوش بینی سهامداران عامل حمایت از شاخص بود. تعدیل مثبت ۵۰ درصدی پیش بینی سودآوری نماد «کگل» همراه با رشدهای اخیر قیمت جهانی سنگ آهن (رشد ماهانه ۸،۹) درصدی (با وجود احتمال ناپایداری این رشد) باعث شدند این نماد در کنار نماد هم گروه آن «کچاد» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشته باشند. همچنین با تحقق ۲۵ درصدی سودآوری شرکت پتروشیمی مبین، نماد «مبین» سومین نماد تاثیرگذار بر شاخص بود. با این وجود توقف ۵۳ نماد پیش از برگزاری مجامع، از جمله نمادهای بزرگ گروه خودرویی و گروه بانکی ها، به صورت چشمگیری حجم و ارزش معاملات را روز گذشته کاهش داد. بازگشایی این نمادها با توجه به عوامل بنیادین نامناسب این شرکت ها می تواند عامل فشار بر بازار سهام شود.
**حرکت محدود دلار در کف
دیروز هر دلار آمریکا با رشد اندک ۲ تومانی به نرخ ۳۵۰۷ تومان معامله شد. در شرایط کنونی بدون وجود محرک جدی و با کاهش حجم معاملات به دلیل نزدیک شدن به پایان ماه به صورت سنتی شاهد روند کم نوسان دلار هستیم. در ماه های اخیر عوامل بنیادین از نرخ دلار حمایت می کردند. با این وجود، افزایش عرضه توسط صرافی بانک ها مقاومت سطح ۳۵۰۰ تومانی در برابر رشد دلار را تقویت کرده بود. اما در یک ماه گذشته، تنها ۹ روز شاهد ایستادن نرخ دلار زیر سطح ۳۵۰۰ تومانی بودیم و در شرایط کنونی کف ۳۵۰۰ تومانی از دلار حمایت می کند. با این وجود تداوم شرایط احتیاطی نوسانات دلار را در روزهای اخیر محدود کرده است. احتمال افزایش عرضه توسط صرافی بانک ها و ابهامات در مورد روند و زمان یکسان سازی نرخ ارز از جمله عوامل تقویت احتیاط میان معامله گران است.
**سیگنال طلای جهانی به سکه
دیروز هر سکه طرح جدید با افت ۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۸۵ هزار تومان معامله شد. در شرایط رشد اندک نرخ دلار، افت طلای جهانی قیمت سکه را با خود همراه کرد. روز گذشته کاهش تقاضای محافظه کارانه و رشد شاخص دلار عوامل فشار بر اونس طلای جهانی بودند. به این ترتیب قیمت اونس طلای جهانی به کمترین سطح (۱۳۱۶،۵دلار) در سه هفته اخیر رسید. با وجود احتمال افت بیشتر اونس طلای جهانی، اما ریسک های موجود در اقتصاد جهانی، خوش بینی ها به حمایت سطح ۱۳۰۰ دلاری از طلا را تقویت کرده است. در بازار ارز نیز از ابتدای هفته جاری شاهد نوسانات اندک نرخ دلار نزدیک کف ۳۵۰۰ تومانی هستیم. با توجه به اینکه اونس طلای جهانی روز گذشته پس از بسته شدن بازار داخلی روند نزولی را ادامه داد، افت بیشتر سکه محتمل است.
**فشار دوجانبه بر طلا
دیروز ساعت ۱۶ هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۰ دلار معامله شد. رشد بازارهای سهام آسیا و اروپا (با گزارش های فصلی مناسب شرکت ها) و رشد شاخص دلار عوامل فشار بر اونس طلای جهانی بودند. روز سه شنبه آمار رشد مسکن آمریکا بیش از پیش بینی ها در کنار آمارهای مناسب اقتصادی پیش تر (رشد تولیدات صنعتی، خرده فروشی و آمار اشتغال بیشتر از پیش بینی ها) با تقویت احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا شاخص دلار را طی معاملات به بیشترین سطح در ۴ ماه اخیر رساند. با این وجود صندوق بین المللی پول با توجه به اثرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برای چهارمین بار چشم انداز رشد اقتصاد جهانی را (از ۳،۲ به ۳،۱ درصد) کاهش داد. این عامل در کنار ریسک های موجود در بازار با توجه به نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می تواند حمایت سطح ۱۳۰۰ دلاری از اونس طلای جهانی را تقویت کند.
**بازگشت اوراق از اوج
دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند۹۳ (تسه۹۳۱۲) با رشد ۰،۶ درصدی همراه شدند. اما اوراق با نماد معاملاتی جدیدتر که پیش تر تا سطح ۹۷ هزار تومان نیز رسیده بودند، روز گذشته با افت همراه شدند. افزایش قیمت اوراق، افزایش هزینه و نرخ سود را به دنبال دارد. بنابراین نرخ سود واقعی وام در سطح ۲۳ درصد قرار گرفته است. بالا بودن نرخ سود وام، با توجه به روند نزولی نرخ تورم و رشد غیرتورمی مسکن در شرایط کنونی عامل تقویت احتیاط میان معامله گران است. علاوه بر اینکه در هفته های اخیر، نرخ سود اسمی وام صندوق های سپرده بانک مسکن تا ۱۱ درصد کاهش یافت. این عامل نیز بر احتیاط برای خرید متقاضیان در قیمت های کنونی افزوده است. با این وجود رشد تقاضا با قرار گرفتن در فصل رونق مسکن اوراق را برای چهارمین هفته متوالی با رشد (۳،۸ درصدی) همراه کرد.
**تداوم نوسانات زیر ۴۵ دلار
دیروز ساعت ۱۶ هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۴،۶ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار (رسیدن به بیشترین سطح در ۴ ماه اخیر) با آمارهای مناسب اقتصادی آمریکا (آمار مسکن)، نگرانی ها از مازاد عرضه بنزین و چشم انداز افزایش تولیدات روسیه تا بیشترین سطح در ۳۰ سال، با اظهارات وزیر انرژی این کشور عوامل فشار بر نفت هستند.
پیش بینی موسسه نفت آمریکا(API) از رشد ذخیره بنزین در کنار رشد۸،۹ درصدی تولیدات بنزین چین در ماه ژوئن نگرانی ها برای کاهش تقاضای نفت را تشدید کرده است. با این وجود تخمین موسسه نفت آمریکا از کاهش ذخایر نفت تجاری (به میزان ۲،۳میلیون بشکه) برای نهمین هفته متوالی، پیش از انتشار آمار رسمی و نشانه های خوش بینی به اقتصاد آمریکا و چین (دو مصرف کننده نفت) از قیمت نفت حمایت می کنند. بنابراین در تقابل عوامل نوسانات نفت نزدیک سطح ۴۵ دلاری تشدید شد.
منبع: روزنامه دنیای اقتصاددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *