آسیب زیردریایی هسته ای انگلیس براثر برخورد با یک کشتی تجاری ۳۱ تیر, ۱۳۹۵

وزارت دفاع انگلیس روز پنجشنبه از آسیب دیدن زیردریایی هسته ای ۱٫۱ میلیارد پوندی این کشور براثر برخورد با یک کشتی تجاری در دریای مدیترانه خبر داد.

اقتصاد پرس: وزارت دفاع انگلیس در بیانیه ای گفت: «بخش خارجی این زیردریایی هسته ای صدمه دیده اما هیچ صدمه ای به بخش هسته ای آن وارد نشده است و در ضمن هیچ یک از خدمه آن دچار مصدومیت نشده اند.»
براساس بیانیه وزارت دفاع انگلیس، زیردریایی هسته ای «اچ ام اس امبوش»، در جریان یک رزمایش در دریای مدیترانه با این کشتی تجاری برخورد کرد.
وزارت دفاع انگلس گفته است که تحقیقات در مورد علت این حادثه شروع شده است و هیچ نگرانی بابت امنیت این زیردریایی وجود ندارد.
در همین حال به نوشته روزنامه تایمز ، زیردریایی هسته ای ۷ هزار و ۴۰۰ تنی انگلیس روز چهارشنبه با یک فروند کشتی تجاری در سواحل جبل الطارق برخورد کرده و پس از آن برای بررسی خسارت آن به ساحل منتقل شده است.
به نوشته این روزنامه، براثر حادثه یاد شده، پریسکوپ زیر دریایی هسته ای انگلیس دچار خسارت شده است.
سامانه تسلیحات هسته ای انگلیس در حال حاضر متشکل از ۴ فروند زیردریایی ‘ونگارد است’ که موشک های راهبردی ‘ترایدنت’ را حمل می کنند. این زیردریایی ها از دهه ۱۹۶۰ میلادی تاکنون در پایگاه دریایی ‘فاسلین ‘ واقع در ساحل غربی اسکاتلند، مستقر هستند.
اکثریت نمایندگان مجلس عوام شامگاه دوشنبه گذشته، به طرح نوسازی سامانه دفاع هسته ای انگلیس، موسوم به ‘ترایدنت ‘ رأی مثبت دادند.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *