پیشرفت فیزیکی مسکن مهر 93 درصد است ۳۰ تیر, ۱۳۹۵

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر گفت: با پیشرفت فیزیکی ۹۳ درصدی از دو میلیون و ۲۱۵ هزار واحد مسکن مهر، تاکنون اسکلت و سقف دو میلیون و ۱۵۰ هزار واحدمسکن مهر به پایان رسیده است.

اقتصاد پرس: احمد اصغری مهر آبادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در دولت تدبیر و امید ۷۱۰ هزار واحد مسکن مهر به بهره برداری رسیده است و مالکان تاکنون در یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر ساکن شده اند.
وی اظهار داشت: به طور میانگین آورده مردم برای پروژه مسکن مهر حدود ۴۰۰ هزار میلیارد ریال(۴۰ هزار میلیارد تومان) است و تاکنون از ۵۵۵ هزار میلیارد ریال(۵۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان) تسهیلات ۴۶۰ هزار میلیارد ریال(۴۶ هزار میلیارد تومان) آن پرداخت شده است.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر با بیان اینکه تاکنون یک میلیون و ۷۵۰ هزار واحد مسکن تمام شده است، یادآور شد: به علت نبود مدرسه، کلانتری، مسجد و خدمات زیر بنایی و روبنایی هنوز هم برخی از متقاضیان در این واحدها ساکن نشده اند.
مهرآبادی افزود: از محل منابع داخلی وزارت راه و شهرسازی تاکنون ساخت ۴۷۷ مدرسه، ۴۰۰ مسجد و ۵۰ کلانتری در پروژه های مسکن مهر در دستور کار قرار گرفته و دولت نیز در مصوبه اخیر در تلاش است با تکمیل خدمات زیر و روبنایی، واحدهای مسکن مهر در پایان سال جاری به متقاضیان واگذار شود.
وی گفت: براساس این مصوبه قرار است برای تکمیل خدمات زیربنایی این پروژه ها از ۱۰ هزار میلیارد ریال فروش اسناد خزانه اسلامی ۴ هزار میلیارد ریال و ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به وزارت نیرو اختصاص یابد و علاوه بر آن، این وزارتخانه نیز از منابع داخلی خود یک هزار میلیارد ریال در این بخش هزینه کند.
مهرآبادی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی نیز تاکنون ۷ هزار میلیارد ریال از منابع داخلی خود برای تکمیل خدمات زیر و روبنایی مسکن مهر هزینه کرده است، گفت: دولت در این مصوبه اجازه داده است تا وزارت راه و شهرسازی از محل فروش واحدهای بدون متقاضی خدمات زیربنایی و روبنایی واحدهای مسکن مهر را تکمیل کند.
وی با اشاره به واحدهای بدون متقاضی اظهارداشت: تاکنون از ۱۱۸ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی برای یک هزار و ۵۰۰ واحد ثبت نام شده و این مصوبه اجازه داده است در صورتی که این واحدها به فروش نرسید به پیمانکاران فروخته شود.
وی گفت: تاکنون ۳۰۷ هزار واحد مسکن مهر بلاتکلیف هستند و ۵۰ هزار واحد نیز به علت معارض پرونده آنها در مراجع قضایی مطرح شده و ۲۳۰ هزار واحد نیز آماده شده که به علت نبود آب و برق به متقاضیان تحویل نشده است.

**شهر جدید پردیس
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر در ادامه به آخرین وضعیت مسکن مهر در شهر جدید پردیس اشاره کرد و گفت: از ۸۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر در شهر جدید پردیس عملیات ساخت ۴۳ هزار واحد به پایان رسیده که از این تعداد ۳۵ هزار واحد دارای انشعاب آب و برق است و قرار شده به تدریج بخشی از فازهای ۹ ، ۳ ، ۵ ، ۸ و ۱۱ در هفته دولت به متقاضیان تحویل شود.
مهرآبادی گفت: تاکنون برای تحویل ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر به مردم در هفته دولت اعلام آمادگی شده است و به تدریج تعداد این واحدها نیز افزایش خواهد یافت تا بتوانیم واحدهای بیشتری را در هفته دولت به مردم واگذار کنیم.
وی با بیان اینکه تاکنون برای ۸۴ هزار واحد مسکن مهر به علت تاخیر در آغاز عملیات تسهیلات بانکی پرداخت نشده است، گفت: با این حال هماهنگی های لازم با بانک مرکزی انجام شده است تا برای ۵۵ هزار واحد آن تسهیلات بانکی با سود ۱۴ درصد پرداخت شود، ضمن اینکه تاکنون ۱۰۰ هزار میلیارد ریال از محل فروش اقساطی مسکن مهر توسط بانک مسکن وصول شده تا به تدریج به پروژه ها تزریق شود.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر با بیان اینکه مکان یابی نامناسب برخی از پروژه های مسکن مهر هزینه های زیادی را به دولت تحمیل کرده است، گفت: گستردگی این پروژه ها نیز در یک هزار شهر کشور کنترل کار را برای ما بسیار سخت کرده است اما دولت تلاش می کند تا پایان سال جاری پروژه مسکن مهر به پایان برسد.
به گزارش ایرنا، هیات وزیران در جلسه ۱۲ خرداد ماه ۹۵ به پیشنهاد وزارت کشور و تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای تکمیل خدمات زیرو رو بنایی تصویب کرد:
۱- مبلغ چهار هزار میلیارد (۴٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال به صورت تملک دارایی سرمایه ای از محل منابع ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور (به نسبت مساوی)، موضوع بند (م) ماده (۲۸) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)- مصوب ۱۳۹۳- به منظور احداث و تکمیل خدمات زیربنایی پروژه های مسکن مهر در اختیار وزارت نیرو قرار می گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود.
۲- از مبلغ مذکور، مبلغ یک هزار و دویست میلیارد (۱٫۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال سهم بخش برق و دو هزار و هشتصد میلیارد (۲٫۸۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال سهم بخش آب و فاضلاب پروژه های مسکن مهر با اولویت تکمیل شبکه تصفیه خانه و تاسیسات فاضلاب شهرهای جدید پردیس، گلبهار، هشتگرد، صدرا، پرند و سهند و پروژه های مسکن مهر شهرهای جیرفت، پیامبر اعظم، بندرعباس، لپویی، ولیعصر، خوی، گلمان ارومیه، صفادشت، مهرآباد رودهن و مهرگان در اختیار وزارت نیرو قرار می گیرد تا برابر قوانین و مقررات هزینه شود.
۳- وزارت نیرو به نمایندگی از دستگاه های تابعه موظف به مبادله موافقتنامه توزیع اعتبار به دستگاه های ذی ربط و اعلام گزارش پیشرفت اجرای پروژه ها در مقاطع زمانی سه ماهه به وزارت راه و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور است.
از ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار واحد مسکن مهر در کشور تاکنون یک میلیون و ۷۵۰ هزار واحد آن به متقاضیان واگذار شده و دولت در نظر دارد مابقی واحدها نیز به تدریج به متقاضیان واگذار شود.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *