نیاز بیش از دویست و پنجاه میلی متری بارندگی سالانه در ایران ۳۰ تیر, ۱۳۹۵

یک نماینده مجلس تاکید کرد: با توجه به این که ایران در مناطق نیمه خشک قرار دارد بارندگی های مقطعی کافی نیست بلکه باید حداقل دویست و پنجاه میلی متر در سال بارندگی داشته باشیم.

اقتصادپرس: علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس دهم شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: با توجه به وضعیت بحرانی آب در کشور گفت: هر روز شاهد هدررفت این مایه حیاتی در بخش کشاورزی، صنعت و خانوارها هستیم و به دلیل نبود بستر مناسب برای فرهنگ سازی مصرف درست آب هر روز این امر به مشکل بزرگتری تبدیل می شود و لازم است با  اصلاح روش مصرف آب از مشکلات این چنینی جلوگیری شود .

اکبری درخصوص بازتاب مصرف نادرست آب درکشور گفت : متاسفانه دربیشترشهرستان های کشور با خشک شدن سفره های آبی ،‌با خشکسالی و کمبود آب مواجه هستیم و ساکنان حاشیه ای به دلیل وابستگی شغلی خود به آب و عدم تخصص در زمینه های مختلف اشتغال ، نمی توانند نیازهای معیشتی خود را تامین کنند .

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به این که میزان بارندگی های سالانه کشور به اندازه کافی نیست و نیاز ما را تامین نمی کند، افزود : براساس استانداردهای جهانی هرکشورمی تواند بیست درصد آب های زیرزمینی خود را استفاده کند ولی متاسفانه ما هشتاد درصد منابع زیر زمینی را مصرف کردیم و در حال حاضر میزان بارندگی های سالیانه در کشور پاسخگوی نیازهای جامعه نیست .

وی تصریح کرد :‌ با توجه به این که ایران در مناطق نیمه خشک قرار دارد بارندگی های مقطعی برای تامین آب مورد نیاز مناطق مختلف کشور کافی نیست بلکه باید حداقل دویست و پنجاه میلی متر در سال بارندگی داشته باشیم.

اکبری با تاکید بر مشکلات ناشی از کمبود آب در کشور افزود : در دو ماه گذشته بیش از ۳۰ هکتار از اراضی زیر کشت گندم به دلیل کمبود منابع آبی ، خشک و ویران شد و این امر ضربه بزرگی بر اقتصاد کشور وارد کرده است .

وی در پایان گفت : مدیریت درست با برنامه ریزی اساسی و عزم ملی ،‌ساماندهی منابع زیر زمینی ، جلوگیری از مصرف بی رویه آب، آگاه سازی اذهان عمومی درباره کمبود بستر های آبی از الزامات موثر درحل بحران کم آبی است .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *