آقای نعمت‌زاده کاش استعفا دهید ۲۹ تیر, ۱۳۹۵

روزنامه حامی دولت خواستار تغییر وزیر صنعت شده است: جناب مهندس محمدرضا نعمت‌زاده کاش می‌توانست استعفا دهد آن هم در همین روزها…

اقتصادپرس: آقای نعمت‌زاده به عنوان یکی از مدیران ارشد اجرایی در حوزه اقتصاد از درون مناسبات اقتصاد دولتی و حکومتی زاد و رشد پیدا کرده‌اند و در شرایطی که اقتصاد ایران درآمدهای رویایی نفت در اختیارشان بوده است، این منابع را به فعالان و فعالیت‌ها اختصاص داده‌اند. ارز ارزان دولتی به اندازه‌های کم یا زیاد در اختیار این دسته از مدیران از جمله وزیر محترم صنایع بوده است. علاوه بر این وی و همکارانش در دولت‌های سازندگی و اصلاحات در دورانی ریاست محض داشته‌اند که بازار پول که بخش اصلی آن منابع بانکی بوده است، به دلیل دولتی بودن بانک‌ها در اختیار مدیران ارشد قرار داشته است.

آقای نعمت‌زاده عادت داشته و این عادت را همچنان حفظ کرده است که شهروندان ایرانی پول‌شان را در اختیار بانک‌ها قرار دهند و بانک‌ها آنها را دودستی تقدیم مدیران دولتی و فعالان صنعتی کنند و چرخ‌های صنعت را در حال حرکت نگه دارند. محمدرضا نعمت‌زاده به‌عنوان وزیر صنایع در دوره‌های مختلف به ویژه در دوران سازندگی آنقدر نیرومند بود که به دستور یا خواهش وی نرخ تعرفه واردات انواع کالا دستکاری می‌شد یا اینکه واردات و صادرات کالاها به دستور ایشان کم و زیاد و قطع و وصل می‌شد.

اکنون و در شرایطی که در آن هستیم، دولت پول زیادی برای خرج کردن ندارد و نمی‌توان ارز و پول ارزان از منابع بانکی و بودجه‌های دولتی و عمومی به متقاضیان احداث صنعت یا صاحبان بنگاه‌های صنعتی قرار دهد و دست آقای نعمت‌زاده بسته است. پس او هر روز و در هر فرصتی از نظام بانکی انتقاد می‌کند و دلیل توقف طرح‌ها و رشد منفی صنعت در سال ۱۳۹۴ را نیز این وضع می‌داند. آقای نعمت‌زاده شاید تصور دقیقی از اینکه بانک‌های ایرانی دیگر از دولت یا ایشان یا هر وزیر دیگری اطاعت نمی‌کنند و می‌‌خواهند رفتار اقتصادی داشته باشند، ندارند. این روزگار دگرگون شده اما شاید برای وزیری زحمتکش سخت و طاقت‌فرسا باشد و ماندن ایشان در این منصب را هزینه‌زا می‌کند.

واقعیت این است که هر فرد عصری دارد و باید بداند که اگر عصرش پایان پذیرفته و او نمی‌داند یا نمی‌خواهد بداند و به جای اینکه به اتاق فکر رود و مشورت دهد، همچنان در صحنه اجرا باقی می‌ماند، شاید چندان کار منطقی نباشد.

آقای نعمت‌زاده، نگارنده به دلیل نوع کارم با گروهی از مدیران صنعت و مدیران زیرمجموعه وزارتخانه تحت مدیریت جنابعالی به مناسبت‌های گوناگون گفت‌وگو می‌کنم و آنها نیز علاقه دارند حضرتعالی در اوج و باشهامت کار دولتی در اجرا آن هم در این شرایط دشوار را به کسان دیگری بسپارید و در نقش شیخ و مرد ورزیده صنعتی مشاور شوید یا اتاق فکر تشکیل دهید و همچنان اثرگذار باشید.

منبع:جهان صنعتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *