لزوم رشد سالانه ۵درصدی تولید برق ایران برای پرهیز از خاموشی ۲۹ تیر, ۱۳۹۵

یک کارشناس صنعت برق با اشاره به افزایش تقاضا برای مصرف برق در ایران نوشت، ایران برای اجتناب از خاموشی چاره ای جز جذب سرمایه گذاری خارجی و افزایش ۵ درصدی ظرفیت سالانه تولید برق خود ندارد.

اقتصادپرس:دالگا خاطین اوغلو، کارشناس صنعت برق نوشت:  ایران در دوره تحریم ها به شدت از عدم سرمایه گذاری و ورود تکنولوژی های پیشرفته آسیب دیده و موجب شده مجموع صادرات برق این کشور از بالای ۷ میلیارد کلووات ساعت در سال ۲۰۱۳ به حدود صفر در نیمه نخست سال شمسی جاری برسد.

در دوره تحریم ها، بازدهی نیروگاه های برق ایران به طور متوسط در سطح ۳۷ درصد بدون تغییر باقی ماند، در حالی که برق به هدر رفته در طول شبکه انتقال و توزیع در حد ۱۴ درصد باقی مانده که رقم بالایی است.

ایران در زمینه تولید برق، به دلیل سرمایه گذاری پایین سال های قبل، در سال شمسی گذشته رشد کمتر از یک درصدی را تجربه کرده است. ایران در حال برنامه ریزی برای افزایش تولید برق خود تا ۵ درصد است.

نیروگاه های سیکل ترکیبی همچنان ۲۵ درصد کل تولید برق ایران را تشکیل می دهد. ایران قصد دارد با تبدیل نیروگاه های قدیمی حرارتی گازی به نیروگاه های سیکل ترکیبی، سهم این نیروگاه ها از کل تولید برق خود را افزایش دهد.

در عین حال، ایران و ترکیه یک یادداشت تفاهم ۴٫۲ میلیارد دلاری برای ساخت نیروگاه به امضا رسانده اند. ایران همچنین در حال مذاکره با شرکت های اروپایی نظیر زیمنس برای واردات توربین در مرحله نخست و سرمایه گذاری مشترک برای تولید توربین در مرحله بعدی است.

ایران در طی ۵ سال آینده برای ساخت نیروگاه های جدید با ظرفیت ۲۶ هزار مگاوات، به ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد. این کشور همچنین برای گسترش سیستم های انتقال و توزیع برق به سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری نیاز دارد.

به علاوه ایران باید برای افزایش راندمان نیروگاه ها و کاهش هدر رفت برق در شبکه توزیع به سرمایه گذاری بیشتری نیاز دارد.

در حال حاضر نیروگاه های ایران دارای ظرفیت ۷۵ هزار مگاواتی هستند و ۲۸۲ میلیارد کیلووات ساعت برق تولید می کنند.

ایران به شدت نیازمند جذب سرمایه گذاری خارجی در حوزه برق است، زیرا این کشور چاره دیگری جز افزایش ظرفیت تولید برق خود ندارد. صادرات برق ایران در طی ۲ سال گذشته به دلیل رشد سریع تقاضای داخلی به شدت افت کرده است.

در عین حال، لغو تحریم ها مسیر را برای از سرگیری فعالیت های صنعتی در ایران هموار خواهد کرد. بخش صنعت ۳۱٫۵ درصد از کل برق مصرفی ایران را در سال گذشته به خود اختصاص داد که ۲٫۳ درصد کمتر از سال قبل از آن بود.

شبکه برق ایران باید توسعه یابد و بهسازی شود. ایران به رشد سالانه حداقل ۵ درصدی در تولید برق نیاز دارد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *