آیا کودتای ترکیه بر اقتصاد ایران تاثیر خواهد گذاشت؟ ۲۹ تیر, ۱۳۹۵

ترکیه آنچنان کشور امنی نیست و این مسئله به تدریج تاثیرات خود را در جذب توریستها و گردشگران خارجی به این کشور خواهد گذاشت. این کودتا مطمئنا از اشتیاق ایرانیان برای سفر به ترکیه خواهد کاست. کاهش سفر ایرانیان به خارج از کشور به معنای خروج کمتر ارز از کشور و کاهش قیمت ارزهای خارجی است.

اقتصادپرس: هر چند کودتای نظامیان در ترکیه نتوانست اردوغان را از سریر قدرت به زیر بکشاند و به حاکمیت بلامنازع حزب عدالت و توسعه در ترکیه پایان دهد، اما تاثیرات فراوانی از خود برجای گذاشته و خواهد گذاشت. این تاثیرات نه تنها در عرصه سیاست داخلی و خارجی ترکیه بروز و ظهور خواهد یافت، بلکه سایر عرصه های عمومی از قبیل اقتصاد را نیز در بر گرفته و در آینده نیز بر روی آنها تاثیر خواهد گذاشت. اما ورای تاثیرات این واقعه بر اقتصاد ترکیه، این مسئله می تواند از طرق مختلف بر اقتصاد کشور ما نیز تاثیر گذار باشد. برخی از مهمترین تاثیرات احتمالی این کودتا بر اقتصاد ایران عبارتند از:

  • این واقعه در کنار بمب گذاریهایی که در ماهها و هفته های گذشته در ترکیه اتفاق افتاده است، نشان داد که ترکیه آنچنان کشور امنی نیست و این مسئله به تدریج تاثیرات خود را در جذب توریستها و گردشگران خارجی به این کشور خواهد گذاشت. این کودتا مطمئنا از اشتیاق ایرانیان برای سفر به ترکیه خواهد کاست. کاهش سفر ایرانیان به خارج از کشور به معنای خروج کمتر ارز از کشور و کاهش قیمت ارزهای خارجی است.
  • تاثیر مهم این کودتا بر ارزش پول ملی ترکیه(لیر) بوده است. این واقعه باعث شده است تا ارزش لیر ترکیه ۴٫۸ درصد افت کند که در ۸ سال گذشته بی سابقه بوده است. به دلیل تعاملات لیر و ریال در روابط تجاری و اقتصادی ایران و ترکیه، قطعا کاهش ارزش لیر بر روابط اقتصادی این دو کشور تاثیرگذار خواهد بود.
  • تاثیر دیگر این کودتا بر کاهش ارزش سهام بورس این کشور بوده است. بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی در بورس ترکیه سهام داشته و اقدام به سرمایه گذاری در صنایع این کشور کرده اند. اما این کودتا و بمب گذاریهای قبل از آن حس ناامنی را به آنان انتقال داده و احتمالا باعث می شود تا آنها اقدام به خروج پولهای خود از بازار سهام و صنایع ترکیه کنند که این عمل فرصت مناسبی را در اختیار مسئولین اقتصادی کشور قرار می دهد تا به جذب این سرمایه گذاران ایرانی بپردازند.
  • هر چند به دلیل حجم گسترده مناسبات اقتصادی و تجاری فی مابین ج.ا.ایران و ترکیه، تحولات سیاسی نمی تواند تاثیرات سنگینی بر روی آن بگذارد، اما بدون تردید از تمایل بسیاری از ایرانیان برای رفت و آمدهای تجاری به ترکیه خواهد کاست و از آنجاییکه بخشی از تعاملات اقتصادی و تجاری فی مابین ایران و ترکیه از طریق سرمایه گذاران و تجار خرده پا انجام می گیرد، این مسئله در کوتاه مدت بر حجم تعاملات تجاری و اقتصادی این دو کشور اثرات منفی می گذارد.

با تمام این موارد، نمی توان انتظار تاثیرگذاری بالا این کودتا بر اقتصاد ایران و تعاملات اقتصادی این کشور با ترکیه را داشت. چرا که اگر هم این مسئله اثرات اقتصادی ایجاد کند، این اثرات در وهله اول بر روی اقتصاد ترکیه خواهد بود و در وهله دوم و به صورت غیر مستقیم بر سایر شرکای تجاری این کشور،از جمله ج.ا.ایران تاثیر می گذارد.

 

سید محمد موسوی – کارشناس ارشد روابط بین المللدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *