در راستای کاهش قاچاق،زمینه برای تک نرخی شدن ارز مهیاست ۲۹ تیر, ۱۳۹۵

دکتر یحیی آل اسحاق ،وزیر سابق اقتصاد و ریاست اسبق اتاق بازرگانی تهران در گفتگوی تلفنی برنامه ی “سؤال” رادیو گفت و گو اذعان کرد:قاچاق کالا در کشور دلایل مختلفی دارد که یک دلیل آن دو نرخی بودن ارز است. عملیاتی که دولت در حال حاضر در پی انجام آن است تک نرخی کردن ارز می باشد که از نظر من زمینه برای تک نرخی کردن ارز مهیاست.

اقتصادپرس: دکتر آل اسحاق در برنامه “سوال” به وجود رابطه ی مستقیم بین سیاست های پولی _مالی و پدیده ی قاچاق اذعان کرد و افزود:دلیل عمده ی وجود چنین رابطه ای آن است که وقتی قاچاق شکل می گیرد (به جهت به صرفه بودن برای قاچاقچی) می بایست فاصله ی بین نرخ رسمی کالا در داخل کشور و نرخ غیر رسمی آن ( از طریق قاچاق ) به گونه ای باشد که دارای سود باشد بنابراین باعث حضور جمعی در این سوداگری خواهد شد.

وی در این باره افزود:قیمت کالا مقداری به نرخ ارز و شرایط حصول ارز و نقل و انتقالات آن برمیگردد بعبارتی اگر مجموعه ی این روابط به گونه ای باشد که کالایی بصورت غیر رسمی وارد کشور شود و برای مصرف کننده و قاچاقچی به صرفه باشد به این اقدام دست میزنند.

ریاست اسبق اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سؤال که آیا دو نرخی بودن ارز در کشور باعث افزایش قاچاق شده است ؟گفت:یکی از دلایل قاچاق، دو نرخی بودن ارز می باشد و آنچه دولت بعنوان عملیاتی مهم در پی انجام آن است تک نرخی کردن ارز می باشد.  از نظر من در حال حاضر زمینه برای تک نرخی کردن ارز مهیاست و مجموعه ی سیستم دولت در حال مذاکره در این باره هستند که ان شاء الله ظرف یکی_دو ماه آینده این امر(که از گذشته بعنوان یک هدف مطرح بوده) تحقق می یابد.

وی همچنین اجرای چنین کاری(تک نرخی شدن ارز ) را مشروط بر عقبه ی ذخائر ارزی کشور دانست و تصریح کرد:بانک مرکزی باید بتواند در جهت ایجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضای ارز و نیز  اقتصاد ایران مؤثر باشد ، ضمن اینکه نظام پولی ما در رابطه با آنچه که مربوط به پولی شویی و قوانین بین الملل است کاملا شفاف بوده و تحقق این امر عزمی جدی را می طلبد.

برنامه ی “سؤال” هر روز ساعت ۱۳:۱۵ از رادیو گفت و گو پخش خواهد شد.فایل صوتی این برنامه را میتوانید از تارنمای شبکه ی رادیویی گفت و گو دانلود فرمایید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *