باید و نبایدهای یکسان سازی نرخ ارز ۲۹ تیر, ۱۳۹۵

ارز تک نرخی یکی از راههای مبارزه با قاچاق و افزایش صادرات غیر نفتی است و به همین جهت می تواند در رونق اقتصاد راهگشا بوده و رسیدن به رشد اقتصادی را تسریع کند.

اقتصادپرس: یکی از سیاستهای اقتصادی دولت یازدهم یکسان‌سازی نرخ ارز بود که بارها به فعالین اقتصادی وعده داده شد تا در زمان مناسب اجرایی شود اما تعادل بخشی در بازار ارز همچنان یکی از مطالبات فعالین اقتصادی است که مغفول مانده است.

بسیاری از کارشناسان و مسوولین اقتصادی دولت وعده تک نرخی کردن ارز را به پس از اجرای برجام موکول کردند امری که پس از اجرای برجام به دلیل عدم تاثیر آن بر اقتصاد رخ نداد و حتی برجام نتوانست ثبات نسبی را به بازار ارز برگرداند.

حالا مسئولان اقتصادی کشور وعده اجرای سیاست تک‌نرخی کردن ارز را به نیمه دوم سال ۹۵ موکول کرده اند و امیدوار هستند تا پایان سال، بانک مرکزی سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز را اجرایی کند.

پیشتر رییس بانک مرکزی گفته بود چنانچه نرخ سود بانکی کاهش یافته و تورم تک‌رقمی شود زمان اجرای سیاست تک‌نرخی کردن ارز نیز فرا می رسد و حالا با رسیدن به این دو هدف شمارش معکوس برای اجرای ارز تک نرخی نیز اغاز شده و گمانه زنی ها و اظهار نظر ها در این خصوص پر رنگتر شده است.

اما پیش نیاز تک نرخی کردن ارز کاهش تورم و کاهش نرخ سود بانکی بود و یا به بسترسازی های دیگری نیز نیاز است؟ بهترین نرخ، برای ارز چه قیمتی است؟ ارز تک‌نرخی چه مزایایی برای اقتصاد کشور دارد؟

کارشناسان در پاسخ به این سوالها می گویند که تک‌نرخی کردن ارز، از الزامات اصلاح نظام بانکی است که الزامات و پیش نیازهایی را می طلبد در این راستا باید به غیر از بانک مرکزی وزارت اقتصاد و دارایی هم وارد عمل شده و با رصد بازار برنامه ریزی در این خصوص را آغاز کند.

برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی لازم است سیاست تک‌نرخی کردن ارز اجرا شود چرا که با وجود ارز چند نرخی این اتفاق نخواهد افتاد. در عین حال ارز تک نرخی یکی از راههای مبارزه با قاچاق و افزایش صادرات غیر نفتی است و به همین جهت می تواند در رونق اقتصاد راهگشا بوده و رسیدن به رشد اقتصادی را تسریع کند.

به گفته کارشناسان محدوده قیمتی ارز تک نرخی از تعادل قیمتی نرخ بازار آزاد به دست می آید و کشش بازار و عرضه و تقاضا نرخ ارز را تعیین می کند به همین جهت دخالت و ورود دولت و دستوری عمل کردن در این حوزه می تواند مشکلاتی در سیستم اقتصادی کشور ایجاد کند.
در این راستا دولت باید از از نرخ معقول حمایت کند، نه اینکه نرخ‌گذاری توسط دولت انجام شود در آن صورت می توان امیدوار بود که تک رقمی کردن نرخ ارز نوسان در بازار ایجاد نکرده و بتواند در رسیدن به اهداف اقتصادی تاثیر گذاری داشته باشد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *