اقتصاد مقاومتی میانبری برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز ۲۹ تیر, ۱۳۹۵

زمان زیادی تا افق سند چشم انداز باقی نمانده است در این مدت زمان باید با استفاده از سیاست اقتصاد مقاومتی به عنوان یک میانبر اهداف سند چشم انداز را اجرایی کرد.

اقتصادپرس: طبق تعریفی که در ویکی پدیا از سند چشم‌انداز بیست ساله ایران آمده، این سند جهت تبیین افقی برای توسعه ایران در زمینه‌های مختلف فرهنگی، علمی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است که توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تدوین شده اجرای این چشم‌انداز از سال ۱۳۸۴ و در قالب چهار برنامه توسعه ۵ ساله آغاز شده است و سال ۱۴۰۴ خورشیدی (۲۰۲۵ میلادی) افق چشم‌انداز است.

این سند باید همه برنامه‌ها و سیاست‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و همه‌جانبه کشور را دربر گرفته باشد و همه ارکان نظام و شهروندان به اجرای ان همت گمارده و تلاش کنند تا هر چه بیشتر به اهداف آن نزدیک شویم.

امری که به دلیل روزمرگی و برنامه ریزی و سیاستگذاری دولتها با در نظر گرفتن مسائل روز از اهداف خود عقب است و برنامه ها نتوانسته اند در مسیر درست و اصلی اهداف سند حرکت کنند.

این در حالی است که تامین اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ساله کشور در همه ابعاد آن از موضوعات مهمی است که بارها از سوی رهبر معظم انقلاب برآن تاکید شده است تا از این طریق رشد اقتصادی ، کاهش نوسانات پارامترهای اقتصادی و ارتقای بهره‌وری حاصل شود.

طبق افق ۱۴۰۴ ما باید قدرت اول منطقه در حوزه اقتصادی و سایر بخش‌ها باشیم و در این راستا باید در پایان ۲۰سال به رشد اقتصادی ۸درصدی برسیم.

در این راستا بر اساس نتایج بررسی سند چشم انداز در جلسات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برای رسیدن به رشد ۸درصدی مداوم فارغ از دیگر اهداف افق ۱۴۰۴ باید حدود ۲هزار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای ۲۰سال در نظر گرفته می شد.

همچنین طبق ارزیابی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی باید در مجموع بین ۵۰۰ تا ۶۰۰میلیارد دلار با محاسبه درآمد سالانه کشور براساس شرایط فروش نفت، مالیات و هزینه‌های جاری باید سرمایه گذاری می شد تا در این صورت رشد اقتصادی طبق اهداف سند صورت بگیرد.

پس از آن بود که اصل۴۴ با هدف حمایت بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف سند چشم انداز مصوب شد تا از این طریق بخش خصوصی توانمند شود و پس از آن واگذاریها انجام ‌شد.

اما نگاهی به روند برنامه ریزی ها، سیاستگذاری ها، بودجه های سنواتی و برنامه های توسعه ای ۵ ساله نشان می دهد که کشور چندان در راستای رسیدن به اهداف سند چشم انداز حرکت نکرده و حتی در سالهایی که قیمت نفت بیش از پیش بینی و برنامه ریزی کشور جهش قیمتی یافت و می شد اهداف اقتصادی کشور را اجرایی کرد به این سمت حرکت نکردیم و سند چشم انداز مانند اسناد بالا دستی دیگر مغفول ماند.

در هر صورت زمان زیادی تا افق سند چشم انداز باقی نمانده است، در این مدت زمان باید با استفاده از ابزارهایی همچون سیاست اقتصاد مقاومتی به عنوان یک میانبر اهداف سند چشم انداز را اجرایی کرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.